Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas, ‘Zeytin Hasat Şenliği’yle renklendi!

Adem KANKAYNAR -

Milas, ‘Zeytin Hasat Şenliği’yle renklendi!
Bu içerik 894 kez okundu.

 

Bu sene 4’üncüsü düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği, görsel açıdan zengin ve bir o kadar da renkli görüntülerle başladı. Kortej yürüyüşüyle başlatılan şenlik, Atapark’ta halk oyunları gösterileriyle sürdü. Yapılan konuşmaların ardından şenliğe katkıda bulunanlara plaketleri verilirken, şenlik kurdelesi protokol ve şenlik komitesi tarafından kesildi. Prof. Dr. Canan Karatay’ın söyleşisi, ardından zeytin hasadı ve soğuk sıkım işlemi ile devam eden şenliğin ilk günü, Ada Grubunun konseriyle son buldu.

İkinci gün ise sağlık yürüyüşü ile başlayan zeytin hasat şenliğinde; unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları, yöresel yemek yarışması ve ‘coğrafi işaret’ konulu panel yer alırken, Grup Koliva harika bir konserle şenliği sonlandırdı.

 

Şenlik, yürüyüşle başladı …

Atapark’tan başlayan ve kent merkezindeki caddelerden geçen şenlik yürüyüşü yine Atapark’ta sona erdikten sonra açılış etkinlikleri, halk oyunları gösterileriyle sürdü. Merkez İlkokulu öğrencileri ve MİFAD Halk Oyunları ekibinin gösterileri büyük alkış alırken; şenliğe geçen yıl da renk katan Akbank Bando Takımı, İzmir Marşı ile başlayıp 10’uncu Yıl Marşı’yla sona eren harika bir konser verdi.

Daha sonra; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkan V. Hacı Koç, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ve Muğla Valisi Esengül Civelek birer konuşma yaparak, zeytin ve zeytinyağının önemi, markalaşma, kaliteli zeytinyağı üretimi, tanıtım ve pazarlama konusunda önemli açıklamalarda bulundular ve şenliğin gerçekleşmesinde emeği geçen ve katkıda bulunanlara teşekkür ettiler.

 

Sergilikler gezildi …

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ve Zeytin Hasat Şenliği Komite üyeleri tarafından sembolik olarak şenlik kurdelası kesildi ve 4’ncü Zeytin Hasat Şenliği başlatıldı.

Muğla Valisi Esengül Civelek ve tüm protokol üyeleri, Atapark’ta kurulan standları gezerek sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı.

 

Sağlıklı yaşam için “İyi Yağlar/Kötü Yağlar” …

Şenlik programında daha sonra, Prof. Dr. Canan Karatay, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yaklaşık bir saat süren bir konferans verdi. Karatay; sağlığımız için dünyanın en yararlı meyvesinin zeytin, en sağlıklı meyve suyunun ise (sızma/virgin) zeytinyağı olduğuna dikkat çekerek, “Zeytinyağını mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Çünkü zeytinyağı demek sağlık demektir. Sağlıklı beslenin ki, sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayasınız. Günde en az 30-40 tane zeytin yiyebilirsiniz … Başta meme kanseri olmak üzere tüm kanser çeşitlerini önleyen bir doğal antibiyotikten söz ediyoruz. Kolesterol korkunuz olmasın. Zeytiyağı, vücuttaki şeker oranını düzenler, günboyu dinç olmanızı sağlar” dedi ve (erken hasat-soğuk sıkım) zeytinyağının doğrudan içilmesi de dahil olmak üzere, zeytin ve zeytinyağının faydalarını bilimsel çalışmalarla anlattı.

 

Zeytinyağı tadımı etkinliği …

Konferanssın ardından, Muğla Valisi Esengül Civelek, Prof. Dr. Canan Karatay ve diğer tüm protokol üyelerine, uzmanlar eşliğinde Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda soğuk sıkım zeytinyağı tadımı yaptırılarak, kaliteli zeytinyağının tüm özellikleri anlatıldı ve ardından, isteyen yurttaşların katıldıkları ‘Zeytinyağı Tadımı Etkinliği’ yapıldı.

 

Zeytin hasadı ve fabrikada soğuk sıkım işlemi …

Vali Civelek ve beraberindeki konuklar daha sonra, Erdoğan Siler’e ait zeytin bahçesine geçerek, zeytin hasadı yaptılar. Yapılan hasadın ardından bu kez Uğur Özen’e ait zeytinyağı fabrikasına geçerek, soğuk sıkım işlemine tanık oldular. Vali Civelek ve beraberindekiler, ardından, Özen Zeytinyağı Fabrikası’na ait bahçede zeytin fidanı diktiler.

Bu sene dördüncüsü düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği’nin ilk günü, ‘Ada Grubu’nun Atapark’ta verdiği konserle son buldu.

 

Şenlikte 2. gün …

Şenliğin ikinci gün program saat 10’da, Milas Belediyesi önünden Atapark’a kadar süren ‘Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ ile başladı. Yürüyüşe katılanlar birer madalya ile ödüllendirilirken; Özge Koleji Resim Atölyesi, Meslek Yüksekokulu T-Shirt Baskı Atölyesi, Özge Koleji Spor Yarışmaları ve Şiir-Kompozisyon-Resim Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri, Milas Kaymakamı ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Unutulmaya yüz tutmuş Çocuk Oyunları …

Şenlik kapsamında Atapark’ta dikkat çeken bir başka etkinlik ise, ‘Unutulmaya yüz tutmuş Çocuk Oyunları’ydı. ‘İp atlama’ başta olmak üzere daha birçok oyun, çocuklar ve büyükler tarafından sergilenirken, dereceye girenlere birer kitap ve zeytin ağacı fidanı hediye edildi.

Saat 14’te ise Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda, ‘Coğrafi İşaret’ konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Figen Çukur’un yaptığı panele rahatsızlığı nedeniyle Yrd. Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu katılamazken, Yazar Yonca Tokbaş, Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu ve İlhan Koçulu konuşmacı olarak katıldılar.

Saat 15’te ise ‘Kaliteli Zeytinyağı Tanıma Programı’, Zeytin Dostu Derneği ve Yazar Yonca Tokbaş tarafından sunuldu.

15.30’da Sınır Tanımayan Şefler Derneği üyeleri hünerlerini sergilerken, ardından Mahalleler arası ve Bireysel yemek yarışması düzenlendi. Dereceye girenlere ödülleri dağıtılırken, yarışmaya katılanlar birer çeyrek altın ile ödüllendirildiler.

25 ve 26 Kasım 2017 tarihlerinde bu sene 4’üncüsü gerçekleştirilen Milas Zeytin Hasat Şenliği, Koliva konseri ile sona erdi ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
enginsu     2017-11-27 Zeytin hasat şenliğinde bizim muğla nın m. vekillerini C H P nin nerede ben göremedim Gören varmı işte biz ondan konuşuyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X