Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Milas Zeytinyağı’na, AB Coğrafi İşaret Koruması için başvuru yapıldı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Milas Zeytinyağı’na, AB Coğrafi İşaret Koruması için başvuru yapıldı
Bu içerik 498 kez okundu.

Milas’ın coğrafi işaretli zeytinyağı şimdi de AB’nin coğrafi işaret korumasına giriyor. Bir süre önce ilçemiz sınırları içinde Memecik türü zeytinlerden elde edilmekte olan zeytinyağına Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işareti alarak ülke sınırları içinde korumaya aldıran Milas Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret koruma alanını şimdi de AB’ye taşıyor. MİTSO’nun, coğrafi işaretli Milas zeytinyağının AB tarafından da coğrafi işaret olarak tescillenmesi için başvuruda bulunduğu bildirildi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Milas zeytinyağının AB içinde de “menşe adı” olarak coğrafi işaret korumasına alınması için MİTSO tarafından AB’nin Avrupa Tarım ve Kırsal Kalkınma Komisyonu’na başvuru dosyası gönderildi. AB tarafından coğrafi işaret tescili yapılması durumunda Milas Zeytinyağı, Malatya Kayısısı, Aydın İnciri ve Gaziantep Baklavası ile birlikte AB’nin coğrafi işaret korumasına alınmış dördüncü Türk ürünü olacak.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, konuyla ilgili açıklamasında, “Türkiye AB’ye girmeden Milas zeytinyağı AB’nin marka korumasına girmiş olacak” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zoru başararak, adeta ‘olmaz’ı ‘olur’a çevirerek Milas zeytinyağına Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescil belgesi almayı başarmıştık. Aldığımız coğrafi işaret, Milas zeytinyağının piyasadaki ekonomik değerini ve bilinirliğini bir anda arttırdı. Öyle ki, Milas zeytinyağının coğrafi işaret almasıyla birlikte Milas ekonomisine yaklaşık en az 60 milyon liralık bir girdi sağlanmış oldu. Maddi değer artışının yanısıra Milas zeytinyağının bilinirliği, tanınırlığı sağlandı. Milas zeytinyağının ‘Milas’ adıyla taklit edilmesinin önlenmesi için koruma sağlandı. Şimdi ise Milas zeytinyağının koruma, bilinirlik, tanınırlık sınırlarını AB’ye taşımak üzere başvuruda bulunduk. MİTSO’nun başvurusu AB’nin Avrupa Tarım ve Kırsal Kalkınma Komisyonu tarafından da onaylanırsa, Milas zeytinyağına AB sınırları içinde de koruma sağlamış olacağız. Bu, hem zeytinyağımızın AB sınırları içinde taklit edilmesini önleyecek, hem de artı maddi değer kazandıracaktır. Milasımıza, Milaslı zeytin ve zeytinyağı üreticilerimize hayırlı olsun.”

Özer, bugüne kadar AB’den coğrafi işaret almış üç Türk ürünü olduğuna da dikkat çekerek, “Bugüne kadar Malatya Kayısısı, Aydın İnciri ve Gaziantep Baklavası AB’den coğrafi işaret almışlar. Biz de zeytinyağımızın AB’den coğrafi işaret almış dördüncü ürün olmasını arzu diyoruz. İnşallah bunu da başarırız. Başarımız, Türkiye’nin başarısı olacaktır. Başarımız Milas’ın başarısı olacaktır. Başarımız, yıllarca emeğinin karşılığını alamamış Milaslı zeytinyağı üreticisinin başarısı olacaktır” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X