Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Milas Zeytinyağı’nın kalitesi artıyor!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Milas Zeytinyağı’nın kalitesi artıyor!
Bu içerik 592 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetiminin zeytin hasat mevsimi öncesinde zeytinyağı fabrikalarına yaptığı ziyaretler sırasında, geçen yıllara oranla bu yıl daha yaygın bir şekilde ‘erken hasat yöntemi’nin uygulanacağı ve buna bağlı olarak zeytinyağı kalitesinin daha da yükseleceği yönünde bir izlenim edinildiği bildirildi.

Milas’ta zeytinyağında umut verici gelişmeler yaşandığını belirten zeytinyağı fabrikası sahipleri, kendilerinin de kaliteyi artırmak için çaba göstereceklerini belirttiler ...

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, ilçemizde en yoğun zeytinliklerin yeraldığı Bafa yöresinde zeytinyağı fabrikalarını ziyaret eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Bafa’da son olarak Özdemir Zeytinyağı Fabrikasını ziyaret ettiler. Fabrika sahibi Mehmet Özdemir ve oğlu Özgür Özdemir’den, yeni sezona ilişkin görüşlerini ve önerilerini soran Oda yöneticileri, Milas zeytinyağına MİTSO tarafından coğrafi işaret tescili alınmasıyla birlikte Milas yöresindeki zeytinyağında kalite beklentilerinin arttığını belirterek, bu yıl mutlaka çok kaliteli zeytinyağı elde edilmesi için fabrikalara görev düştüğünü anlattılar.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Coğrafi işaretle birlikte Milas zeytinyağında çıta yükseldi. Bizim de buna uygun üretim yapmamız gerekiyor. Bu konuda sizlere çok büyük görev düşüyor; üreticilerce, zeytinyağında kalitenin yükseltilebilmesi için mutlaka erken hasat ve soğuk sıkımın tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

Özdemir Zeytinyağı Fabrikası yöneticisi Mehmet Özdemir de, MİTSO yöneticilerinin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “MİTSO olarak, zeytin ve zeytinyağına gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. Sizlerin çalışması sayesinde Milas zeytinyağında önemli bir gelişme yaşanıyor. Üreticiler de daha çok bilinçleniyor. Biz de bu yıl mümkün olduğu kadar erken hasat için zeytin üreticisine tavsiyede bulunuyoruz. Zeytinlerini soğuk sıkım yaptırmaları için anlatıyoruz. Fakat bu yıl görüyoruz ki, hem zeytinlik sahiplerinde, hem fabrika sahiplerinde bu bilinç oluşmaya başlamış. Bu sevindirici bir gelişme. Başka yerlerde de duyuyoruz; her yerde erken hasat ve soğuk sıkama bir yöneliş var. Biz de kendi zeytinlerimizi erken hasat edeceğiz. ‘Erken hasat soğuk sıkım’ işi Milas’ta tuttu. Böyle giderse Milas zeytinyağının kalitesi daha da yükselecek” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X