Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Köylünün işini yokuşa sürmeyin!”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

“Köylünün işini yokuşa sürmeyin!”
Bu içerik 598 kez okundu.

TBMM genel kurulunda, Vergi Kanunu başta olmak üzere birçok kanunda değişiklik öngören kanun tasarısının görüşmelerine devam ediliyor. Özellikle köylerde hazine arazilerini ecri misil ödeyerek kullanan vatandaşların, bu arazilerin kullanımına ilişkin kendi lehlerine bir düzenleme yapılması umudu ise giderek azalıyor ve köylü yurttaşlarımız yine hayal kırıklığı yaşıyorlar ...

Konuyla ilgili olarak TBMM’nde, MHP Grubu adına bir konuşma yapan MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Kanun tasarısının vatandaşlarımızın meselelerini ne kadar çözdüğünü, ne kadar nimet ne kadar külfet getirdiğini oturup uzun uzadıya tartışmamız lazım. 3 kuruşluk nimet varsa bu tasarının içerisinde, 300 kuruşluk da külfet gelmektedir” dedi ve ekledi: “Muğla başta olmak üzere birçok vatandaşımız buradan çıkacak hayırlı bir haber beklemektedir.”

“Hiçbir vatandaşımız bu arazileri bedava istemiyor”

Konuşmasında, hiç bir vatandaşımızın bu arazilerin ücretsiz bir şekilde kendilerine verilmesini beklemediğine dikkat çekip, yaygın beklentiyi, “yapılacak bir düzenlemeyle bu arazilerin en azından, tıpkı 2/B kanununda olduğu gibi, kendilerine birtakım kolaylıklar çerçevesinde satılması” olarak ifade eden Mehmet Erdoğan, daha sonra özetle şunları söyledi:

“Seçim bölgem Muğla başta olmak üzere birçok ilimizde, evi barkı bu araziler üzerinde bulunan vatandaşlarımız bu beklentisinde de haklıdır. Tasarının 59’uncu maddesinde araziyi kiralamak suretiyle kullananlara kiraladığı araziyi satın alma hakkı tanınmakta ancak ecrimisil karşılığında kullananlara bu hak getirilmemektedir. Ecrimisil karşılığında kullanılan arazilerin çiftçilerimize makul bir bedel karşılığında, gerekli ödeme kolaylığı sağlanarak verilmesi gerekmektedir. Gariban çiftçimizin bu şartlar altında, mevcut kullanmakta oldukları ve içinde evinin barkının olduğu arazileri satın alması mümkün değildir.”

“Vatandaşı yanlış yollara sevk etmenin bir anlamı yoktur”

Konuşmasının sonunda, hazine arazilerinde işletmecilik yapan turizmcilerin beklentilerine de tercüman olan Erdoğan, bu konuda da şu görüşlerini dile getirdi:

“Ecrimisil ödeyerek hazine arazilerinde işletmecilik yapan turizmcilerimiz de buradan gelecek hayırlı bir haberi beklemektedir. Bu vatandaşlarımızın ödemeleri ertelenmiştir ancak erteleme, sorunların çözümü için yeterli değildir. Bugün Muğla gibi birçok turistik yerde, artık Maliye Bakanlığı’nın bu kolaylıkları yapmaması sebebiyle paravan şirketler devreye girmiş ve paravan şirketler üzerinden yapılan kiralamalarla hiçbir ödeme yapmadan bu arazilerin kullanılması şu anda devam etmektedir. Dolayısıyla bu işten ne devlet alması gereken parayı alabiliyor ne de gerçekten o yerlerde hakkıyla işini yapan insanlarımız dertlerine derman bulabiliyor. Ecrimisil ücretlerinin makul bir seviyeye çekilmesi, son yıllarda sıkıntılı sezonları peş peşe geçiren turizmcimizi rahatlatacaktır. Bu durum devletimiz açısından da avantajlıdır, devletin de kasasına para girmesini sağlayacaktır. Eğer bu düzenleme yapılmazsa, gene paravan şirketler üzerinden sahte birtakım işlemler devam edecek, sonra pılını pırtısını toplayıp giden insanlardan Hazinenin de, Maliyenin de herhangi bir para alması mümkün olmayacaktır. Alanın memnun, verenin memnun olacağı bir çıkar yol varken, işini hakkıyla yapmaya çalışan vatandaşlarımızı yanlış yollara sevk etmenin bir anlamı yoktur.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Selim     0000-00-00 Benim arsam hazineyle şuurlu yıllarca bekliyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X