Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Lösemi tedavi edilebilir, çocuklarımız iyileşebilir”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Lösemi tedavi edilebilir, çocuklarımız iyileşebilir”
Bu içerik 405 kez okundu.

Lösemili Çocuklar Vakfı’ndan (LÖSEV) yapılan açıklamada, LÖSEV’in 8 Kasım 1998’de kurulduğu ve buradan hareketle “2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası”nın LÖSEV tarafından tüm çocuklara armağan edildiği belirtilerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da LÖSEV’in önerisiyle müfredatta ‘Lösemili Çocuklar Haftası’na yer verdiğine dikkat çekildi.

Lösemi’nin (kan kanseri) çocukluk çağındaki kanser vakalarının % 35’ini oluşturan, ilk sırada yer alan bir hastalık olduğuna dikkat çekilerek başlayan açıklamada daha sonra şöyle denildi:

“Nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamakla birlikte, genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları bilinmektedir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık, çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. Günümüzde 1 yaşın altında lösemi vakalarına da sıklıkla rastlanmaktadır.

Bugün LÖSEV olarak lösemide yüzde 92 iyileşme oranına ulaştık. Bu başarının gerçek kahramanları çocuklarımız, aileleri ve tabii onlara destek olan sizlersiniz. Hedefimiz yüzde 100 iyileşmedir. Ancak daha önemlisi çocuklarımızın hiç kansere yakalanmamasıdır.”

 

Önlemler

Açıklamanın son bölümünde ise, ‘çocuklarımızın kansere yakalanmamaları’ için ailelerin alması gereken önlemler ise şöyle sıralandı:

1.Çocuğunuza 3 yaşına kadar kesinlikle şeker, çikolata, şekerli yiyecekler, hazır çorba, 1 yaş üstü mama, GDO’lu gıdalar, özellikle mısır şurubu ve soya içeren yiyecekler yedirmeyiniz.

2.7 yaşına kadar hazır meyve suları, kolalı ve gazlı içecekler, hazır meyve suları, boyalı meyve aromalı hazır süt yoğurt ile fast food yedirmeyiniz.

3.5 yaşına kadar TV seyrettirmeyin, 9 yaşına kadar tablet, bilgisayar almayın, evde kablosuz internet bağlantısı bulundurmayın.

4.16 yaşından önce cep telefonu kullanmasına izin vermeyin.

5.Çocuklarınıza hazır gıdalar yerine evde yaptığınız doğal yemekleri yedirin.

6.Çocuklarınızla yürüyüş, bisiklete binme gibi düzenli egzersiz yapmaya önem verin.

7.Çocuklarınıza sevdiği büyüğünün ölümü, anne-baba boşanması, yeni kardeş gelmesi gibi ani şoklar yaşatmayın.

8.Vitamin, antibiyotik, protein, enerji takviyesi gibi kimyasalları çocuk doktoru reçetesi dışında asla kullanmayın.

 

Ve açıklama şöyle

sona eriyor:

Lösemi (kan kanseri), 20 yıl önce Türk filmlerinin amansız hastalığıydı, Tarık Akan’ın “Canım Kardeşim” filminde de olduğu gibi sonu ölümle biterdi. Tanısı bir türlü konulamayan, tedavisi zor ve pahalı olan bir hastalıktı. Oysaki LÖSEV’in 19 yıldır çalışmalarında anlattığı gibi “Lösemi tedavi edilebilir, çocuklarımız iyileşebilir. Yeter ki sağlıklı beslensinler, iyi koşullarda yaşasınlar ve moralleri iyi olsun…” diyor.

Löseminin tedavisinde moral çok önemli. Maskeli çocuklarımızın toplum tarafından dışlanmaması, ilgi ve sevgiyle desteklenmesinde sizin yapacağınız haberler çok kıymetli. Çocuklarımızın bu hastalıktan ve tüm kanserlerden korunması için hafta boyunca yapacağımız farkındalık çalışmalarında ilgi ve desteğinizi bekler, iyi çalışmalar dileriz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X