Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Her kuruşun hesabını vereceksin…”

Adem KANKAYNAR -

“Her kuruşun hesabını vereceksin…”
Bu içerik 813 kez okundu.

Önceki gün Muğla’da Ulaşım Çalıştayı ve Muhtarlar toplantısına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı ve temeli atılacak 48 tesis için Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nin önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek; “Harcadığın her kuruşun hesabını millete vereceksin. Bu bizim namus borcumuzdur” dedi.

Milas - Bodrum Havalimanı’na gelişinde; Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Muğla Milletvekilleri Akın Üstündağ, Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan ve bir grup partili tarafından karşılanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, karayolu ile ilçemizden geçerek Ulaşım Çalıştayı’na ve Muhtarlar toplantısına, ardından da Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı tesislerin toplu açılış törenine katılmak üzere Menteşe’ye geçti.  

 

“İnsan ve Hizmet odaklı çalışıyoruz”

Bölge milletvekilleri, belediye başkanları, parti yöneticileri ile vatandaşların katıldığı toplu açılış töreninde, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin tanıtıldığı filmin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün söz aldı ve 1,5 yılda organizasyonu oluşturduklarını, araç-gereç ve binaları alarak konuşlandıklarını belirterek, “Muğla’yı 6 bölgeye ayırdık. 27 ayrı alt birimle, ulaşılmayan köy, mezra bırakmayacak şekilde organizasyon şemamızı oluşturduk. Araç gereç eksiğimizi vardı, onları tamamladık. Açık olduk, şeffaf olduk, halkın ve muhtarların iletişimi için kurduğumuz sistem büyük sayılara ulaştı. Gelen sorunların çözümü için sistem kurduk. İnsan odaklı çalışıyoruz, insana hizmete etmeye çalışıyoruz. İnsanımızın yaşamını kolaylaştırmak için yatırımlarımızı bir bir hayata geçiriyoruz” dedi.

 

“Aramızda siyahla beyaz kadar fark var”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan kalabalık tarafından atılan destek sloganları ve alkışlar arasında kürsüye çıkan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, hiç kimsenin edişe etmesine gerek olmadığını, bu ülkeye hakkı, hukuku, adaleti Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının getireceğini söyleyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunun mücadelesini yapacağım. Bir zat var, ‘Ne yapıyor bu Kılıçdaroğlu?’ diyor. Bu Kılıçdaroğlu cebini değil, milletinin halini, işsizliği, yoksulluğu, emekçinin halini düşünüyor. Sen cebini düşünüyorsun. Ben memleketimi düşünüyorum. Aramızda siyahla beyaz kadar fark var. Ben bunları söylediğim için rahatsız oluyor. İstediğin kadar rahatsız ol. Ben söylemeye devam edeceğim.

Harcadığın her kuruşun hesabını millete vereceksin. Bu bizim namus borcumuzdur. Biz onlar gibi değiliz. Bizi onlardan ayıran temel nokta hesap vermeyi namuslu görev olarak kabul ederiz. Namuslu insanlar hesap vermekten korkmazlar. Onlar hesap vermezler, bir de vatandaşa hesap sorarlar” dedi.

Hükümetin Sudan’da binlerce dönüm arazi kiralayıp kanola üretmesini de eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“AKP’nin başındaki zata söylüyorum. Sen Sudan’a niye gittin toprak kiraladın? Burada yok mu? Yağı Türkiye’ye getirip kiminle rekabet edeceksin? Kendi çiftçinle rekabet edeceksin. Buna kim karşı çıkıyor, mücadele ediyor? Biz çıkıyoruz ...”

 

Taşeron işçilerinin akibetini sordu …

“Düne kadar taşeron işçiyi ağızlarını almazlardı. Derdini bilmezlerdi. Dedik dedik, Mısır’daki sağır sultan duydu, bunlar da duydu. Taşeron sorununu çözeceksin kardeşim, sonuna kadar takip edeceğim” diyerek, taşeron işçilerinin durumunu soran Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Şimdi bizim bütün Büyükşehir Belediyelerine söyledik. Kırsalda çiftçinin durumu iyi değil. Bütün ürünü sen satın alacaksın. Çiçek mi, süt mü, fidan mı; sen alacaksın. Kentliyle kırsalda yaşayanlar arasında sağlıklı gelir paylaşımı olacak. Böyle yapmazsak kim kazanır; yandaş kazanır, herkes kaybeder.

Üzerimize bütün baskılarıyla geliyorlar. Belediye başkanlarımıza baskı yapıyorlar. İstedikleri kadar baskı yapsınlar, zulüm yapsınlar; bizi asla yolumuzdan döndüremezler. Başkanlarımız Türkmenlere de defalarca yardım götürdü. Ezidiler geldi, onlara da yardım götürdük. Toplumun her kesimine yardım götürüyoruz. Çünkü biz CHP’yiz. Belediyelerimiz ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar.”

 

“Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı”

Konuşmasının devamında, asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün AKP’nin başındaki zat, ‘2 bin TL olacak demiş, nereden çıkardı?’ demiş. Ben düşünerek çıkardım, niye 5 bin lira, 2 bin 500 lira demedim? 2 bin lira dedim. Çünkü 2 bin lirayla insanlar geçinir. Seçimlerde dedim ki 1500 TL olsun. Kıyamet kopardılar, sonra dediler ki ‘Verilebilir’ dediler. 1404 TL’ye çıkardılar. Biz şunu yaptık: O zat iyi duysun; bizim bütün belediyelerde asgari ücreti net 1500 TL yaptık. Sevgili Erdoğan duyuyor musun? Erzurum’un küçük belediyesi Çat’ta bile 1500 TL verilirken, sen devasa Türkiye’nin başında oturuyorsun. Sen neden vermiyorsun? Man Adası’nda şirketler kurdurmayı biliyorsun. Yine mahkemeye verecek. Mahkemeye verince korktuğumu sanıyor. Kimsin ki sen senden korkayım. Benim bütün derdim, herkes huzur içinde yaşasın. Şimdi 2 bin TL dedim, ‘Bu parayı nereden bulacağız?’ diyorlar. Para var kardeşim. Sen cebine ayırdığın paradan vazgeçersen para vardır. Kimin cebi büyüdü? Yandaşların cebi büyüdü. Onların cebi büyüdü, ben o parayı onlardan alacağım, millete vereceğim. Kimse merak etmesin. Ben bunları söyledim. Yine kıyamet koparacak. İstediğin kadar kopar kardeşim. Eğer Çat veriyorsa, sen de vereceksin. Sen dünyanın parasını alıyorsun geçinemiyorsan, işçiye vermiyorsan o 2 bin TL’yi alacağız, işçiye vereceğiz.”

 

“Filistin milli davamızdır”

Filistin’in milli davamız olduğunu da vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “1968’lerde Filistin’e gencecik çocuklarımız gitti ve hayatını kaybetti. O Filistin şehitlerinin mezarları oradadır. İslam İşbirliği Konferansı yaptınız. ‘Doğu Kudüs, Filistin’in başkenti olsun’ dediniz. Bu karar çok önemli bir karar. Gereğini hükümetin yerine getirmesini istiyorum. Doğu Kudüs’e gidecekler, diyecekler ki ‘Türkiye’nin büyükelçiliğini burada kuruyoruz.’ Önümüzdeki hafta da soracağım. Bir yıl sonra da soracağım, takipçisi olacağım bunun. Karara her türlü desteği veriyoruz. Verdiğin sözü tutacaksın arkadaş. Marmara gemisindeki gibi yapmayacaksın. Türkiye Cumhuriyeti olarak Filistin devletinin Doğu Kudüs’te elçiliğini kuruyorum diyecekler. Yapmalarını istiyorum. Bütçe görüşmelerinde Sayın Binali Yıldırım çıktı dedi ki, ‘Doğu Kudüs’te Filistin devletinin büyükelçiliği var’ dedi. Tabii açtık Dışişleri’nin internet sitesini, büyükelçilik baktık, yok. Sen başbakan olarak eline verilen metni okurken hiç düşünmedin mi? Bak büyükelçiliğimiz var, Tel Aviv’de. Doğu Kudüs’teki konsolosluğu büyükelçiliğe çevirin kardeşim. Filistin davasının sağı solu yoktur. Bizim milli davamızdır, dökülen her kan bizim kanımız sayılır, her koşulda sahip çıkacağız” dedi.

 

“Siyaset kurumu hesap vermek zorundadır”

2019 seçimlerini hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu; “2019’da seçimlere gideceğiz. Önümüzde iki tercih var. Bir, demokratik parlamenter sistem; iki, tek adam rejimi ... Fakir fukara vergi verirken, devleti yönetenler vergi vermemek için her türlü numarayı yapıyorlar. Onun için üzerine gidiyoruz. Musluğu açtığı zaman 4 çeşit vergi veren anne, bunun hesabını sormak zorundadır. ‘Siyaset kurumu bana hesap vermek zorundadır’ diyecek. ‘Man Adası’nda şirket kuranlar, vergi ödememek için her türlü numarayı yapıyor. Ben onları cezalandırıyorum ve sandığa gömüyorum’ diyecek. Bunun aksi ne olur? Tek adam rejimi! Tek adam rejimini getirirseniz yargı bağımsızlığı olmaz, kimsenin can ve mal güvenliği olmaz” diyen Kılıçdaroğlu kadınlara seslenerek, kadınların siyasette daha aktif rol almalarını istedi.

 

“Saraya kölelik yapan hakim-savcı olamaz”

Kendisine yönelik fezleke hazırlanmasına da değinen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Saraya kölelik yapanlar savcı olamaz, hâkim de olamazlar. Parlamentoda konuşmayacaksın, caddede konuşmayacaksın, niye konuşuyorsun? Nerede konuşacağım ben? Bir de kalkıp ‘Benim ülkemde demokrasi var’ diyorsun. Senin ülkende demokrasi yok, tek adam rejimi var. Hapishanelerinde milletvekilleri olan, gazeteciler olan, üniversitelerden akademisyen atılan ülke demokratik ülke değildir. Mücadele edeceğiz, mücadelemiz kutlu olsun” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmanın ardından, hizmete giren tesislerin toplu açılışını yaptı, yeni yapılacak tesislerin de temelini attı …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X