Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Talihsiz bir açıklama”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

“Talihsiz bir açıklama”
Bu içerik 364 kez okundu.

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin, ‘Doğal Sit Alanlarının Derecelerinin Değiştirilmesi’ ile ilgili talihsiz bir açıklama yaptığını belirterek; “İktidar partisinin Muğla İl Başkanının Muğla’nın kıyılarını, koylarını ve doğal güzelliklerini yok edecek çalışmayı bizzat talep etmesi son derece düşündürücüdür. Ama gerçek böyle değildir” dedi.

Üstündağ tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle:

Basın açıklaması üstünkörü yapılmış ve içeriğinde yanıltma ve çarpıtmalar olduğu gibi ayrıca basın açıklamamızda yer alan birçok husus açıklanmamıştır.

İl Başkanı açıklamasında bizzat kendi ricası ile Çevre ve Şehircilik Baklanı Mehmet Özhaseki’nin talimatı ile Doğal Sit ile ilgili çalışmaların başlatıldığını belirtmiştir. Çarpıtmalardan biri budur: İl Başkanı Kadem Mete’nin Doğal Sit ile ilgili ihalenin yapıldığı tarihte il başkanı olmamasıdır. Kendisi 26.04.2016 tarihinde İl Başkanlığına atanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekolojik Temelli Doğal Sit Projesini 24.08.2014 tarihinde ihale etmiştir. Üstelik proje Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce döneminde ihale edilmiştir. Mehmet Özhaseki Bakan değildir. Kadem Mete, o dönemde Bakan olmayan Mehmet Özhaseki’ye proje için talepte bulunmuş olamaz. İl Başkanı kendi bakanlarının görev tarihlerini karıştırıyor. Muğla’nın katline yol açacak böylesine vahim bir projeyi sahiplenmeye neden ihtiyaç duydu bilemiyoruz.

Toplantıya davet gelmedi…

Bodrum’da 18.10.2017 tarihinde yapılacağı ve davetliler arasında bölge milletvekillerinin de yer aldığı söylenen toplantı için tarafıma davet gelmemiştir. Diğer hiçbir milletvekili de Ankara’da meclis çalışmalarında yer almakta olup onlar da toplantıya katılamamıştır. Bu davet niçin yapılmadı, hafta içinde milletvekillerinin Ankara’daki Meclis gündemini takip ettiği niçin hesap edilmedi. Ayrıca Doğal Sit çalışmasının Gökova paftası onaylandıktan sonra yapılan bu toplantı niçin projeler uygulanmaya başlamadan ve onaylanmadan yapılmadı. Projeler onaylandıktan sonra yapılan mezkur toplantı, yapılan yanlış ve hatalı çalışmayı dikte ettirmekten başka ne işe yarayacak. Nitekim, Kültür ve Turizm Bakanlığı da  aynı usulü Bodrum Kalesi restorasyonu için uygulamış, restorasyon projesi ihale edildikten sonra Bodrum’da toplantı düzenlenmiştir.

Değişiklik yazlık saray için yapılmıştır …

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı Ekolojik Temelli Doğal Sit çalışmasının Gökova Paftası içerisinde yer alan Milas, Menteşe, Ula ve Marmaris projeleri Bakanlıkça onaylanmıştır. Neden sadece bu ilçelerdeki çalışmalar onaylanmış diğer ilçelerdeki çalışmalar onaylanmamıştır? Bu acelenin nedeni, Gökova paftası içerisinde 1. Derece Doğal Sit alanı içindeki Okluk koyunda yer alan Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayının olması mıdır? Cumhurbaşkanı, bu Doğal Sitin derecesinin azaltılması için talimat verildiğini niçin gizlemektedir? Bu gerçekleri gizleyerek vatandaşın evi yapılmıyor algısı ve bahanesi ile bu çalışmaların yapıldığını iddia etmek doğru değildir.

İl başkanı kamuoyunu yanıltıyor, sit alanları kaldırılıyor …

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete, açıklamasında Doğal Sit alanlarında herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını söylemiştir. Bu tamamen bir yalandır. Doğal Sit çalışmalarının sadece onaylanan Gökova Paftasında 10.714 hektar alan Sit dışına çıkartılmış, 15.203 hektar alanın Koruma statüsü azaltılmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X