Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Minik eller tarihe dokundu …

Adem KANKAYNAR -

Minik eller tarihe dokundu …
Bu içerik 608 kez okundu.

İlçemizdeki eğitim kurumları arasına bu sene katılan, 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini kabul eden Özel Milas Tek Koleji öğrenci ve öğretmenleri bu kez, ‘Euromos Antik Kenti’ kazı alanını ziyaret ederek, yürütülen kazı çalışmaları hakkında Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl’dan bilgi aldılar…

İlçemize bağlı Selimiye mahallesindeki Euromos Antik Kenti kazı alanını ziyaret eden Özel Milas Tek Koleji öğrenci ve öğretmenleri, Kazı Başkanı - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl tarafından karşılandı.

Kazı alanında yapılan gezide, bölgenin tarihsel gelişimini anlatan Kızıl; kent merkezi, Zeus Tapınağı, Nekropol, Akropol, Hamam ve Amfi Tiyatro gibi alanları da tanıtıp öğrencilerin ilginç sorularını yanıtladı.

Öğrencilerin, yakın çevrelerindeki tarih ve kültür miraslarına sahip çıkmalarını sağlamanın, ancak tanımak ve bilgiyle mümkün olacağına dikkat çeken Kazı Başkanı Kızıl, okulun öğretmen ve yöneticilerine, oluşturdukları duyarlılık ve ilgi için teşekkür etti.

Alan hakkında Kazı Başkanı Kızıl’dan bilgi alan öğrenciler bölgeyi fotoğraflarken, özellikle tapınak ve amfi tiyatroya hayran kaldılar.

Açıldıkları günden bugüne birçok etkinliğe bir yenisini daha ekleyerek araştırma ve inceleme gezisi düzenlediklerini belirten Okul Müdürü Şevket Aktaş; “Şu anda bile birçok öğrencim arkeoloji ile tanışmış oldu ve aralarında arkeolog olmak isteyenler de var. Biz okul olarak tarihimize, kültürel varlıklarımıza yönelik ilgi oluştururken, sahiplenme ve korumanın bu yaşlarda öğretilen bir davranış olduğunu biliyoruz. Bu düşünce ve anlayışla ‘Ağaç yaşken eğilir’ diyoruz. Bu gezilerimiz ve çalışmalarımız kültür ve tarih varlıklarımızı koruma, sahiplenme ve geliştirme anlamında sürecek. Sayın Kazı Başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl ve ekibine teşekkür ediyoruz. Eğer bizlere düşen bir görev olursa seve seve üstlenebiliriz” dedi ve okul olarak bölgeye tekrar geleceklerini de sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X