Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Saraya, Savaşa, Cemaate değil, Emekliye bütçe!” ÖNDER Haber /

A. Kemal KAŞKAR -

“Saraya, Savaşa, Cemaate değil, Emekliye bütçe!” ÖNDER Haber /
Bu içerik 336 kez okundu.

Tüm Emekli Sen Milas Temsilcisi Mustafa Ali Demirci, gazetemize yaptığı açıklamada, 25 - 26 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da Tüm Emekli Sen Başkanlar ve Temsilciler Kurulu Toplantısı yapıldığını ve önemli kararlar alındığını belirterek, “Bir tarafta ÖTV, KDV, MTV, Özel Tüketim Vergisi, Özel İletişim Vergisi vb. vergilerle iliklerine kadar vergi girdabında can çekişen halk, diğer tarafta vergi ödememek için adını bile duymadığımız adacıklarda kurulu bulunan ülkeler kullanılarak servetlerine servet katanlar ... Tüm Emekli Sen olarak bu duruma sessiz kalmamız düşünülemez” dedi ve toplantıda yapılan değerlendirmelere ve emeklilerin taleplerine ilişkin şu özeti paylaştı …

 

Toplantıda …

Ülkemizde yaşamını sürdürmeye çalışan yaklaşık olarak 12 milyon emeklinin içinde bulunduğu koşullar değerlendirildi. Ülkemizin yaklaşık olarak 2 yıldır 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve KHK dönemi değerlendirmeleri yapıldı. Önümüzdeki dönemde görevlerimizin ne olması gerektiği ayrıntılarıyla tartışıldı. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarında yaşayan ve Tüm Emekli Sen üyeleri olarak halk iradesini yok sayan her türlü darbelere karşı olduğumuz gibi, darbeyi fırsata çevirerek OHAL ilan edip kendisi gibi düşünmeyen ve yapılan yanlış uygulamalara karşı çıkan tüm kesimleri, emekçileri, emeklileri, gençleri, çiftçileri yani bir bütün olarak tüm halkı baskı, şiddet, tutuklama, gözaltına alma gibi tüm baskı araçlarının kullanıldığı sivil darbelere de karşıyız.

Ülkemiz gerçekten zor günlerden geçmektedir. Avrupa’daki devletler Sosyal Güvenlik Sistemi’ne her yıl bütçelerinden yüzde 16 pay ayırarak destek olurken, bizde bu pay yüzde 1’dir. Emekliler yeterli sağlık hizmeti alamadığı gibi bir de maaşlarımızdan katkı payı adı altında ilaç ve muayene parası kesilmektedir. Bizler 12 milyon emekliyiz. Bugün aylık ortalama yaşam endeksi 5.334.- TL iken 10 milyon emekli, yoksulluk sınırının altında, emekli maaşı almaktadır. Emekliler olarak aldığımız çok düşük maaşla geçinemediğimizden ilerlemiş yaşımıza rağmen birçoğumuz iş aramak zorunda kalıyoruz. İş bulabilen ve çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalan az sayıda emekli arkadaşlarımız kendisini şanslı saymaktadır. Maaşlarımıza her sene yapılan zamlar, hükümetlerin insafına kalmakta, o da gerçek enflasyonun çok altında kaldığı için, bir önceki yıldan daha kötü şartlarda yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Resmi kurumların açıkladığı yıllık enflasyon yüzde 11,2 iken, hükümet 2018 yılı bütçesine biz emekli ve kamu çalışanları için yıllık yüzde 7,5 zammı reva görüyor. 2017 Yılı Gedik Finans Yatırım Araştırma şirketinin yaptığı çalışmalar sonucu Türkiye’de 2017 yılında 9 banka 64 finans dışı şirket olmak üzere 73 firmanın 9 ayda toplam kârı geçen yıl 6,3 milyar liradan bu yıl 12,2 milyar liraya yükselmiş, yani artış yüzde 93 olarak gerçekleşmiş durumda. Sermaye, kârına kâr katarken, emekliler açlık sınırının altında yaşamaktadır.

Tüm Emekli Sen olarak, 2018 Bütçesinin Meclis gündemine geldiği gün tüm ülke sathında eş zamanlı olarak 2018 Bütçesinden beklentilerimizi OHAL ve KHK’larla yönetilmek istemediğimizi alanlarda meydanlarda kamuoyuyla paylaşacağız.

 

Tüm Emekli Sen’in talepleri …

-İntibak yasası çıkarılmalıdır, -Yıllık kalkınma refah payından emeklilere de pay ayrılmalı ve bu pay maaşlara yansıtılsın istiyoru, -Emeklilerin faydalanacağı sosyal imkanlar lüks olarak görülmemelidir, -Emeklilerden ve asgari ücretlilerden vergi alınmamasını istiyoruz, -Kamu huzurevlerine yapılan zam geri alınmalı ve bu konuda emekliler sübvanse edilmelidir, -Emekliliğin önündeki en büyük engel olan güvencesiz çalışmanın kaldırılmasını istiyoruz, -Barınma, ulaşım, enerji, sağlık, eğitim gibi hizmetlerin parasız olarak sağlanmasını istiyoruz, -Hastanelerde Geriatri (yaşlılık) klinikleri kurulmasını istiyoruz, -Asgari ücret kadar değil, aylık ortalama yaşam endeksli maaş istiyoruz, -Emeklilere Toplu İş Sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz, -Devlete ve Belediyelere ait sosyal tesislerde yarı indirimli tatil hakkı istiyoruz, -Otobüs, metro, metrobüs, gemi, hızlı tren gibi kamuya ait toplu taşıma araçlarında 65 yaşa tanınan ücretsiz ulaşım hakkını istiyoruz, -Bir maaş tutarında iki ikramiye hakkı istiyoruz, -Sağlıkta katkı paylarının kaldırılmasını, parasız tedavi ve ilaç istiyoruz, -Memur, İşçi ve Bağ Kur emeklilerinin hepsine aynı oranda enflasyon farkı zammı istiyoruz, -Konutu olmayan emeklilere TOKİ‘den düşük ücretli konut verilmesini istiyoruz, -Promosyon antlaşmasında taraf olmak istiyoruz.

Saraya, savaşa, cemaate değil, emekliye bütçe!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X