Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Ulusal Kanal Muğla Temsilciliği İçin, Dayanışma Kahvaltısı” Yapıldı

A. Coşkun EFENDİOĞLU -

Ulusal Kanal Muğla Temsilciliği İçin, Dayanışma Kahvaltısı” Yapıldı
Bu içerik 683 kez okundu.

18 yıl once kurulan Ulusal Kanal’ın, şimdiye kadar olmayan Muğla Temsilciliği’nin açılması için, Muğla’da düzenlenen iki kahvaltılı dayanışma toplantısının ilki Milas’ta yapıldı. Cumartesi günü sabahı MİTSO Lokali’nde düzenlenen ve Muğla Temsilciliği’nin kurulması için gerekli tüm Muğla’dan 300 gönüllüyü hedefleyen kahvaltılı toplantıya, yaklaşık 200 kişi katıldı.

Kısa bir sure once Ulusal Kanal’ın Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen ve kendisi de Milaslı olan, eski TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ile, ülkemizin en ünlü spikerleri arasında olan ve uzun zamandır Ulusal Kanal’da programlar yapan Gülgün Feyman Budak’ın konuşmacı olarak katıldığı kahvaltı, sıcak bir atmosfer içinde geçti.

300 gönüllüye ulaşmayı hedefleyen dayanışma toplantılarının ikincisinin, Sakar altında, Köyceğiz’de yapılacağı belirtildi. Ulusal Kanal gönüllüsü olmak için ayda 30 TL katkıda bulunmak gerekiyor. Milas’taki kahvaltıya kadar 160 kadar gönüllünün bulunduğu belirtilirken, sadece kahvaltı süreci içinde 7 kişi daha gönüllü olmak için başvuruda bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın söylenmesiyle başlayan ve Milas, Bodrum, Yatağan’dan pek çok kişinin katıldığı kahvaltıda ilk konuşmayı, Ulusal Kanal programcısı Gülgün Feyman Budak yaptı.

Feyman, Ulusal Kanal’ın, diğer kanallardan farklı bir yapılanması ve habercilik anlayışı olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, “ulusal kanalın kameralarının olduğu yerde bolca ışık vardır, gerçekler gizli kalamaz. 18 yıl gibi uzunca bir süredir, bu anlayışla yayın yapıyoruz. Televizyonların çoğu ya devlete, ya da büyük sermaye kesimlerine dayanır. Bizim kurucularımız ise, halktan başka hiç bir sermaye gücüne dayanmayan Ulusal Kanal için, ‘biz soba borusundan füze yaptık’ benzetmesini yaparlar. Gerçekten de yoksunluklar içinde, bugüne kadar geldik. Şimdi, temsilciliğimiz olmayan yerlerde de temsilcilikler oluşturmaya çalışıyoruz. Bir yandan da uydu kiralarımızı ödemek zorundayız. Aksi takdirde ekranlarımızı karartırlar. Bunları da hep sizlerin dayanışmalarıyla gerçekleştiriyoruz. Bizde evlenme programları, lay lay lom programlar yok, ülkenin sorunları var. Reklam verenler bize bu nedenle bilinçli olarak reklam da vermiyorlar. Bu nedenle Ulusal Kanalımızı gönüllülük dayanışmasıyla sürdürüyor ve büyütüyoruz. Şimdi de Muğla temsilciliğimizi açıyoruz. Bunun için de 300 gönüllüye ihtiyacımız var. O zaman, Muğla’dan da anında canlı yayın yapma, sorunlarını tüm Türkiye’ye aktarma, zenginliklerini tanıtma imkanımız olacak” dedi.

Daha sonra konuşan, Milaslı bir genç olarak tanıdığımız, kısa bir sure once de Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni olan Çağdaş Cengiz, “insanın kişiliğinin oluştuğu insanlarla bir arada, memleketinde olması çok farklı bir duygu. Bu duyguyla ‘bütün yerdeşlerime selam olsun’ sözleriyle başlamak istiyorum sözlerime” dedikten sonra, 18 yıldan bu yana yayın yapan bir televizyon kanalının başına geçmenin büyük sorumluluk gerektirdiğini belirtti ve büyük fedakarlıklarla gerçekleşen ve yaşatılan bu kanalın yayın politikasından bahsetti. “Biz seyirciyi uyuşturmayız, tam tersine hep uyarırız, mücadeleye, göreve çağırırız. İnsanlar bizim kanalımız karşısında uyuklayamazlar” dedi.

Eskiden medyanın amacının “hakikat” olduğunu belirten Cengiz, “şimdi yaygınlaştırılan anlayış ise ‘hakikat’ değil, ‘yorum’. Kanallar, bardağın yarısının boş olduğunu, yarısının dolu olduğunu ve hatta bardağın olmadığını savunan üç kişiyi çıkarıyorlar ve ‘tartıştırıyorlar’. Ama, hangisini savunmak istiyorlarsa, diğerlerinden birer kişi çıkarıyorlar, kendi savunduğu tezi savunandan ise iki-üç kişi koyuyorlar. Çıkan sonuç, kendi istedikleri gibi oluyor. Böylece, insanları, kendi istedikleri yönde yönlendiriyorlar, çarpık bilgi sahibi yapıyorlar. Biz, ülkemizin pek çok kritik döneminde hep, ‘hakikat’I aydınlatmaya, ortaya çıkarmaya ve izleyenlerimize göstermeye çabalıyoruz” dedi.

Çağdaş Cengiz, son zamanlarda kanalın AKP’yi savunur gibi göründüğü yönünde görüş ve eleştiriler olduğunu da kaydederek, “biz aslında bunların ne olduğunu biliyoruz. Ama biz, esas olarak emperyalilstlerin politakalarından, ABD’den uzaklaşmakta oldukları için, ve biz emperyalist kampa karşı olduğumuz için, emperyalistlerin politikalarına karşı çıkma düzleminde yayın yaptığımız için böyle bir algı oluşuyor. Aslında, mevcut iktidar, ülkemiz çıkarları ABD ve emperyalistlerden kopmayı gerektiren bir zemin oluştuğu için, ve emperyalistlerin politikası da bu özel durumda onları hedeflediği için, emperyalist bloktan, ABD’den uzaklaşan bir politikaya yöneliyor. Bu nedenle de emperyalistlerin hedefindeler. Biz sadece bu noktada, emperyalistlerin politikalarına karşı çıktığımız için, aynı tarafta görülüyoruz. Ama içe döndüğümüzde, bizim savunduklarımız, AKP iktidarının savunduklarıyla çok farklıdır ve biz o noktalarda, onlardan çok farklı bir yönelimdeyiz. Bu konunun böyle anlaşılması gerekir” dedi.

Daha sonra Ulusal Kanal Ege Böle Sorumlusu Erdem Özdemir ve Aydınlık Gazetesi Ege Bölge Müdürü Hasan Ali Kızılırmak da birer konuşma yaparak, Ege bölgesindeki hedeflerini ve yapmakta olduklarını anlattılar.

Daha sonra da, yapılan küçük bir çekilişle, üç kişiye, içinde kitap, ajanda ve Aydınlık logolu fincanların olduğu armağanları hediye edildi. Kahvaltılı toplantı, toplantı süresince “Ulusal Kanal Gönüllüsü” olanlara, Çağdaş Cengiz ve Gülgün Feyman Budak tarafından rozetlerinin takılmasıyla son buldu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Halit Baran     0000-00-00 Ulusal Kanal Muğla Temsilciliği Toplantısı' nda Bodrum Temsilcisi olarak oradaydım.Detaylı haberiniz ve fotoğraflarınızdan dolayı teşekkür ederim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X