Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Geri Dönüşüm Geleceğe Umut Taşır”

Adem KANKAYNAR -

“Geri Dönüşüm Geleceğe Umut Taşır”
Bu içerik 870 kez okundu.

 

2010 yılından bu yana ilçemizde Milas Belediyesi’nin denetiminde geri dönüşüm çalışmalarını sürdüren Mavi Yol A.Ş. tarafından, farkındalıkların arttırılması amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor. Özellikle çocuk ve gençlere yönelik eğitimlere öncelik veren firmanın son konukları, Menteşe ve Sakarya İlkokulu öğrencileri oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mavi Yol A.Ş.’nin işbirliğiyle, Çevre Mühendisi Damla Halefoğlu tarafından öğrencilere, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda; “Çöp nedir”, “Hangi atıklar geri dönüşüme kazandırılabilir”, “Atıklar nasıl toplanmalı, nasıl ayrıştırılmalı”, “Gelişigüzel bırakılan atıkların doğaya verdiği zararlar” gibi pek çok konuda, görseller eşliğinde, basit ve anlaşılabilir bir dille bilgiler verilirken, soru cevap yönteminin de kullanıldığı eğitim, eğlenceli bir hale dönüştürülüyor.

 

Evlerimizde anne-babalarımıza söyleyelim …

Çevre Mühendisi Damla Halefoğlu; “Plastik, metal, cam, kompozit gibi ambalajlar, içerisindekiler tüketildikten sonra yeniden kazandırılarak, hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayabilir, hem de doğaya bırakılmadıkları için çevre kirliliğinin önüne geçmiş oluruz. Örneğin; bir cam şişenin geri dönüşünce bir bilgisayarın 25 dakikalık enerjisini karşıladığını, 8 adet plastik şişenin geri dönüşünce bir adet formanın elde edilebildiğini, 10 adet metal kutunun geri dönüşünce 100 watlık bir ampulün 35 saat yanabildiğini, bir ton kâğıdın geri dönüşünce 17 adet ağacın kesilmekten kurtulduğunu biliyor musunuz? Bu konuda toplumsal bilinci geliştirmek zorundayız. Örneğin okullarımızda, sınıflarımızda kâğıtları çöp kutusuna değil, atık toplama kutularına atmalıyız. Evlerimizde anne-babalarımıza söyleyelim, iki ayrı çöp poşeti ve çöp kovasını yan yana bulundursunlar. Meyve-sebze gibi geri dönüşümü mümkün olmayan atıkları çöp için ayrılan kovaya veya poşete, diğer atıkları ise geri dönüşümü mümkün olanlar diye ayırmalıyız” diyerek atıkların, geri dönüşüme kazandırılmasının önemini vurgu yaptı.

 

Çocuklara çeşitli hediyeler …

Çevre Mühendisi Halefoğlu tarafından yapılan sunumun sonunda katılımcı çocuklara firma tarafından çeşitli hediyeler dağıtıldı. Eğitim, öğrencilerle toplu çekilen fotoğrafla son buldu ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X