Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yeni Müze için çalışmalara başlandı…

Adem KANKAYNAR -

Yeni Müze için çalışmalara başlandı…
Bu içerik 667 kez okundu.

Gümüşkesen’de yapılacak yeni Arkeoloji Müzesi’nin projeleri Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce onaylandı. Projenin yatırım programına alınması ve ihale sürecinin tamamlanmasıyla müze yaklaşık 1 yıllık süre içinde ziyaretçilere kapılarını açacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 13 Aralık 2016 tarihinde hazırlanan protokol imzalandı ve yüklenici firmaya teslim edildi. Yeni Arkeoloji Müzesi Proje Yapımı ile Gümüşkesen Anıtı Çevre Düzenlemesi Projesi işi için, ilçemizin önemli tarihi varlıklarından biri olan ve adını bulunduğu mahalleye de veren Gümüşkesen Anıtı’nın bulunduğu alanda temel kazısı çalışmalarına başlanılırken, yüklenici firma tarafından yeni müze binası bir yıl sonra tamamlanarak teslim edilecek.

IC-LİMAK adlı firma tarafından yürütülecek çalışmanın proje mimarlığı ise Hatice Üsküdar Özer ve Kaan Özer tarafından üstlenildi.

Milas’ta Kültür ve Turizm Bakanlığınca planlanan, biri tamamlanma aşamasında, üç yeni müze ilçedeki turizm hareketliliğine katkıda bulunacak. Gümüşkesen Mezar Anıtı’na yeni Arkeoloji Müzesi, Uzunyuva Hekatomnos Anıt Mezarı Arkeopark Alanı, çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları tamamlanan Beçin Kalesi, Ahmet Gazi Medresesi İslami Dönem Taş Eserler Müzesi, Bakanlığın Muğla genelindeki en önemli yatırımları arasında öne çıkıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X