Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

1.2 milyonu aşkın canlı balık, Türkiye’den Umman’a uçakla götürüldü

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

1.2 milyonu aşkın canlı balık, Türkiye’den Umman’a uçakla götürüldü
Bu içerik 533 kez okundu.

Yıllık 413.5 milyon adetlik üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük yavru balık yetiştiriciliğini yapan Kılıç Deniz’in, Dominik’ten sonra Umman’a da uçakla ikinci canlı balık sevkiyatını gerçekleştirdiği bildirildi.

Kılıç Deniz’den verilen bilgiye göre, Ekim ayının son haftasında uçakla Umman’a gerçekleştirdiği ikinci yavru balık transferiyle Ortadoğu pazarındaki hakim konumunu korumaya kararlı olan Kılıç Deniz, bu yıl Suudi Arabistan, Dominik, Amerika ve Umman’a toplamda 6 milyon canlı balık ihracatı gerçekleştirdi.

Yavru balıkların özenle Umman’a ulaştırıldığını belirten Kılıç Deniz Ürünleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, “Yavru balıklar, Milas’taki kara kuluçkahanesinden İzmir Adnan Menderes Havaalanına getirildi. Burada tüm tanklar tek tek alınıp uçağa yüklenmek üzere 4’lü PMP paletlere taşındı. Daha sonra Suudi Havayollarından bizim için gönderilen 100 tonluk taşıma kapasiteli uçağa yüklendi. 5 saatlik uçuşla Umman Muscat Havalimanına varıldı. Çölde 3 saatlik yolculuğun ardından Qriat limanına ulaşıldı ve yolculuğun tamamı 40 saat sürdü” dedi.

“Arap ülkelerinin yavru balık ihtiyacını karşılıyoruz”

Türkiye’nin, kültür balıkçılığı üretimi konusunda Yunanistan’ı geride bıraktığını dile getiren Kızıltan, Kılıç Deniz’in çipura ve levrekte pazar lideri olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de üretilen çipura ve levreğin yaklaşık yarısının Kılıç Deniz tarafından yetiştirildiğini dile getirerek, “Türkiye’de yavru balık üretiminin yarısını biz karşılıyoruz. Şimdiye kadar yavru balıklarımızı deniz yolu ile ihraç ediyorduk. Ancak deniz yolu ile ulaşamadığımız yeni pazarlara uçak kargosu ile nakliyelere başladık. Özellikle Körfez ülkelerinde başlayan canlı balığa dair ilgi bizi harekete geçirdi. Tunus, Umman, Dominik ve Suudi Arabistan’a canlı balık ihracatı gerçekleştiriyoruz. Halihazırda Tunus pazarının yüzde 30’unu elimizde bulunduruyoruz. Son olarak Umman’da ilk kez başlayacak olan kültür balıkçılığı için 500 bin dolar değerinde yavru çipura balığı ihracatını yaptık. Türkiye’de havayoluyla yapılan bu büyüklükteki ikinci canlı balık gönderimi olması, bu ihracatın önemli bir yanını oluşturuyor” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X