Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Genel merkeze rağmen delege, Fahri Acar dedi…

Adem Kankaynar

Genel merkeze rağmen delege, Fahri Acar dedi…
Bu içerik 1789 kez okundu.

AKP Milas İlçe Teşkilatı, 6’ncı Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Merkezin aday olarak gösterdiği Abdullah Kıbrıslı’nın karşısına ikinci aday olarak İlçe Gençlik Kolları eski Başkanı ve Levent Akyer başkanlığındaki son yönetimde, yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Fahri Acar’ın çıkması, genel kurulda gergin bir hava yarattı. Kongrede kullanılan 347 oyun 4’ü geçersiz sayılırken, geçerli sayılan 343 oyun 190’nını alan Fahri Acar, AKP Milas İlçe başkanlığına seçildi. Genel merkezin gösterdiği aday Abdullah Kıbrıslı ise 153 aldı.

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı - Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş, komşu ilçelerin teşkilat başkanları ve yöneticileri, ilçemizdeki sivil toplum kuruluş, oda ve derneklerin başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri ve kalabalık bir partili yurttaş topluluğunun katıldığı 6’ncı olağan genel kurul, divan heyetinin seçilmesiyle başladı.

 

Hava bir anda gerildi …

 

Divan Başkanlığına Ali Aşlık, üyeliklere ise; Barış Eğilmez, Ümmühan Toksöz, İsa Gün ve Deniz Umutlu seçilirken, kongrenin hemen başında Milaslı Fenerbahçeliler Derneği sözcüsü Hasan Tuzla ve arkadaşları tarafından Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan’a çiçek takdim edildi. Bu sırada mikrofona gelerek; “Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın adayı Abdullah Kıbrıslı’dır. Milaslılar da gereğini yapacaktır” şeklinde Hasan Tuzla tarafından yapılan konuşma, salondaki havanın bir anda gerilmesine neden oldu. İl başkanı ve diğer yetkililerin araya girmesiyle ortalık yatıştırılırken, Divan Başkanı Ali Aşlık’ın, genel merkezin aday olarak Abdullah Kıbrıslı’yı gösterdiğini, dolayısıyla Fahri Acar’ın gereksiz bir şekilde aday olduğuna yönelik yaptığı konuşma ile salonda bir kez daha soğuk rüzgarlar esti.

 

“İlçemize birçok önemli hizmetin gelmesini sağladık”

 

Divan başkanının kongre gündemini okumasıyla başlayan kongrede, saygı duruşunda bulunulması ve ardından okunan İstiklal marşımızın ardından ilk konuşmayı yapan eski İlçe Başkanı Levent Akyer, göreve geldiği günden bu yana il başkanlığı, diğer ilçe teşkilatları, milletvekilleri ve ilçedeki kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra tüm oda ve dernekler, sivil toplum kuruluşlarıyla uyum içinde çalıştıklarını ve ilçemize birçok önemli hizmetin gelmesini sağladıklarını söyledi.

 

‘Birlik - Beraberlik’ çağrıları

 

İlçe Başkanı Akyer’in ardından kürsüye gelen Muğla eski Milletvekili Hasan Kökten ise, kongre salonunda yaşanan gerginlik için ilçe dışından gelen tüm konuklardan özür diledi.

Sonrasında ise kürsüye gelen İl Başkanı Kadem Mete, genel merkez adayının Abdullah Kıbrıslı olduğunu, buna rağmen sandıktan çıkacak sonuca herkesin saygı duyması gerektiğini ve seçilen adayın arkasında saf tutulmasını istedi ve salondakilerden bir istekte daha bulunarak, “Sonuç ne olursa olsun bu salondaki herkes AK Parti ruhuna uygun davranmalıdır. Aksi durumda ne bu dünyada, ne de öbür dünyada hakkımı helal etmem” dedi.

İl Başkanı Mete’nin ardından kürsüye gelen Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer de salondaki gerginliğe işaret ederek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş da kısa bir konuşma yaptıktan sonra kongredeki son konuşmayı AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan yaptı.

Karaaslan, Kudüs’te yaşananlardan söz edip Türk ve İslam Alemi’nin bu yanlışa kayıtsız kalmayacağına vurgu yaparak, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından önceki yönetimin faaliyet raporu İlçe Başkanı Levent Akyer, gelir-gider tablosu ise yönetim kurulu üyesi Emin Çelik tarafından okundu ve oy birliğiyle kabul edildi.

 

“Siyaseten gereğini yaparız”

 

Divan Başkanı Ali Aşlık, listelerin 10 dakika içinde divana ulaştırılması için çağrıda bulunurken; “Umarım tek liste gelir. Tersi bir durumda biz hukuken gereğini yaparız, ancak sonra da siyaseten gereğini yaparız” dedi.

Bu ‘uyarıya rağmen’ divana iki ayrı liste verildi.

Başkan adayları Fahri Acar ve Abdullah Kıbrıslı kürsüye gelerek, kendilerine verilen süre içinde delegelere seslendiler.

 

Listelerde yer alan isimler tanıtıldı…

Konuşmaların ardından önce Abdullah Kıbrıslı, listesinde yer alan Ali Pamir Barut, Mehmet Reşat Barutçu, Durmuş Cüce, Hasret Kaya, Kemal Aksu, Tülin Yiğitkaya, Sercan Keskin, Yüksel Şentürk, Cemal Çakıroğlu, Hasan Tuzla, Nihal Zorlu Aracı, Bülent Mutlu, Orhan Doğukan Altunsoy, Ethem Üstek, Sefa Kabak, Akın Kuzyaka, İbrahim Asın, Emin Özen, Murat Öner, Muhitdin Savaş, Ali Berk Şimşek, Mustafa Uysal, Ali Kör ve Veli Ulaş’ı tanıttı.

Ardından da Fahri Acar, listesinde yeralan Hüseyin Avni Öner, Yener Karaca, Soner Çamlıbelen, Emin Çelik, Abdulmuttalip Akgül, Hasan Yavaş, Süleyman Çatak, Zekeriya Fırat Özşahin, Mustafa Yalçın Yılmaz, Nevilay Aldınol, Kübra Koç, Emrah Sarı, Nihat Yeşildağ, Ali Sarıçay, İsmail Turgay, Muhammet Kıprak, İlkay Daşkesen, Ahmet Şaşmaz, Hüseyin Aziz Çipil, Özgür Karagöz, Kubilay Şener, Mehmet Emin Erdem, Volkan Solmaz ve Pakize Şallı ile delegelerin karşısına çıktı.

Listelerin İlçe Seçim Kurulu yetkililerine teslim edilmesinin ardından oy verme işlemine geçildi. Bu sırada Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İl Başkanı Kadem Mete, Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer ile birlikte salondaki konuklar, kongreden ayrılarak, Bodrum ilçe kongresine katılmak üzere ilçemizden ayrıldılar …

 

Yarışı Fahri Acar kazandı…

 

Saat 17’de son bulan oy verme işleminin ardından oy tasnifi yapıldı. İlçe Seçim Müdürü Havva Ömercioğlu tarafından sonuçlar açıklanarak, seçimi kazanan taraf ilan edildi.

 

İlan edilen sonuca göre, kullanılan oy sayısı 347… Geçerli oy sayısı 343… Geçersiz sayılan oy sayısı 4… Geçerli sayılan 343 oyun 190’nını Fahri Acar, 153’ünü ise Abdullah Kıbrıslı’nın aldığı ilan edildi.

Bu sonuçlara göre oluşan yeni yönetimde şu isimler yer aldı:

Fahri Acar (başkan), Hüseyin Avni Öner, Yener Karaca, Soner Çamlıbelen, Emin Çelik, Abdulmuttalip Akgül, Hasan Yavaş, Süleyman Çatak, Zekeriya Fırat Özşahin, Mustafa Yalçın Yılmaz, Nevilay Aldınol, Kübra Koç, Emrah Sarı, Nihat Yeşildağ, Ali Sarıçay, İsmail Turgay, Muhammet Kıprak, İlkay Daşkesen, Ahmet Şaşmaz, Hüseyin Aziz Çipil, Özgür Karagöz, Kubilay Şener, Mehmet Emin Erdem, Volkan Solmaz ve Pakize Şallı.

 

Sürpriz iptal kararı gerçekleşmedi…

 

Genel merkez tarafından belirlenen takvim doğrultusunda merkez ilçe Menteşe de 9 Aralık 2017 Cumartesi günü olağan genel kurul yapılacaktı ancak genel merkezin gösterdiği adayın karşısına son genel seçimlerde milletvekili adayı olan Veteriner Yusuf Kayacık aday olarak çıkmış, genel merkez tarafından Ankara’ya davet edilerek, parti içinde bölünmeye neden olacağı gerekçesiyle adaylıktan çekilmesi istenmiş fakat Kayacık adaylıktan çekilmeyeceğini ileri sürmüştü.

Edinilen bilgilere göre genel merkez bu gerekçe ile Menteşe ilçe kongresini son dakika iptal etti. Menteşe ilçe kongresinin iptal edilmesinin ardından Milas’ta da ikinci bir adayın çıkmasıyla kongrenin iptal edilebileceği yönünde görüşler ortaya atıldı ancak beklenen sürpriz bir iptal kararı çıkmadı ve 6’ncı olağan genel kurul, yasal mevzuat ve parti tüzüğüne göre tamamlandı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X