Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Bir Köy Derneği’nin başardıkları …

ÖNDER Haber / A. Coşkun EFENDİOĞLU -

‘Bir Köy Derneği’nin başardıkları …
Bu içerik 582 kez okundu.

 

9 Aralık 2014 tarihli gazetemizde “Eski Köyler Dernekleşiyor” başlıklı bir haber yapmıştık. İlçemiz Kemikler Mahallesi’nde, Kemikler Kalkındırma, Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulmuştu. Haberi verirken, şunları yazmışız:

“Mart ayında yapılan yerel seçimlerle birlikte Muğla’nın büyükşehir olmasının ardından köylerin tüzel kişilikleri kaldırılarak mahallelere dönüştürülmüştü. Köyler, tüzel kişiliği bulunurken az da olsa belirli bütçeleri olan ve sınırları içinde kalan alanlar için hizmet üretmeye çalışan muhtarlıkların, mahallere dönüştürülmesinin ardından bütçeleri de ortadan kalktı.

Milas-Bodrum karayolu üzerinde bulunan Kemikler’de yaşayan yurttaşlar, yerel seçimlerin ardından geçiş süreci nedeniyle yaşanan aksaklıkların önüne geçebilmek ve bazı çalışmaların yerel gönüllüler tarafından desteklenerek yapılabilmesi için bir dernek kurdular.”

Kemikler mahallesinde ikamet edenlerin birlik ve beraberlik içinde yaşamalarını, mahallenin güzelleşmesi ve kalkınmasını sağlamak, sivil toplum faaliyetleri gerçekleştirerek bu konuda çalışma yapan kişi ve kuruluşlarla iştişare yaparak destek vermek veya almak amacı ile kurulan Kemikler Mahallesi Kalkındırma, Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ikinci Olağan Genel Kurulu da 03.12.2017 tarihinde Köy Odası’nda yapıldı.

Köylerin tüzel kişiliklerini kaybetmesi sonrası, yeni yasa sonrası uygulamalarının nasıl olacağının da tam bilinmediği koşullarda dernekleşen köylüler, bu süreç içerisinde, dernek marifetiyle bazı sorunlarını da giderebilmişler. Derneğin kurulmasına da öncülük eden Köy Muhtarı Kazım Bayındır, “Büyükşehir yasası sonrası köylerin mahalleye dönüşmesi sebebiyle yaşanan aksaklıkların önüne geçebilmek için kurduğumuz derneğimiz, o günden bu zamana kadar geçen 3 sene içinde, yasanın getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen birlik ve beraberliğimizi daha da artırmıştır. Bu süre içinde köyümüze kamera sistemi takılması sağlanmış, merkezi anons sistemi kurulmuş, dernek ofisimiz kazandırılmıştır. Bunları başarabilmiş olma mutluluğuyla 2. olağan genel kurulumuzu da tamamladık” dedi.

Bayındır, ikinci kongre sonrası oluşan yeni yönetimin Kazım Bayındır, Hüseyin Bilge, Fatma Yalçıntaş, Osman Aşkın ve Sinan Sarı’dan oluştuğunu, Denetim Kurulu’na ise Kudret Özkan, Ersoy Ilgın ve Hilmi Karaca’nın seçildiğini ve çalışmalarının aynı tempoda devam edeceğini belirterek, yeni yönetimin Kemikler’e hayırlı olmasını diledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X