Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Sevgiyle, minnetle andık!…

Adem KANKAYNAR -

Sevgiyle, minnetle andık!…
Bu içerik 793 kez okundu.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 79’uncu yılında saygıyla, sevgiyle, özlemle ve minnetle anıldı. Dün, 79 yıl önce Atamızın hayata gözlerini kapadığı an olan saat 9’u 5 geçe sirenler çalınmaya başladığında, tören alanında toplanan kalabalık yurttaş topluluğu arasında insanlarımız duygusal anlar yaşadı ... Boğazlar düğümlendi … Gözler doldu, doldu ve usul usul boşaldı …

İlçemizdeki anma törenlerinin ilki, saat 08:55’te Atapark’ta, Atatürk anıtı önünde yapıldı. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören, daha sonra, 10 Kasım 1938’de Atamızın hayata gözlerini yumduğu saat olan 9’u 5 geçe, siren sesleri eşliğinde başlayıp 2 dakika süren saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşımız ile devam etti. Bu sırada göndere çekilen bayrağımız yarıya indirilirken, Milas Gençlik Spor Kulübü’nün İzcileri öğle saatlerine kadar Atatürk Anıtı önünde meşaleli saygı nöbeti tuttular.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nin ikinci bölümü, Saat 09:30’da Milas Belediyesi Toplantı Salonu girişinde düzenlenen ‘Atatürk’ adlı Resim Sergisinin açılmasıyla başladı. Sergiyi öğrencilerle birlikte gezen ilçe protokolü ve yurttaşlar daha sonra Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı için Toplantı ve Düğün Salonu’na geçtiler.

Program, saat 10’dan itibaren Belediye Toplantı Salonu’nda devam ederken, saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayan programının bu bölümünde Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, günün anlam ve önemini dile getiren bir konuşma yaptı.

İsa Bal tarafından yapılan konuşmanın ardından; Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, törene katılan protokol üyeleri tarafından verildi.

Anma programı, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenler Korosu dinletisiyle sürerken, aynı okul öğrencilerinin sundukları Atatürk Oratoryosu ile program sona erdi.

 

CHP Milas İlçe Örgütü’nden Atatürk Anıtı’na çelenk…

Atapark’ta, Atatürk anıtı önünde gerçekleşen törenin ilk bölümünün ardından Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Örgütü, yoğun bir katılımla Atatürk anıtına çelenk sunup saygı duruşunda bulundu ve İstiklal marşımız okundu.

CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, burada yaptığı konuşmada Atatürk’ün özlü sözlerini alandaki partililerle paylaşırken, Atatürk’e ve Cumhuriyete sahip çıkma vurgusu yaptı.

 

Mesaj

Atamızın aramızdan ayrılışının 79’uncu yılı nedeniyle, Eğitim İş Milas Temsilciliği’nce gazetemize iletilen Eğitim – İş Merkez Yönetim Kurulu’nun “Devrimci Ruhu Yaşıyor, Devrimleri Aydınlatıyor!” başlıklı mesajı ise şöyle …

 

Eğitim – İş Merkez Yönetim Kurulu

Kurtuluş Savaşı’nın mimarı, bağımsızlık savaşında dünyada bir ilk olmuş, devrimleriyle ulusa kimlik kazandırmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 79. yılında sevgi, saygı ve büyük bir özlemle anıyoruz.

Devrimci ruhu bugün de o günkü gibi diri, ilerici ve aydınlık olan Mustafa Kemal’in açtığı yol, çağdaş uygarlık yoludur. Atatürk’ün dünya liderliği, ileri görüşlülüğü, askeri ve siyasi dehası ve ışık saçan devrimleri bugün, gerici, bölücü zihniyetleri rahatsız etmekte, ancak Türk ulusunun Ata’sına olan sevgisini giderek perçinlemektedir. Mustafa Kemal Atatürk, dün olduğu gibi bugün de, yarın da aydınlığa, çağdaşlığa, özgürlüğe götürecek bir idealin adıdır.

Büyük devrimcinin kurmuş olduğu, laik, demokratik, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne 94 yıl geçti. Fakat AKP, iktidarı süresince Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını, Cumhuriyetimizin ilkelerini itibarsızlaştırma politikalarından vazgeçmedi. Bu politikaların bir sonucu olarak bilimsellikten uzak bir şekilde tamamen siyasi hamlelerle değişiklik yapılan müfredatta Atatürkçülük kavramı gölgeye itilmeye çalışıldı. Ancak çağdaş, bilimsel, laik ve ulusal eğitimin savunucusu Eğitim-İş, Cumhuriyet’in değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, çocuklara öğretmeye devam edecektir.

Günümüzde yaşanan gelişmeler, Atatürk’ün  en büyük eseri ve bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine sahip çıkmamız gerektiğini, demokrasinin ve hukuk devletinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesi vermiş, Güney Amerika’dan Hindistan’a kadar diğer uluslara da bağımsızlık ateşi yakmış, Ulusumuzun “kurtarıcısı” da “Büyük Önderi” de Türk Ulusu var olduğu sürece Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu gerçeği kabullenemeyip kendilerine yeni önderler arayan bu zihniyetin kat edebileceği yol ise ulusun benliğinde değil, olsa olsa kötü anılarında kalmaya mahkumdur.

Ata’sını kaybettiği 10 Kasım gününü ebedi matem günü ilan ederek, her 10 Kasım’da saat 09.05’te dünyanın gözlerini kamaştıracak bir vefa örneği göstererek ülkeyi sokak sokak ölüm sessizliğine büründüren halkımız, elbette Büyük Önderi’ni silmek isteyenleri, inşa ettikleri kör karanlığa hapsedecektir.

Eğitim-İş olarak bir kez daha altını çiziyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti dervişler, şeyhler, müritler memleketi olmayacaktır. Bu ülkede özgür ve insanca yaşayabilmemiz yalnızca laik Cumhuriyeti yaşatmakla mümkün olacaktır.  Bugün ulus olarak yapmamız gereken, Büyük Önder’in yaşamını, düşüncelerini, ilke ve devrimlerini tüm yönleriyle gelecek kuşaklara öğretmektir. Atatürk’ü anmanın ve anlamanın en güzel yolu budur.

Eğitim-İş; laik, demokratik, bilimsel eğitime, Cumhuriyetimize, bölünmez bütünlüğümüze, Atatürk devrimlerine, sosyal hukuk devletine sahip çıkacak, yılmadan mücadeleye devam edecektir.

Devrimci ruhu yaşayan, devrimleri aydınlatan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X