Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Taşeron usulü ve Sendikasız çalışma üretim yöntemleri yasaklanmalıdır!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Taşeron usulü ve Sendikasız çalışma üretim yöntemleri yasaklanmalıdır!”
Bu içerik 309 kez okundu.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi Yönetim Kurulu tarafından, 4 Aralık Dünya Madencilik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlandı.

“İş cinayetleri”ne dikkat çekilerek başlayan, taşeron ve sendikasız çalışmanın yasaklanmasının gereğinin vurgulandığı ve maden işçilerine sendikalaşma çağrısı yapılan mesaj şöyle …

 

Yine maden faciaları, yine acılar …

Yine maden faciaları ve acılarla gelen bir 4 Aralık… Son olarak, geçtiğimiz günlerde Zonguldak ve Şırnak’ta yaşanan maden faciasılarının acısı, göçük altında kalarak hayatını kaybeden işçilerimizin acısı devam ediyor.

Yaşadığımız maden faciaları yüzünden bugün, bir kutlamadan çok hayatını kaybeden maden işçilerimizi anma, geride kalan işçilerimizin sıkıntılarını dile getirme günü halini almıştır. Defalarca yaptığımız uyarılara rağmen, maden sektörü başta olmak üzere tüm tehlikeli işkollarında gerekli tedbirlerin zamanınında alınmaması ve iş güvenliği konusunda yaptırımların caydırıcı bir şekilde hayata geçirilmemesi bu faciaların yaşanmasındaki en büyük etkendir.

 

Sendikalaşma azaldıkça güvencesizlik ve kaygı artıyor

Son yıllardaki büyük madencilik kazalarına bakıldığında, neredeyse tümünün özel maden ocaklarında yaşandığı gün yüzüne çıkmıştır. Maalesef Ermenek’te, Elbistan’da, Siirt’te, Soma’da, Şırnak’ta vs. yaşananlar aynı maden faciaları ve yüzlerce yaşamanı kaybeden maden emekçileri, yüzlerce yetim çocuk, yüzlerce gözü yaşlı aileler. Özelleştirmelerle birlikte ülkemizde, ilimizde sendikalaşma azalıp güvencesizlik arttıkça kaygılarımız artmaktadır.

 

Maden emekçilerimiz bizim en büyük değerimizdir

Dünyada yaşamın sürdürülebilmesi için aklımıza gelebilecek her şey, olmazsa olmaz temel ihtiyaçlarımızın hemen hemen tamamı yeraltından çıkarılan madenlerden karşılanmaktadır.

Ülkemiz, ilimiz yeraltı maden kaynaklarımız bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. İnsanlığın ve medeniyetin ihtiyacını karşılamaya yönelik kullanılan madenlerin yeraltından ve yer üstünden çıkarılması oldukça zor ve tehlikelidir. Maden kazası istatistiklerinde ülkemiz halâ Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıradadır. Bu tablonun bir an önce değişmesi, yerin altında ve üstünde adeta ölüm-kalım mücadelesi vererek, ailelerinin geçimini sağlayan binlerce madencimizin yaşamlarının ve çalışma şartlarının güvence altına alınması gerekmektedir. Madenler, ülkemiz için çok önemli olmakla birlikte canımız-insanımız çalışan maden emekçilerimiz de bizim en büyük değerimizdir. Bu sebeple madenlerde Taşeron usulü ve Sendikasız çalışma üretim yöntemleri yasaklanmalıdır.

 

Günümüzü daha güzel duygularla ve daha güzel ortamlarda kutlayacağımız günlerin umudu ile

4 Aralık Dünya Madenciler Günümüzü daha güzel duygularla ve daha güzel ortamlarda kutlayacağımız günlerin geleceği umudu ile; Madenlerde meydana gelen maden facialarının, göz göre göre gelen iş cinayetlerinin ülkemizde bir daha yaşanmaması ve madencilerin kaderlerinin fıtrat olmaması dileklerimizle başta Maden kazalarında yaşamlarını yitiren maden şehitlerimize, vatan uğruna canını feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Sendikalı ol!

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Yönetim Kurulu adına tüm Maden Emekçilerinin ‘4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutlar, bölgemizde çalışan tüm maden emekçilerinin anayasal ve yasal hakşarını kullanarak, Sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında çalışmak ve emeğinin karşılığını almak için, İnsani Koşullarda yaşamak için, Hakkının, hukukunun korunması ve güvence altına alınması için, İş Güvencesi için, Sendikalı, toplu sözleşmeli çalışma düzeni için, İnsanca yaşayacak ücret için, İyi ve kötü günde, geleceğimize, işimize, işyerimize, ekmeğimize sahip çıkacak, dayanışma ve yardımlaşmayı yaratacak daha da güçlü bir sendikal örgütlülük yaratmak için; Anayasal ve yasal hakkını kullan, Sendikalı ol! Türkiye Maden İşçileri Sendikasına üye ol!

Bu vesileyle, yerin yüzlerce metre altında en zor şartlarda çalışan maden emekçilerimize saygılar sunuyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X