Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Yabancı ürün kullanma özentisinden kurtulalım”

Adem KANKAYNAR -

“Yabancı ürün kullanma özentisinden kurtulalım”
Bu içerik 461 kez okundu.

İçinde bulunduğumuz Yerli Malı Haftası kapsamında, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe merkezindeki okulların işbirliğinde, Atapark’ta ‘yerli malı’ haftası kutlamalarını gerçekleştirdi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, AKP Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, okulların idareci ve öğretmenlerinin yanı sıra kalabalık bir yurttaş topluluğunun katıldığı törenler, saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşma, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından yapıldı. Bal, konuşmasında şunları söyledi:

“1946’dan beri kutlanan Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftasını kutlamak amacıyla 7 bölgenin ürünlerini kapsayan güzel ve anlamlı bir sergi hazırladık. Bu tür etkinlikler; ekonomik krizlerin yaşanmaması ve toplum olarak bilinçli tüketicilik kavramının yayılması için oldukça önemli bir yere sahip olan yerli malı kullanımına dikkat çekmek ve çocuklarımıza tutum ve yatırım alışkanlığını kazandırmak açısından büyük önem arz eder.

Her birimiz ailemizi nasıl düşünüyorsak, aile fertlerine nasıl bağlıysak, onların üzerine nasıl titriyorsak, ülkemizin sorunlarına da bu derecede duyarlı olmamız lazım. Ülkemiz adına yapılan çalışmaları desteklemeli, ülkemiz insanlarının ürettiği ve sunduğu hizmetleri milli duygular içerisinde tercih etmeliyiz.

Öğretmenlerimiz, mühendislerimiz, bilim adamlarımız, sanatçılarımız, öğrencilerimiz, sporcularımız, akademisyenlerimiz, yöneticilerimiz, girişimcilerimiz ismini sayamadığımız alanlarda çok değerli ve başarılı insanımız, yerli markalarımız var bu ülke topraklarından yetişmiş. Dünyayı yöneten kurumların ve şirketlerin en tepesinde Türk insanlarımız var. Bilim alanında başarılı çalışmalarımız, öğrencilerimizin yurtdışındaki başarıları, turizmde dünyanın en iyi otelleri arasında Türk otellerinin olması, saymakla bitmez bu başarılar. Bu da bize gösteriyor ki her alanda başarılıyız, her alanda varız. Dünyayla rekabet ediyoruz hatta birçok alanda öndeyiz. Tüketicilerimizin bu gerçeği görmeleri gerekmektedir. Yabancı markaların ürettiği ürün veya hizmetler ülkemizde de yerli girişimcilerimiz tarafından üretilmekte veya hizmet olarak sunulmaktadır.

İnanın yabancı marka diye aldığınız ürünlerin birçoğu kendi ülkemizde imal edilmekte, onların yaptığı tek şey kendi markalarını etiketlemeleri ve ülkemiz tüketicilerine yüksek fiyatlarla satışa sunmalarıdır. Özetle, imalat bizden markalaşma yabancılardan. 

Ülkemizde hemen hemen her şeyin üretimi mevcut... Enerji alanında (şimdilik) dışarı bağımlıyız bir tek. Tarımdan elektroniğe, tıp alanından savunma sanayiine, bilim çalışmalarından inşaata, turizmden sanata, giyimden hizmete, lojistikten finansa, eğitimden spora, gıdadan yönetime, teknolojiden madene, ulaşımdan haberleşmeye… Her alanda başarılı olarak varız.

Üreten bir ülkeyiz, yerli markalarımız varken ülkemizin büyük tüketici pazarını niye yabancı markalara kaptıralım? Yerli malı önemli ve Milli bir konudur. Her şeyin istediğimiz gibi olabilmesi için güçlü bir ekonomiye sahip olmamız gerekiyor. Yerli malı kullanımı ülkemizde ekonomi zincirinin en güçlü halkasıdır Bugün yerli malı kullanmayı en fazla teşvik eden ülkeler en zengin ve en gelişmiş ülkelerdir. Kısaca, yabancı markanın albenisine kapılıp, yabancı marka özentisi içerisinde olmamız, yerli markalarımıza sırt dönmemiz ülkemiz ekonomisini zarara uğratmaktadır. Zarara uğratılan ekonomimiz, ülkemizin sosyal alanlarında da gerilemesine neden olmaktadır. Bizlerin amacı çok geç olmadan toplum olarak bu bilince sahip olmamızı sağlamak, birlikte hareket ederek, ülkemizde ekonomiyi yeniden yapılandırmaktır.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın konuşmasının ardından program, öğrenciler tarafından okunan şiirler, halk oyunları gösterileriyle sürdü.

Standların açılış kurdelası, programa katılan protokol üyeleri tarafından kesilirken; semazen gösterisi ve canlı müzik eşliğinde oynanan gelin-damat oyununun ardından protokol, ilçe merkezindeki okullar tarafından açılan standları gezerek, sergilenen 7 bölgenin ürünlerini tatma fırsatı buldular.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X