Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Fatih İlkokulu ve Endüstri Meslek Lisesi taşınıyor!..

Adem KANKAYNAR -

Fatih İlkokulu ve Endüstri Meslek Lisesi taşınıyor!..
Bu içerik 1604 kez okundu.

 

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, makamında düzenlediği basın toplantısıyla Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Endüstri Meslek Lisesi) ve Fatih İlkokulu binasının depreme dayanıklı olmadığına dair verilen rapor sonrası öğrencilerin başka okullara nakledileceğini söyledi. Endüstri Meslek Lisesi hemen taşınmaya başlarken, Fatih İlkokulu ise önümüzdeki hafta başında taşınma işlemini gerçekleştirecek.       

 

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, bir yıl önce bakanlık tarafından başlatılan çalışmanın bir bölümünde denetim çalışmalarının tamamlandığını, geçtiğimiz hafta içinde ilçe merkezindeki Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Endüstri Meslek Lisesi) ve Fatih İlkokulu için raporların kendisine ulaştığını belirterek;

“Her iki okulumuzda da yapılan denetim ve testlerin ardından depreme dayanıklı olmadığı yolunda rapor çıktı. Bu raporlar bizlere ulaştığında konuya sessiz kalamazdık ve hemen adı geçen okulların müdürleriyle toplantılar düzenleyerek, neler yapabileceğimizi konuştuk. Çünkü söz konusu olan, yavrularımızın ve o okullarda görev yapan personelimizin can güvenliğidir. Dolayısıyla hiç kimse böyle bir riski alamaz” diyerek, taşınma gerekçesini açıkladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, üniversite ile işbirliği içerisinde ilçe genelindeki okullarımızda depremle ilgili bir çalışmayı geçtiğimiz yıllarda başlatmış ve yapılan denetim ve testlerin ardından okullarımızın durumu bir raporla ilgili birimlere bildiriliyor. Bu kapsamda iki okul binamızda ve 10 tane daire bulunan lojmanımızda bir sıkıntı çıktı. Konu ile ilgili Sayın Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul müdürlerimiz gerekli istişare toplantılarını yaparak, acil bir şekilde ne yapabiliriz diye tartıştık. Depremin ne zaman olacağını bilme şansımız yok. Bu nedenle bir an önce bu okullarla ilgili gerekli tedbirleri almamız gerekiyordu ve neticede, Endüstri Meslek Lisesi’ndeki 8 dersliği Mesleki Eğitim Merkezi’ne, 10 dersliği ise Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne taşıma kararı alındı. Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki atölyeler tek katlı olduğu için şimdilik onları taşımaya gerek görmüyoruz. Zaten bilindiği gibi yeni kampüs alanında bu okulumuz için yeni bir bina yapımı devam ediyor. Önümüzdeki yıl Kız Meslek Lisesi ile birlikte Endüstri Meslek Lisemiz de kampüse taşınacak.

Fatih İlkokulu ise iki ayrı binadan oluşuyor. Problem eski binada… Dolayısıyla eski binadaki öğrencileri yeni binaya taşıyacağız. Yeni binadaki sınıflar oldukça büyük ve ortadan ikiye bölerek, iki ayrı sınıf haline dönüştürülecek. Önümüzdeki yıl Şubat ayında ise boşaltılan eski bina yıkılarak aynı yere yeni bir okul binası yapılacak. Her iki okul da 2018 yılı yatırım programına alındı ve ödenekleri ayrılmış durumda.”

 

Cumhuriyet’te yer arayışı…

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki mevcut okulun yetersiz olduğunu, ancak o bölgede yeni bir okul yapılması için uygun bir arsanın bulunamadığını belirten Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Son olarak 35 - 36 mirasçısı olan bir arsa bulundu ve mirasçılarla görüşmeler devam ediyor. Görüştüğümüz mirasçıların bir kısmı konuya sıcak bakıyor. Diğerleriyle de görüştükten sonra durum netleşecek” dedi.

 

Sakarya’nın servis sorunu çözüldü …

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal, uzun zamandır gündemde olan Sakarya İlk ve Ortaokulu öğrencilerini taşıyan servisler için uygun indirme-bindirme yerinin olmayışı konusunun da çözüme kavuşturulduğunu belirterek; “Son olarak, geçtiğimiz günlerde Milas Belediye Başkanımızla bir kez daha yerinde incelemelerde bulunduk ve nihai çözüm konusunda ortak bir karara vardık. Taksi durağının bulunduğu noktadan caddenin sonuna kadar dubalarla ve zincirlerle kapatılacak, oraya servis araçlarından başka hiçbir aracın park etmesine izin verilmeyecek. Öte yandan, okulun çıkış kapısının olduğu noktaya bir de kapalı bekleme yeri yapılarak, yağmurlu havalarda öğrencilerimizin ıslanmasına engel olunacak. Zaten söylediğim noktaya bir tabela dikildi ve sanırım yarından itibaren çalışmalar başlatılarak hafta sonuna yetiştirilecek” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X