Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Engelliler Haftası ziyaretleri …

Adem KANKAYNAR -

Engelliler Haftası ziyaretleri …
Bu içerik 934 kez okundu.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde başlayıp hafta boyunca sürecek olan Engelliler Haftası dolayısıyla, bazı okullarımız Remzi Ozan-Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ve M. Önol Karadeveci Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki engelli yurttaşlarımızı ziyaret ettiler.

 

Remzi Ozan - Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’ne ziyaret

Bu ziyaretlerden biri, Özel Milas Özge İlkokulu öğrencileri tarafından, ilçemize Menteş mahallesindeki Remzi Ozan - Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’ndeki özel bireylere yönelik olarak gerçekleştirildi. Ziyarette minik öğrenciler, Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nindeki tüm sınıfları ve atölyeleri dolaşarak, engelli kardeşlerinin nasıl bir eğitim aldığı konusunda bilgilendirilirken, çocuklar arasındaki kaynaşma dikkat çekti. Ziyaret boyunca birbirleriyle konuşan, gülüşen, şakalaşan çocuklar, çocuk olmanın ne demek olduğunu bir kez daha gösterdiler.

Atölyede yapılan çalışmaları büyük bir dikkatle izleyen Özel Milas Özge İlkokulu öğrencileri, engelli kardeşlerinin hünerlerini büyük bir hayranlıkla incelediler.

Ziyaret, günün anısına çekilen fotoğrafla son buldu.

 

M. Önol Karadeveci Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ziyaret

Engelliler Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen bir başka ziyaret ise Tekdemir Eğitim Kurumları Özel Milas TEK Koleji öğrencilerinin, M. Önol Karadeveci Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaretleri idi.

Özel Milas TEK Koleji’nde eğitim gören 5’nci sınıf öğrencileri ve öğretmenlerinden oluşan grup tarafından gerçekleştirilen ziyarette, rehabilitasyon merkezinde görev yapan öğretmen ve uzmanlar tarafından miniklere okuldaki çalışmalar anlatıldı.

Her insanın ‘potansiyel bir engelli’ olduğuna dikkat çekilen açıklamalarda, bireysel ve toplumsal duyarlılığın arttırılması için yapılacak çalışmanın çocuklardan başlatılması gerektiği vurgulandı.

Özel Milas TEK Koleji Müdürü Şevket Aktaş, ziyaretin amacına ilişkin şunları söyledi:

“Her ne kadar yılda bir gün ya da bir hafta boyunca engellilerin sorunları, karşılaştıkları zorluklar gündeme getirilse de, aslında her fırsatta bu konunun sürekli gündemde tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizde engelli yurttaşlarımız gerçekten bin bir zorlukla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Özellikle onların istihdam edilmesi; ulaşım, sağlık, eğitim gibi hemen her alanda onların yaşamlarını kolaylaştıran önlemler alınmalıdır. Daha önemlisi, toplumsal duyarlılığın artması için yapılacak çalışmalar küçük yaştaki bireylerle başlatılmalı ve böylelikle yetişen genç neslin bilinçli bir şekilde yetişmesi sağlanmalıdır.”

Gerçekleşen ziyarette M. Önol Karadeveci Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, minik ziyaretçilere gezdirilerek, okuldaki engelli bireylere verilen eğitim programı anlatıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X