Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin yakasını bırakmayacağız!”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

“Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin yakasını bırakmayacağız!”
Bu içerik 468 kez okundu.

 

Malatya il merkezindeki Cemal Gürsel mahallesi’nde yaşayan 13 Alevi yurttaşımıza ait evlerin kapıları geçmiş yıllarda olduğu gibi yine işaretlendi. Alevi yurttaşlara yönelik bu çirkin saldırı üzerine PSAKD Genel merkezi yazılı bir açıklama yaptı.

PSAKD Genel Merkezi tarafından gönderilen bu açıklama, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi tarafından paylaşıldı. PSAKD Milas Şube Başkanı Akif Özbilge tarafından paylaşılan açıklama şöyle:

“Maraş Katliamında katledilen canlarımızı anma hazırlıkları yaptığımız şu günlerde, Malatya’da Alevi canlarımızın yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel mahallesinde, dün gece evlerimiz kırmızı çarpı işareti ile işaretlenmiştir. Maraş katliamı öncesinde kullanılan bu işareti evlerimizin kapısında görmek bizleri şaşırtmamıştır. Biz Aleviler, bu işaretleri ilk kez görmüyoruz, daha önce Erzincan’da, Antep’te ve Adıyaman’da da gördük. Yaşadıklarımıza artık şaşırmıyoruz!

Adıyaman’da kapı işaretlenmeleri sonrası dönemin içişleri bakanının dedikleri halâ zihnimizdedir. Dönemin bakanı ‘Kapı işaretlemelerini çocuklar yapmış’ diyerek olayı sıradanlaştırmış, ardından kamera kayıtları silinerek failler korunmuştu. Evet, yaşadığımız evlerin kapıları işaretleniyor, ölüm tehditleri alıyoruz ve her türlü baskının yanında üzerimizde katliam provaları yapılmaya devam ediliyor, ama bilinmelidir ki korkmuyoruz!

Malatya Cemal Gürsel mahallesinde 13 evin kapısını işaretleyenler, tıpkı daha önce olduğu gibi yine bulunmayacak, cezalandırılmayacak ve bu işaretleme ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Çünkü bu çocuklar bizim bildiğimiz gibi sokakta oyun oynayan masum çocuklar değil, dindar ve kindar çocuklardır. Bu işaretleri o çocuklar, güvendikleri yerlerden icazet alarak gerçekleştirmektedir.

Bu çocuklar, egemenlerin dediği gibi ‘öfkeli çocuklar’ ise, biliyoruz ki onlar için zaten hukuk ve yasa yolları işlemeyecektir, tıpkı Suruç, Ankara Tren Garı katliamlarında olduğu gibi…

Ne yazık ki ülkemizde çok kültürlülük, ileri demokrasi, kardeşçe bir yaşam, adalet artık sözlüklerde bulunabilecek kelimeler ve cümleler haline gelmiştir. Toplumsal muhalefetin özneleri ise KHK ve OHAL ile baskı altına alınma, tutuklanma, işten atılma ve açlığa, ölüme terk ediliyor. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Aleviler olarak bizler bunu kemiklerimize kadar hissetmekteyiz. Bizler için oluşan bu gerginlik ortamından egemenler ve yöneticiler birincil elden sorumludur.

Malatya’da yapılan ve Alevilerin inancını hedef alan bu provokasyon niteliğindeki saldırı, geçmişte yaşanan saldırıların, katliamların sonrasında ülke yöneticilerinin, siyasi sorumluların anti-demokratik tavırlarının sonucudur.

Bu tarz saldırılara karşı yapılacak tek bir çözüm yolu vardır, o da Alevi toplumunun, yerellerdeki demokrasi güçlerinin yaşam alanlarına yapılacak saldırılara karşı Hünkar Hacı Bektaş-i Veli’nin dediği gibi ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım.!’ sözüyle hareket ederek, faşist ve gerici saldırılara karşı omuz omuza olmasıdır.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ve Şubeleri olarak Malatya’da yapılan bu saldırıyı gerçekleştirenlerin yakasını bırakmayacağız.

Alevi toplumuna yönelik bu tarz saldırılar son bulana, saldırganlar, arkalarındaki karanlık güçler ve siyasi destekçileri açığa çıkana kadar bu yaşananların takipçisi olacağız.

Tüm canlarımıza saygıyla duyururuz…”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X