Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Saygıyla, özlemle …

A. Kemal KAŞKAR -

Saygıyla, özlemle …
Bu içerik 449 kez okundu.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 79’uncu yılında bugün saygıyla ve özlemle anıyoruz.

İlçemizdeki anma törenlerinin ilki, saat 08:55’te Atapark’ta, Atatürk anıtı önünde yapılacak ve Atatürk anıtına Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunulacak. Daha sonra, 10 Kasım 1938’de Atamızın hayata gözlerini yumduğu saat olan 9’u 5 geçe, siren sesleri eşliğinde başlayıp 2 dakika sürecek olan saygı duruşunda bulunacak ve ardından İstiklal marşımızı söyleyeceğiz. Bu sırada göndere çekilen bayrağımız yarıya indirilip gün batıncaya kadar da öylece kalacak.

Saat 09:30’da Milas Belediyesi Toplantı Salonu girişinde düzenlenen ‘Atatürk’ adlı Resim Sergisinin açılmasının ardından anma programı, saat 10’dan itibaren Belediye Toplantı Salonu’nda sürecek.

Programın, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayacak olan bu bölümünde daha sonra Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, günün anlam ve önemini dile getireceği konuşmasını yapacak; Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.

Anma programı, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenler Korosu dinletisiyle sürüp, aynı okul öğrencilerinin sunacakları Atatürk Oratoryosu ile sona erecek.

 

Mesajlar …

Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79’uncu yılı nedeniyle gazetemize ulaşan mesajlarsa şöyle …

 

Muğla Valisi

Esengül Civelek

Aziz Muğlalılar,

Adını tarihe nakşettirmiş kahraman bir asker, tüm dünyanın takdirini kazanmış büyük bir devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 79. yılında minnetle ve rahmetle yâd ediyoruz.

Atatürk’ün aziz hatırasına, onun temellerini attığı Cumhuriyetimize ve değerlerine sahip çıkmak, ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmakla mümkün olacaktır. Bizler, istiklal ruhuna ve kuruluş felsefesine sıkı sıkı sarılarak, Büyük Önder’in “en büyük eserim” dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Cumhuriyeti ve onun ideallerini, hedeflerini daha ileriye taşımak için, ecdadımızdan aldığımız güç ve ilhamla, aynı bilinçle, heyecanla ve azimle çalışmaktayız.

Bu düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 79. yılında Atatürk’ü, onun şahsında silah arkadaşlarını, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere bağımsız yaşama onuru kazandıran ve eşsiz fedakârlıkları ile milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.

 

Muğla Büyükşehir

Belediye Başkanı

Dr. Osman Gürün

Mustafa, ailesi için bir evlat, Mustafa Kemal eğitim ve okul hayatında başarılı bir öğrenci ve askerdi. Mustafa Kemal Atatürk ise Türk Milleti için bir Asker, bir Önder, Başkumandan, Gazi, Devlet Adamı, Cumhurun başı yani her şey demektir. Sadece Türk milleti için değil dünya devletleri için de unutulmaz bir liderdir. Kimisi savaş cephelerinde, masa başında bileğini bükemedikleri için, kimisi yoktan bir ülkeyi var ettiği, verilen özgürlük mücadelesini örnek aldıkları için, kimisi kısa zamanda başardığı devrimlerle ülkesini kalkındırdığı için, kimisi de saltanat, halifelik prangalarından sonra tam demokrasi ile bütün yurttaşlarına eşit haklar vererek güçlü bir Cumhuriyet’i kurduğu için Atatürk’ü örnek almakta, Avrupa’dan Asya’ya ülkelerinde Atamızın heykellerine, sözlerine ev sahipliği yapmaktadırlar. Atatürk çağdaş fikirleri, dönemini aşan, günümüzü aydınlatan ileri görüşlülüğü, ilkeleri ile evrensel bir lider, devlet adamıdır.

Bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi olarak, özellikle günümüzde Atamızın ilkelerine, fikirlerine, devrimlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmalı, onun aydınlattığı yoldan ilerlemeliyiz. Türk Milleti’nin atası, aydınlığı, yol göstereni Gazi Mustafa Kemal Atatürk; fikirleri, eserleri, ilkeleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nde ve dünya ülkelerinde yaşıyor ve daima yaşayacaktır.

10 Kasım 1938 tarihinde aramızdan bedenen ayrılsa da yaşadığımız topraklarda ve dünyada ilkeleri, fikirleri, eserleri ile yaşayan ve daima yaşayacak olan Atamızı büyük bir özlem ve saygıyla anıyorum.

 

Milas Belediye Başkanı

Muhammet Tokat

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, Büyük Devlet Adamı, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün yıldönümünde bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz. Biliyoruz ki bugün, Türkiye Cumhuriyeti benliği ve güvencesi altında yaşayan her ferdin özgürce attığı her adımda, fikri ve vicdanı hür yetiştirilen her nesilde Atamızın sonsuz emeği vardır.

Atatürk, dönemin şartlarında yapılması gerekenleri, tüm yoksunluk ve imkânsızlıklara rağmen inanç ve kararlılıkla yerine getirmiş, bizlere geniş ve aydınlık bir ufuk emanet etmiştir.

Bugün bizlere düşen görev; kazanımlarımızı koruyarak, çağdaşlıktan, laiklikten, özgürlüklerimizden asla bir adım bile geriye düşmeyerek, aldığımız emaneti daha da ileri boyutlara taşımaktır.

Cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, çağdaşlığa gönül vermiş bizlerin, Atamızın bıraktığı eşsiz armağanı korumak ve kollamak adına verdiği mücadele asla bitmeyecek, bitirilemeyecektir.

Bu düşünce ve duygularla, ilke ve devrimleriyle hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda kararlı ve de istikrarlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize söz veriyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

Atatürkçü Düşünce

Derneği Milas Şubesi

Laik, demokratik, sosyal ve çağdaş bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Aydınlık Türkiye’nin simgesi, Büyük Devrimci ve Düşünce İnsanı Yüce Atatürk, gerçekleştirdiği Türk devrimleriyle bizlere yarınların kapılarını açmıştır.

Onun yaktığı ve Türk ulusuna tuttuğu ışığı kimse söndüremeyecektir. Bugünlerde yaşamakta olduğumuz emperyalist güçlerle birlikte vatanımızın topraklarını bölme ve halkımızı gerici ve irticai emellerine alet etmek isteyen pkk ve fetö gibi işbirlikçi vatan hainlerinin emellerini gerçekleştirmesine Türk ulusu asla izin vermeyecek ve Atasından aldıkları emanete mutlaka sahip çıkacaktır.

Türk ulusunun Atasına olan sevgi ve bağlılığını yüreklerinden silmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.

10 Kasımlarda Atatürk’ü anmak, onun gösterdiği Tam Bağımsızlık, Milli Egemenlik, Çağdaşlık, Laiklik ve ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ yolundan kararlılıkla yürümek, kurduğu Cumhuriyete, değerlerine, demokrasiye, devrimlerine, insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaktır. 

Aramızdan ayrılışının 79. yılında mazlum milletlere yol gösteren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Türkiye Barolar

Birliği Başkanlığı

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’dir.

Mustafa Kemal, emperyalizmin sömürgeleştirmek istediği bir vatanın, köleleştirmek istediği bir milletin haklı isyanının sesidir.

Mustafa Kemal, gözü doymaz sömürgecilerin yağmalamak istediği, farklı kıtalarda aynı kaderi paylaşan mazlumlar coğrafyasının kurtuluş simgesidir.

Mustafa Kemal, yer kürede, kendi ülkeleri dışındaki karaları ve denizleri doğal egemenlik alanı sayan kolonyalist kültüre karşı, özgürlük ve bağımsızlık savaşımının eskimeyen modelidir.

Mustafa Kemal, Şark’ın kahramanıdır.

Mustafa Kemal, askerlik sanatına, askeri stratejiye katkılarından daha fazlasını, demokrasi, hukuk, ekonomi alanlarında gerçekleştirmenin adıdır.

Mustafa Kemal, kazandığı askeri zaferleri ekonomik zaferlerle taçlandırmayı bilmektir.

Mustafa Kemal, teokrasiye karşı laik demokrasiyi, geriliğe karşı uygarlığı, saltanata karşı halk egemenliğini savunmaktır.

Mustafa Kemal, Ortaçağ karanlığına karşı aydınlanma, hurafelere karşı bilim, monarşik keyfiliğe karşı Cumhuriyet’tir.

Mustafa Kemal, kederde, tasada, kıvançta bir olmak, millet olabilmektir.

Mustafa Kemal, ülke savunması dışında savaşın cinayet olduğunu bilmektir.

Mustafa Kemal, yaşanılacak bir ülke ve dünya için tek şartın; “Yurtta ve Dünyada Barış” olduğuna sonuna kadar inanmaktır.

Mustafa Kemal, bir olmanın, bir arada yaşamanın, ülkesini, ulusunu karşılıksız sevmenin, geleceğe güvenmenin, toplumsal kalkınmada en üst düzeyde bireysel sorumluluk duymanın adıdır.

Mustafa Kemal, en zor, en çözümsüz, en umutsuz anlarda, karamsarlığa ve umutsuzluğa teslim olmamaktır.

Mustafa Kemal, Ortaçağ’la hesaplaşmaktır.

Mustafa Kemal, eğitim ve kalkınma seferberliğidir.

Mustafa Kemal, her türlü dışlamaya ve saptırmaya karşı uygar dünyada yer almakta ısrar ve inattır.

Mustafa Kemal, Mustafa Kemal’in emaneti olan özgür vatan, bağımsız ülke, medeni millet ilke ve kazanımlarından asla taviz vermemektir.

Mustafa Kemal, kurtuluşun ve kuruluşun önderi Atatürk olabilmektir!

 

AKP Muğla İl Başkanı

Kadem Mete

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal’i, ebediyete irtihalinin 79. sene-i devriyesinde rahmetle yâd ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin bağımsızlığı ve gelişmesi için kendini milletine adayan, tüm dünyanın kabul ettiği büyük bir devlet adamıdır.

Atatürk’ün aziz hatırasına ve O’nun mirasına sahip çıkmak her bireyin görevidir. Atatürk, “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir” demiştir. İşte bu nedenle Atatürk’ün fikirlerini ve düşüncelerini anlayarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Türkiye’nin istikrar ve güven içinde büyümesi, demokrasimizin standartlarının yükselmesi ve Gazi Mustafa Kemal’in ‘En Büyük Eserim’ dediği Cumhuriyetimizin güçlenmesi için yılmadan, yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, Aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi ve tüm ecdadımızı şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X