Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Milas’ın güvenliği her şeyin üstündedir!”

Adem KANKAYNAR -

“Milas’ın güvenliği her şeyin üstündedir!”
Bu içerik 2082 kez okundu.

Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava başkanlığında, Emniyet’teki bazı birim amirlerinin de katılımıyla, ilçemiz merkezindeki mahalle muhtarları ve emlakçılar, Suriyeliler başta olmak üzere yabancı sığınmacılar konusunda bilgilendirildiler.

“Çevrenizde, sokağınızda, mahallenizde gördüğünüz şüpheli kişileri mutlaka WhatsApp ihbar hattına bildirin. Ev kiralamak üzere size gelenlere karşı dikkatli ve uyanık olun” diyen İlçe Emniyet Müdürü Ava, ülke olarak birçok terör örgütüyle uğraştığımıza dikkat çekti.

 

Dikkatli ve uyanık olmamız gerekiyor

Geçmiş yıllarda sadece PKK terör örgütü ve DHKP – C gibi bazı terör örgütüyle mücadele edildiğini, bugün ise yine başta PKK olmak üzere; YPG, DAİŞ, FETÖ, IŞİD gibi birçok terör grubuyla mücadele edildiğini vurgulayan Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, özellikle Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyon mültecinin arasında da bu örgütlerin birine mensup örgüt üyesi olabileceğini belirterek; “Bu nedenle hepimizin dikkatli ve uyanık olması gerekiyor” dedi.

Özellikle IŞİD Terör Örgütü’ne üye olan birçok Avrupa ülkesi vatandaşının bulunduğunu belirten İlçe Emniyet Müdürü Ava; “Herhangi bir Avrupa ülkesi vatandaşı olup bu örgüte üye olan biri, elindeki silahı ve üzerindeki kıyafetleri çıkardığında sıradan bir Avrupalı olarak ülkemize, hatta bizim olduğu gibi ülkemizdeki turizm bölgelerine rahatla ulaşabiliyor. Kısa bir süre önce yapılan bir açıklamada IŞİD’in yaklaşık 100 bin üyesi olan bir terör örgütü olduğu belirtilmişti. Son zamanlarda IŞİD üyelerine dönük operasyonlarda bunların tamamı yok edilmedi. Halâ büyük bir çoğunluğu hayatta ve bunlardan bazılarının da ülkemizdeki 3 milyon Suriyelinin arasına sızarak Türkiye’ye geldiğini biliyoruz.

Kafalarına göre Milas’a yerleşemezler

Herhangi bir nedenle ülkesinden ayrılarak başka bir ülkeye sığınan kişilerin, belli bir yerde ikamet etme zorunlulukları var. Bizim ülkemizdeki Suriyelilerin ise Şanlıurfa ve Kilis gibi bazı illerimizde ve o illere bağlı ilçelerde oturma zorunlulukları bulunuyor. Ancak bulundukları yerlerin valiliklerine bilgi vermek koşuluyla turistik amaçlı seyahat edebilirler. Dolayısıyla Suriye vatandaşı olup, Şanlıurfa veya Kilis’te ikamet zorunluluğu bulanan biri, kafasına göre Milas’a yerleşemez” dedi.

Milas’ta toplam 53 Suriyeli yaşıyor…

Muğla Valiliği’nce verilen izinle ilçemizde 12 Suriyeli ailenin ikamet ettiğini ve bu ailelerin de 53 kişiden oluştuğunu belirten Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava; “Ülkemizin birçok il ve ilçesine göre biz bu anlamda daha avantajlı bir ilçeyiz. Bugün bazı illerimize baktığınızda, her adımda bir Suriyeliye rastlamanız mümkün, ancak bizdeki sayı oldukça düşük. Ancak bu durum, dikkati elden bırakmamız anlamına gelmiyor.

Herkes çevresinde, sokağında, mahallesinde gördüğü herhangi bir şüpheli durum karşısında hemen İlçe Emniyet Müdürlüğümüze ait 0 538 446 09 49 WhatsApp ihbar hattına bildirmenizi istiyoruz.

Kentin güvenliği herşeyin üstünde …

Milas ölçeğindeki bir kentte daha fazla sayıda polisin ya da jandarmanın olması gerektiğine dikkat çeken İlçe Emniyet Müdürü Ava; “Ancak bizim şansımız gerçekten de hem polis, hem de jandarma olarak çok ciddi bir işbirliği içerisindeyiz ve güvenlik güçleri olarak başarılıyız. Öte yandan, ilçe olarak bir başka avantajımız da bir Bodrum ya da Marmaris gibi doğrudan turizmle iç içe değiliz. Dolayısıyla o ilçelere göre işimiz biraz daha kolay. Ancak durum böyle diye bizler de kendimizi salıvermiyoruz. Çünkü bu kentin güvenliği bizim için her şeyin üzerindedir. Ben ve arkadaşlarım özveriyle görev yapıyoruz. Burada sadece vatandaşımızdan destek bekliyoruz. Bu anlamda WhatsApp ihbar hattına her konuda ihbarın gelmesini bekliyoruz” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X