Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

İstanbul’dan geldiler, Ekindere’de zeytinyağı üretiyorlar

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

İstanbul’dan geldiler, Ekindere’de zeytinyağı üretiyorlar
Bu içerik 770 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri, ilçemizdeki işyerlerine ziyaretlerini sürdürüyor.

MİTSO yöneticileri bu ziyaretleri kapsamında, İstanbullu Vedat Sivri ve oğulları Uğur, Emre ve Mesut Sivri’nin ilçemiz Ekindere köyünde satın aldıkları zeytinlik içine kurdukları butik zeytinyağı fabrikasını ziyaret ettiler.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, İstanbul’da Üsküdar Belediye Meclisi üyesi iken, üniversiteyi bitiren üç oğluna iş kurmak için araştırmalar yapmaya başlayan Vedat Sivri, arkadaşlarının daveti üzerine geldiği Milas’ı çok sevdi. Milas’ın sahip olduğu 10 milyon zeytin ağacıyla tam bir zeytincilik merkezi olduğunu öğrendiğinde çoktan kararını vermişti; oğullarına Milas’ta zeytinyağı üretimi ve pazarlamasıyla ilgili bir iş kuracaktı… Vedat Sivri ve oğulları Uğur, Emre ve Mesut Sivri’nin Milas’ta zeytinyağı üretimi ve pazarlamasıyla ilgili girişimleri böylece başladı. Milas’a gelip yaptıkları araştırma sonucunda Ekindere köyünde satın aldıkları zeytinlik için butik bir zeytinyağı “fabrikası” kurdular. Sonra, Liram Gıda, İmalat, Turizm, Petrol Ürünleri, İnşaat, Sanayi Ticaret Ltd. Şirketi adıyla kendi firmalarını kurdular ve yöredeki üreticilerden tane zeytin satın alarak kendi tesislerinde sıkıp zeytinyağı elde etmeye başladılar.

Baba Vedat Sivri ile oğulları Uğur, Emre ve Mesut Sivri, zeytinyağında kaliteyi arttıran erken hasat ve soğuk sıkım yöntemiyle elde ettikleri zeytinyağlarını üç farklı marka ile, Ketendere köyündeki tesislerinde doğrudan alıcılara veya İstanbul’daki çevrelerine ya da internet üzerinden ulaştıkları alıcılara satışını yapıyorlar. Butik zeytinyağı sıkım tesislerinin çok temiz ve hijyenik bir ortama sahip olması, tesisten alım yapanları çok etkiliyor ve bu da onların günden güne müşterisini daha da arttırıyor.

Kendilerini ziyaret eden Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu ve Odanın Ar-Ge ve Dış İlişkiler Memuru Gülay Aytaç’a çalışmaları hakkında bilgi veren Vedat Sivri, zeytinyağında kaliteyi düşürmemek için zeytin sıkımına en geç 20 Aralık’ta son verdiklerini belirterek, “Zeytinyağında kaliteli ürün elde edebilmek için zeytinin erken hasat edilerek, hiç bekletilmeden hemen sıkılması ve krom çelik kaplar içinde hiç hava almayan ve güneş ve ışık görmeyen ortamda saklanması gerektiğini öğrendik. Biz de bu kurala uygun olarak üretim yapmaya başladık. Kendi zeytinliğimizden elde ettiğimiz zeytinleri hiç bekletmeden günü gününe sıkıyoruz. Üreticilerden de zeytinyağı almıyoruz veya başkalarının zeytinlerini kendi tesisimizde sıkmıyoruz. Yöremizdeki üreticilerden sadece erken hasat edilmiş ve bekletilmemiş zeytinleri satın alıyoruz ve yağını kendimiz için sıkıyoruz. Böyle olunca da çok yüksek kalitede zeytinyağı elde ediyoruz. Kaliteli zeytinyağı zaten kendi reklamını kendisi yapıyor. Alanlar beğenince çevrelerine tanıtımını yapıyorlar. Böylece bize talep yağıyor. Elde ettiğimiz zeytinyağı ile taleplere yetişemez olduk. Buna rağmen kaliteyi düşürmemek için 20 Aralık’tan sonra zeytin veya başka tesislerde sıkılmış zeytinyağı satın almıyoruz. Yağımızı daha çok internet üzerinden satıyoruz” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, İstanbul’dan gelerek böyle bir tesis kurdukları için Vedat Sivri ve oğullarına teşekkür ederek, “Türkiye’de birçok zeytincilik alanı varken siz Milas’ı tercih ettiniz. Milas zeytinine inandınız. Bu nedenle size teşekkür ederim. Bizim de MİTSO olarak Milas’ın Memecik zeytinlerinden elde edilen zeytinyağına coğrafi işaret almamız, sizin Milas’ı tercihinizin ne kadar doğru bir tercih olduğunu da ortaya koyuyor. Sizi de üç markanızla birlikte Odamızdan yeni yıl ürünleriniz için coğrafi işaret etiketi almaya davet ediyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X