Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Engelsiz bir dünya’ için farkındalıkları arttırma etkinliği …

Adem KANKAYNAR -

‘Engelsiz bir dünya’ için farkındalıkları arttırma etkinliği …
Bu içerik 883 kez okundu.

 

İlçemiz Menteş Mahallesi’nde 2010 yılından bu yana özel bireylere eğitim verilen Remzi Ozan - Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Okulu tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü/Haftası kapsamında bir dizi etkinlik yapılarak, topluma farkındalık çağrısı yapıldı.

Atapark’ta düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlarken, bir grup öğrenci de saygı duruşunu ve İstiklal Marşımızı işitme engelliler için hareketleriyle seslendirdiler.  

Okul Müdürü Muhammet Mercan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen etkinliklerle toplumsal duyarlılığı arttırmayı hedeflediklerini belirterek; “Aslında bu yol uzun ve çok zorlu bir yol, ancak bizler yorulmadan, usanmadan-bıkmadan bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Atacağımız her adım sonrası toplumda bu konuya olan duyarlılık biraz daha artacak, özel bireylere olan yaklaşım değişecektir” diyerek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Yapılan konuşmanın ardından Atapark’ta kurulan ve özel bireyler tarafından hazırlanan ahşap ve takı ürünlerinin sergilendiği standların açılışı gerçekleştirilerek, Milas Kaymakamı Eren Arslan ve törene katılan ilçe protokolü tarafından gezildi.

 

Farkındalık için

yürüdüler …

Daha sonra, Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, okulu yaptırarak adını veren hayırsever yurttaşımız Remzi Ozan, İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velilerin katıldığı kortej, Atapark’tan başladı ve bir süre ilçe merkezindeki bazı caddelerde yürüdükten sonra başlangıç noktası Atapark’a geri döndü.

Davul-zurna eşliğinde ilçe merkezinde yürüyen kortej, kıyafetleri ve ellerindeki ‘bekçi düdüğü’ ile topluma farkındalık çağrısı yaptılar.

 

Empati etkinliği …

Farkındalık yürüyüşünün ardından kurulan ‘Empati Standı’nda bir süre incelemelerde bulunan Milas Kaymakamı Eren Arslan ve diğer protokol üyeleri, 5 ayrı engel konusunda empati yaparak, engelli yurttaşlarımızın hangi zorlukları yaşadıklarını bir anlamda anlamaya çalıştılar.

Kaymakam Arslan, tekerlekli sandalyeye bir süre oturdu ve kaldırımda tekerlekli sandalye ile bir yerden bir yere ulaşmaya çalışırken, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise, gözlerini bantla kapatarak, görme engelli bir yurttaşımızın hangi zorlukları yaşadığını anlamaya çalıştı.

Milas Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Yavuz Yıldırım ise, tek kol ile bir su şişesinin kapağını açmaya çalışırken bir hayli zorlandı.

Etkinlik, gün boyu Atapark’ta devam etti …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X