Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

İnsan, haklarıyla insandır!

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

İnsan, haklarıyla insandır!
Bu içerik 274 kez okundu.

Dün, Dünya İnsan Hakları Günü’ydü.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla gazetemize iletilen mesajlar şöyle …

 

Muğla Valisi Esengül Civelek

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 69 yıl önce bugün, 10 Aralık 1948 tarihinde, ilan edilmiştir.

Ülkemiz tarafından ilanının ardından 6 Nisan 1949’da onaylanan Beyanname’nin BM Genel Kurulunca kabul edildiği 10 Aralık tarihi, insan hakları bilincinin tüm dünyada yerleşmesi ve gelişmesi açısından, Beyanname’nin taşıdığı anlam ve önemin dünya kamuoyunda paylaşılması amacıyla, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

İnsan hakları; tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır. İnsan hakları evrenseldir.

Tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda, ülkemizde de insan haklarının standartlarının yükseltilmesi ve insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi amacıyla yapılan düzenlemelerle Kamu Denetçiliği ve İnsan Hakları Kurumu gibi kurumlar ihdas edilerek, hak arama bilinci tüm toplum bazında yaygınlaşmıştır.

Valiliğimiz bünyesinde bulunan İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı, Muğla’da insan haklarının korunmasını sağlamak ve insan hakları ihlallerini önlemek için çalışmaktadır.

Bu vesileyle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde insan hakları konusunda toplum bilincinin artmasını diler, barış, sevgi ve kardeşliğin hâkim olduğu, huzur ve güven dolu bir yaşam dilerim.

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Dünya’nın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlar, 1948 yılında Paris’te aynı masa etrafında toplanarak İnsan Hakları Evrensel bildirisine imza atmıştır. Farklı dilleri konuşan, farklı kıtalarda yaşayan insanların bu bildiriye imza atmalarının sebebi dilleri, inançları, coğrafyaları farklı olsa da yaşanan savaşların, çekilen acıların ortak olmasıdır. Dünyada ve ülkemizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Yurtta Barış Dünya’da Barış” sözünü temel almalı, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin korunmasını, herkesin eşit haklara sahip olmasını sağlamalıyız. Ülkemizde ne yazık ki insanların doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlükler, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü konularında sıkıntılar yaşanmakta, vatandaşlarımız görüşleri, inançları nedeniyle ötekileştirilmekte, tutuklanmaktadır. Dünya İnsan Hakları Günü’nde bütün insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyulduğu, hiç kimsenin ötekileştirilmediği, hukukun üstün kılındığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün var olduğu, kalıcı barışların sağlandığı bir dünya diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X