Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Berrin Naz güven tazeledi …

Adem KANKAYNAR -

Berrin Naz güven tazeledi …
Bu içerik 636 kez okundu.

CHP Milas Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, gerçekleştirilen olağan kongre ile yeniden göreve seçildi. Milas Belediyesi Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Salonunda gerçekleştirilen kongre ise, partinin ilçe kongresini aratmayacak kalabalık ve coşkuya sahne oldu. Kongreye, Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın konuşması damga vurdu.

 

Divan Başkanlığına Nazmiye Halbaşi’nin, divan üyeliklerine ise Vildan Kılbey ve Nurten Doğu’nun seçildiği CHP Milas İlçe Kadın Kolları kongresi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla başladı.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, partinin Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır, ilimize bağlı birçok ilçenin kadın kolları başkan ve üyeleri, Milas Belediyesi Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, CHP Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik Kolları yönetici ve üyeleri, CKD Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu ve partili yurttaşların katıldıkları kongrede ilk konuşmayı Berrin Naz yaptı.

2015 Aralık ayında göreve geldiğini belirten Naz, bu süreçte kendilerine her konuda destek verenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İki yıl seçimlerle, referandumla geçti. Bu noktada yönetim kurulunda görevli arkadaşlarıma ve gönüllü olarak yanımızda yer alan tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Cumhuriyetimizin değerini bilen, bu ülke için ben de varım diyen herkesle kucaklaşıp bir bütün olduk. Çalışmalarımızı plan ve programlar doğrultusunda ve uyum içinde yaptık. Biz, kadınlara siyasette önemli bir yerimiz olduğunu her zaman hatırlatmış ve hiçbir isteğimizi geri çevirmeden sonuna kadar yanımızda durmuşlardır. Partimiz, kadınlara verdiği önemi cinsiyet kotasında Muğla’da ilk kadın belediye başkan yardımcılığı görevini Zeynep Mat’a vererek göstermiştir. Partimizin 35’nci Olağan Kurultayı’na, kurultay delegesi olarak yine iki kadın önermesi, kadına verdiği değeri bir kez daha göstermiştir.

İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Hanım’a, özverili şekilde 13 ilçe ile uyum içinde çalışmalarımıza destek olduğu için teşekkür ediyorum.

Gençlik kollarındaki gençler, benim kolum-kanadım oldular. Onlara da sonsuz sevgilerimiz sunuyorum.

Çalışmalarım sırasında evimi-eşimi-çocuklarımı ihmal ettim. Buna rağmen bana göstermiş olduğu anlayış ve sabır için sevgili eşime de teşekkürlerimi sunuyorum. Onun desteği ve inancı bana her zaman güç vermiştir.

Örgütümün beni tekrar aday göstermesi, belediye başkanımın gücü, gençlerin yanımda olması, eşimin desteği ve siz yol arkadaşlarımın sağlam adımlarıyla tekrar kadın kolları başkanlığına aday oldum. Huzurunuzda önceki yönetimde olan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulu arkadaşlarımla yola devam, mücadeleye devam diyorum.

Halkımız ezilmeyecek, ülkemiz soyulmayacak, devletimiz bölünmeyecek, geleceğimiz teslim alınamayacak, güzel günlerde hep beraber olacağız.”

Berrin Naz, önce eski yönetim kurulu üyelerini, ardından da yeni yönetimde görev alacak arkadaşlarını sahneye davet ederek, katılımcılara tanıttı.

 

“Aydınlık yarınlar için daha fazla görev almalıyız”

İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz’ın ardından 2 yıllık faaliyet raporu okundu. Faaliyet raporu üzerinde görüş bildirmek üzere söz alan CHP Milas İlçe eski Kadın Kolları Başkanı olan ve halen Milas Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Zeynep Mat; “Öncelikle seçilmiş bir Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş bir kadın olarak sizlerin karşısında bu konuşmayı yapmak, beni onurlandırmış ve gururlandırmıştır. Biz kadınlara görev ve sorumluluk verildiğinde bunu başarmak için gecemizi gündüzümüze katarak mücadele etmekteyiz. Bu Kurtuluş Savaşı’nda da böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak” diyerek söze başlayan Zeynep Mat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kadınların gücü ve emeği asla küçümsenmemelidir. Biz kadınlar; çocuklarımızın, ülkemizin ve kadınların geleceği için daha fazla idari kadrolarda yer almalıyız. Çünkü, çocukları yetiştiren, toplumu şekillendiren kadınlardır. Bu yüzdendir ki AKP iktidarı kadınları etkisiz hale getirmek için iş ve sosyal hayattan tamamen soyutlamış, evde çocuk doğurup ev işleri yapmaktan ibaret bir hale getirmek istemektedir. Oysa biz kadınlar toplumun bir parçasıyız. Seçme ve seçilme haklarımızı kullanmak zorundayız.

Beni üzen, ilçemizdeki 132 mahalle muhtarı arasında hiç kadın olmamasıdır. Halbuki muhtarlık, yerel yönetimin ilk basamağıdır. Önümüzdeki yerel seçimlerde kadınların da aday olması ve kent yönetimine katılması önemlidir.

Biz kadınlara düşen, tüm haklarımıza sahip çıkmamız, yüzde 33’lük cinsiyet kotasını aşmak için daha çok çalışarak kendimizi geliştirmemiz ve daha fazla sorumluluk almamız gerekmektedir. Toplumun kurtuluşu kadında, kadının kurtuluşu da CHP ile mümkündür.”

 

“Yaptığım iyiliğin cezasını çekiyorum”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise yaptığı konuşmada ilginç noktalara değindi.

Öncelikle tüm il genelinde CHP Kadın Kollarının büyük işler başardığını belirten Tokat; “Ama yeterli değil. Daha fazla sorumluluk almalısınız. Birbirinize çelme takmak yerine omuz vermelisiniz. İlçe olarak kadın kollarımıza kayıtlı yaklaşık 1300 üye bulunuyor. Herkesin yönetimde görev alması mümkün değil. Bu nedenle yönetimde görev alamayan, beklentisine cevap bulamayan hiç kimse küsmesin, kırılmasın. Bu bir bayrak yarışı… Birileri gelecek, birileri gidecek.

Bugüne kadar hiçbir yerde paylaşmadığım bazı şeyleri bugün burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da, 500’den fazla partilimizin bulunduğu bir ortamda bir ruh hastası kalktı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile benim hakkımda ağza alınmayacak iftiralarda bulundu. Onun söylediklerine doğrusu pek itibar etmedim ancak salondaki 500 kişi tiyatro izler gibi konuşulanları dinlediler. Milas’tan katılan 3 - 4 arkadaşımın dışında kimse sesini çıkarmadı. Geçmişte bu arkadaşımız milletvekilliğine aday olduğunda Milas’tan 350 oyun çıkmasını sağladım. Hatta o günlerde ilçe başkanım destek konusunda aceleci davrandığımı söyledi ve bugün haklı çıktı.

Kendi ilçesinden oy alamadı, faturasını bize kesiyor. Kendi ilçesinden oy alamayan birinin milletvekili seçilmesi zaten mümkün değil. Bakın Sayın Akın Üstündağ’a, aslanlar gibi kendi ilçesinde birinci çıktı, diğer ilçelerden de aldığı oylarla ilk sıradan seçildi.

Bu yaşananlar Cumhuriyet Halk Partililerine yakışmıyor. Bizler bu görevlere silah zoruyla gelmedik. Sizlerin oylarıyla, halkın oylarıyla seçildik. Bizler, sizlerin onuru ve gururu olmamız gerekirken, hak etmediğimiz, üstelik iftira atılarak karalanmamız doğru değil.

Şunu da belirtmek isterim ki, Ataşehir Belediye Başkanımız görevden alındı. Ne için alındığını vekilimize sordum, o da bilmiyor. Kimse bilmiyor. İçinden geçtiğimiz dönemi iyi analiz etmemiz gerekir. Böyle bir şey her an hepimizin başına gelebilir. Bize düşen, Ataşehir Belediye Başkanımızın arkasında dimdik durmaktır” diyerek, seçilecek yeni kadın kolları yönetimine başarılar diledi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın ardından CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, CHP Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de birer konuşma yaparak, Cumhuriyet Halk Partisi örgütlerinde kadınların ne denli önemli bir yer tuttuğuna dikkat çektiler.

Yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi ve tek listeyle gidilen seçimde Berrin Naz yeniden ilçe kadın kolları başkanı seçildi.

Berrin Naz başkanlığındaki yeni Kadın Kolları yönetimi ise şu isimlerden oluştu:

Şenay Uysal, Meral Samyürek, Elif Tokat, Nurgül Çöllüoğlu, Ayşe Güzide Cereren, Aslı Özgün, Rezzan Kaçmaz, Filiz Oğuzhan ve Birgül Oruç.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X