Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Sözlerimin arkasındayım”

A. Kemal KAŞKAR -

“Sözlerimin arkasındayım”
Bu içerik 2654 kez okundu.

15 Ekim Pazar günü Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi tarafından düzenlenen geleneksel Aşure etkinliğinde, Şube Başkanı Akif Özbilge’nin, ilçemizde Cemevi yapılması sürecinde yıllardır yeterli ilerlemenin sağlanmadığına ilişkin sert ve özellikle Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e yönelik tartışma yaratan (ve Başkan Gürün’ün; “Ben burada olduğum sürece Milas’a cemevi yapılmayacak” dediği gibi) ifadeler içeren konuşması üzerine CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’dan, 18 Ekim Salı günü CHP Milas İlçe binasında yaptığı açıklamayla sert bir yanıt gelmiş ve Alban, Özbilge’yi yalanlayıp ayıpladıklarını belirterek, “Hem kendi adıma, hem Muhammet Başkanım ve hem de Büyükşehir Belediye Başkanım Dr. Osman Gürün adına buradan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şube Başkanına ve hem de tüm Muğla’daki Alevi yurttaşlarımıza sesleniyorum. Verilen bu demeç tamamen asılsızdır. Tamamen ortalığı karıştırmaktır. Yalan bir beyandır. Eğer dernek başkanı ‘ben böyle bir açıklama yapmadım diyorsa acilen bir açıklama yapmalı ve gazetelerde çıkan bu haberi tekzip etmelidir. Aksi halde hem Büyükşehir Belediye Başkanı, hem Milas Belediye Başkanı, hem de Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı olarak bu açıklamayı yalanlıyor ve ayıplıyoruz.

Öncelikle bizler Muğla il merkezi ve ilçelerinde Cem Evi yapılmasını en fazla isteyenleriz. Hatta örnek isteniyorsa Datça’daki Cem Evi Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapılmıştır. Ortaca’da ise yine Büyükşehir Belediyesi tarafından cemevi için başlatılan proje çalışmaları sürüyor. Yapılmayacak denilen Milas’ta, Hacıabdi Mahallesi’nde, 523 Ada, 174 parselde 985 metrekare arsa ayrılmış durumda ve plan çalışmaları devam ediyor” demişti.

“Yalan beyanda bulunmadığım gibi, ortalığı karıştırmak gibi bir niyetim de yoktur”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şube Başkanı Akif Özbilge ise, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’ın açıklamasına cevaben yaptığı ve dün gazetemize ulaşan yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak 21 yıldır Milas’ta faaliyet göstermekteyiz. Birçok etkinliklerimizle, eylemliliklerimizle Milas’ta var olmaya çalıştık.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, ilkeleri ve tüzüğü olan bir kurumdur.

15/10/2017 tarihinde yas-ı matem orucumuzun bitmesiyle aşuremizi hak aşkına, yol aşkına kaynattık. Etkinliğimizde söylediğim sözlerin arkasındayım.

Milas’ta derneğimizi yok sayarak, Milas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak farklı bir alevi hareketi içerisindeymişiz gibi kamu oyunda bir algı yaratılıyor. İkinci bir dernekle bu düzen değişecekse gelin hep beraber inşa edelim.

Derneğimizde ve Cem Evi’mizde inancı, düşüncesi doğrultusunda herkes inancını yaşar.

Dernek ve Cem Evleri, partilerin örgütlerin siyasi propaganda yerleri değildir.

Hassasiyetimiz açık ve nettir.

Sevgili canlar.

Milas Belediyesi’nin CHP, MHP ve AKP’li belediye meclis üyelerinin de oylarıyla kabul edilen, fakat buna rağmen yapılmayan Cem Evi talebimizi tekrar yeniliyoruz.

Bu oyalama ve geçiştirme politikasından vazgeçilmesini diliyoruz.

Yalan beyanda bulunmadığım gibi, ortalığı karıştırmak gibi bir niyetim de yoktur. Sözlerimin arkasındayım.

Pirim Pir Sultan Abdal’ın da dediği gibi, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

Aşk-ı niyaz ederim, sevgili canlar.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2017-10-26 Milas'a bir CEMEVi gerekli...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X