Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Zeytin bu yıl yüzümüze gülecek”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Zeytin bu yıl yüzümüze gülecek”
Bu içerik 390 kez okundu.

Türkiye’nin zeytin ağacı varlığının yüzde 6.4’üne sahip olan ve 10 milyon zeytin ağacının bulunduğu ilçemiz Milas’ta zeytin üreticisi bu yılki üründen memnun. 10 yıldır zeytinin yolunu gözlediklerini belirten zeytinyağı üreticileri, “Sonunda bu yıl zeytinde var yılını yaşıyoruz. Üstelik bu yıl zeytinde kalite de yüksek olacak. Fiyatlar da fena değil. Zeytin bu yıl yüzümüze gülecek” dediler.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, zeytin hasat mevsimi öncesinde zeytinyağı üreticilerine ziyaretlerini sürdürüyor. MİTSO Yöneticilerinin bu seferki durağı, Milas’ın en çok zeytin ağacı ve zeytinyağı fabrikası bulunan yörelerinden Selimiye oldu.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yiğit ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Selimiye yöresindeki zeytinyağı üreticileriyle zeytinyağı fabrikalarını ziyaret ederek yeni hasat mevsiminde bolluk ve bereket dileğinde bulundular. MİTSO yöneticilerinin ziyaret ettiği Selimiye’deki zeytinyağı fabrikalarından Küçükler Zeytinyağı Fabrikası İşletmesi ve Ticaret İşletmesi sahipleri Ümit ve Engin Küçük, bu yıl Selimiye yöresinde ürünün bol olduğunu ifade ettiler.

Ümit Küçük, “Bizim buralarda 10 yıldır zeytin olmuyordu. 10 yıldır zeytinin yolunu gözlüyorduk. Sonunda bu yıl zeytinde bolluk var. Zeytinin var yılını yaşıyoruz. Fiyatlar da fena değil. Zeytinde bu yıl yüzümüz gülecek” diye konuştu.

Ümit Küçük, 5 asit zeytinyağının 12 liradan satılmakta olduğunu da ifade ederek, “Bu fiyat iyidir. Daha da artacağını umuyoruz. Bu fiyat üreticiyi biraz olsun korur” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de zeytinyağı üreticilerine bu yıl bolluk ve bereket dileğinde bulundu. Özer, MİTSO olarak zeytinyağında kaliteye çok önem verdiklerini belirterek, “Biz zeytinyağının çok olmasından ziyade kaliteli olmasını istiyoruz. Milas’ın Memecik zeytininden elde edilen zeytinyağına coğrafi işaret aldık. Tüm fabrikalarımızın coğrafi işaret standartlarında üretim yapmasını istiyoruz. Fabrika sahipleri de bu yönde üreticiyi bilinçlendirmeli. Erken hasadı, soğuk sıkımı anlatmalı ve uygulamalı. Milas’ın zeytinyağı üretiminin en az üçte biri coğrafi işaret standartlarında olmalı” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X