Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Su ürünlerinde hedef: “Dünya Liderliği”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Su ürünlerinde hedef: “Dünya Liderliği”
Bu içerik 353 kez okundu.

 

Kültür balıkçılığında iddialı ülkelerden biri olan Yunanistan’ı geride bırakan ülkemizin, su ürünleri üretimini 260 bin tona çıkardığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Kılıç Holding’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin çipura ve levrek üretiminin yüzde 40’ını tek başına karşılayan Kılıç Deniz’in, üretiminin yüzde 70’ini de yurtdışına ihraç ettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada daha sonra şu bilgilere yer verildi:

Üretiminin yüzde 70’ini yurt dışına ihraç eden Kılıç Deniz; yıllık 150 bin ton balık yemi, 65 bin ton deniz balığı, 5 bin ton alabalık ve 413.5 milyon adetlik yavru balık üretimiyle çipura ve levrekte dünyanın en büyük su ürünleri firması olmayı başardı.

Son yıllarda yatırımlarını artırarak Norveç’in ardından ikinci sıraya yerleşen Türkiye, önemli bir büyüme kaydetti. 260 bin ton ile ikinci sıraya yerleşen Türkiye, 160 bin ton deniz balığı ve 100 bin ton alabalık üretiyor. Dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olan Kılıç Deniz, 65 bin ton üretim kapasitesiyle 60 ülkede 150 milyon kişinin balık ihtiyacını karşılıyor.

2018 yılında yıllık 20 bin tonluk üretim kapasiteli Mersin tesisini faaliyete geçirerek Ortadoğu’daki lider konumunu sürdürmeyi hedefleyen Kılıç Deniz, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektöründe 7 yıldır devam eden ihracat şampiyonluğunu önümüzdeki yıl da kimseye kaptırmak istemiyor.”

 

“Ülke ekonomisi için

elimizden geleni

yapacağız”

Yunanistan’ı su ürünleri sektöründe geride bıraktıklarını belirten Kılıç Deniz Yönetim Kurulu Başkan Vekili İhsan Bozan, “2000’li yıllardan itibaren kültür balıkçılığında Türkiye önemli büyüme kaydetti. Türkiye, son yıllarda yatırımlarını artırarak Avrupa’nın en büyüğü olan Norveç’in ardından ikinci sıraya yerleşti. Sektör olarak hedefimiz 2023 yılına kadar 1.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek. Şu anda 800 milyon dolara ulaştık. 1.5 milyar doları da geçeceğiz gibi görünüyor. Su ürünleri sektöründe dünyada lider konuma gelmek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Ülke ekonomisini besleyen en önemli yollardan biri ihracat. Biz ülkemize döviz kazandırmak amacıyla her zaman çalışmaya devam edeceğiz. Türk ekonomisinin istihdamına, ihracatına ve büyümesine verdiğimiz katkıyı daha da artıracağız.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X