Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Halter’in “Küçük Dev Adamı”nı kaybettik

ÖNDER Spor Haber / Hüseyin AÇAR

Halter’in “Küçük Dev Adamı”nı kaybettik
Bu içerik 437 kez okundu.

Türk sporuna damgasını vuran başarılı sporcularımızdan Halter’in Küçük Dev Adamı Naim Süleymanoğlu vefat etti.

50 yaşında aramızdan ayrılan Naim Süleymanoğlu, 1967 yılında Bulgaristan’da doğdu. Haltere 1977 yılında başladı. Daha 15 yaşında iken Bulgaristan adına Brezilya’da Dünya Gençler Halter Şampiyonasında yarıştı ve genç yaşında 2 altın madalya kazanarak Dünya Şampiyonu oldu.

1984 - 85 - 86 yıllarında Bulgaristan adına katıldığı Halter Şampiyonlarında sahalarda fırtına gibi esti. Kazandığı başarılarla dünyada yılın en başarılı sporcusu seçildi.

Naim Süleymanoğlu 1986 yılında Bulgaristan adına yarıştığı Avustralya Halter Dünya Şampiyonası sonrasında Türk Elçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Dönemin Başbakanı Turgut Özal, Naim Süleymanoğlu’nu Türkiye’ye getirmek için yoğun çaba harcadı.

Hatta Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye adına Seul Olimpiyatlarına katılabilmesi için Bulgaristan’a çok yüklü bir bedel ödenip izin alındı.

 

Naim Süleymanoğlu Bir Efsaneydi

Olimpiyatların, Avrupa’nın ve dünyanın efsane sporcuları arasında ilk sırada yer alan Naim Süleymanoğlu, Türkiye adına katıldığı tüm Halter Şampiyonlarında sayısız dereceler elde etti.

Kırmadığı rekor, almadığı altın madalyası kalmadı. 1992’de Barselona Olimpiyatları’nda da altın madalya kazandı. Dünyanın en iyi sporcusu seçildi. 1996’da Atalanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak üçüncü kez olimpiyatlarda altın madalya kazandı.

 

Başarılarıyla Dünya Spor Tarihine geçti.

Dünya şampiyonlarının efsane ismi haline gelen Naim Süleymanoğlu, 1993’te 3 altın madalya ile 2 dünya rekoru kırdı.

1994’te İstanbul Halter Dünya Şampiyonası’nda ilk kez Türk seyircisi önüne çıktı. Sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırdı ve 3 altın madalya kazandı.

1995’te Çin Dünya Halter Şampiyonası’nda başarısını devam ettirdi ve 3 altın madalya kazandı.

Avrupa Halter Şampiyonalarında kırmadığı rekor kalmadı. 1994’te Bulgaristan’da ülkemiz adına yarıştı. 3 kaldırışta 3 madalya kazandı.1995’te sakatlığı olmasına rağmen 1 altın 2 gümüş madalya ile podyumdan indi.

Süleymanoğlu, 2000 yılında Uluslararası Halter Federasyonu Başkanlığına seçildi.

Spor otoritelerine göre, Tüm Zamanların En İyi Haltercisi olan Naim Süleymanoğlu, Türkiye’nin yüzünü hep güldürdü. 50 yıllık spor hayatında, halterde 3 Olimpiyat Şampiyonluğu, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu kazandı. 46 Dünya rekoruna imza attı.

1988 yılında, başarılarıyla Amerikan Dergisi Time’a kapak oldu.

Halter sporunun gülen yüzü, “Cep Herkülü”, efsane isim Naim Süleymanoğlu, bu ülke seni hiçbir zaman unutmayacak.

Adını sadece Türk Spor tarihine değil Dünya Spor tarihine altın harflerle yazdırdın.

Başarıların ülkemizin başarısı ve gururu oldu.

Vefatın hepimizi üzdü, derinden yaraladı. Sana ülkemizin adını sporda en iyi şekilde duyurduğun ve elde ettiğin şampiyonluklar için minnettarız.

Ülkemizin sesini dünyaya duyurdun.

Gittiğin yerde ışıklar için de yat ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X