Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Bir saniyede kimlik ve araç sorgulaması yapılıyor

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

Bir saniyede kimlik ve araç sorgulaması yapılıyor
Bu içerik 528 kez okundu.

 

Türkiye’de ilk kez Bodrum/Güvercinlik’te Jandarma tarafından uygulanan ‘TAKBUL’ sistemi ile artık kimlik ve araç sorgulama kontrolleri sadece bir saniye sürmeye başladı… Uygulama, hem araç sürücüleri hem de karayolunda seyahat eden vatandaşlara zaman kazandırıyor … Bir yolcu otobüsündeki 34 vatandaşın sorgulaması sadece üç dakika sürdü…

 

20 adet üretildi …

Jandarma Genel Komutanlığı ve ODTÜ’lü Bilim insanları tarafından ortaklaşa geliştirilen ve Simülasyon Bilim ve Teknolojileri Limited tarafından yazılımı geliştirilen ve ilk olarak sadece 20 adet üretilen ‘TAKBUL’ Bilgisayarlı Arama Bulma sistemli gözlüklerin ilk kez kullanılmaya başlandığı 10 il arasında Muğla da var.

İlimizde Bodrum Güvercinlik Mahallesi’ndeki Jandarma Arama Kontrol Noktasında kullanılmaya başlanan gözlüğü takan Jandarma görevlileri vatandaşların; ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport veya herhangi bir kimliğin yanı sıra, araç plakalarından bir saniye içinde güvenlik sorgulamalarını yaparak yollarına devam etmelerini sağlıyor. ‘TAKBUL’ gözlüğünün mobil internet üzerinden Jandarma Genel Komutanlığı Merkezi ile bağlantılı olduğu, ayrıca araç plaka tanımlaması, sahte plaka ve yüz okuma özelliklerinin de bulunduğu belirtildi.

 

34 kişilik otobüste kontrol üç dakika sürdü …

Jandarma’nın kimlikleri gözlüğüne yakınlaştırarak kontrol etmesi vatandaşların şaşkınlıklarına neden oldu.

Ankara’dan otomobili ile Bodrum’a gelen Emekli Makina Mühendisi evli ve iki çocuk babası Elçin Görgün (54) adlı yurttaş, “Ankara’dan Bodrum’a gelene kadar 3 - 4 kez kontrol noktasından geçtim ama burada kontrol sadece 3 - 5 saniye sürdü çok şaşırdım, inşallah bu uygulama yaygınlaştırılır” dedi.

Şehirlerarası otobüste gözlüğü takarak kontrol yapan jandarmanın 34 kişilik bir otobüsteki kimlik kontrolünün sadece 3 dakika sürmesi de dikkat çekti.

20 adet üretilen ‘TAKBUL’ gözlüklerinin 10’unun deneme amaçlı kullanılması için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiği ve ülkemiz genelinde uygulamanın ilimiz Muğla da dahil olmak üzere 10 ilde başlatıldığı belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X