Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MAYBİR Yönetim Kurulu Milas’ta toplanacak

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

MAYBİR Yönetim Kurulu Milas’ta toplanacak
Bu içerik 359 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO), ilçemizdeki arı ve bal üreticilerinin sorunlarının çözümü ve istemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla bir adım atarak, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin (MAYBİR) Milaslı yönetim kurulu üyesi Ümmet Çoban’la görüştü.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MAYBİR Yönetim Kurulu Üyesi Çoban, ormanlık alanlara yollar açılarak arı kovanlarının konulması konusunda destek istedi. Arıcıların ormanları koruduğunu belirten Ümmet Çoban, özellikle Ilbıra dağındaki ormanlık alanların arıcılara açılmasını istedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, amaçlarının Milaslı arıcılara destek olmak olduğunu belirterek, “Milas, Türkiye’nin en önemli bal üretim merkezlerinden biri. Biz de arıcılarımıza destek olmak istiyoruz. Arıcılarımızın sorunları ne, bu sorunların çözümü konusunda biz MİTSO olarak nasıl yardımcı olabiliriz, bunları öğrenmek istiyoruz. Bu nedenle MAYBİR Yönetim Kurulu’nu MİTSO’ya davet ediyoruz. Gelin, misafirimiz olun; görüşelim. Arıcılığımızı nasıl kalkındırabiliriz, birlikte görüş alışverişinde bulunarak değerlendirelim” dedi.

MAYBİR’in Yönetim Kurulu Üyesi Ümmet Çoban da, kendisinin Sakarkaya köyünden olup halen Selimiye’de oturduğunu belirterek, “Bize ilk kez bir yönetici sizin derdiniz nedir, size nasıl yardımcı olabiliriz, diye sordu. Çok etkilendim, çok duygulandım. Çok teşekkür ederim” dedi.

Milaslı arıcıların da yaz aylarında Anadolu’nun değişik yerlerine kovanlarını götürdüğünü, kış aylarında ise Anadolu’nun değişik yörelerindeki arıcıların kovanlarını Muğla’ya getirdiklerini anlatan Ümmet Çoban, “Bizim için en büyük sorun, birçok yerde ormanların arıcılara kapatılması. Kovanlarımızı ormanlık alanlara sokamıyoruz. Ormancılar bizi, ‘ormanları yakan canavarlar’ gibi görüyorlar. Oysa biz ormanları koruyoruz. Orman olmazsa biz kovanlarımızı nereye koyarız? Orman olmazsa arılarımızı niye getirelim? Ormanlar olacak ki arılarımız çam balı üretecekler” dedi.

Ormanlık alanların içine pikapların girebileceği kadar yollar yapılmasını isteyen Çoban, Milas’ta bin ailenin arıcılık yaptığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milas’ta Ilbıra dağının ormanlık alanları arıcılara kapalı. O yöredeki çam ağaçlarının basraları akıp toprağa karışıyor. Bu bir milli servet. Milli servet yok oluyor. Bize izin versinler, kovanlarımızı Ilbıra dağına koyalım. Çam ağaçlarının basraları toprağa karışıp yok olmasın.”

Ümmet Çoban MAYBİR’in Milas’ta bir satış mağazası açmayı düşündüğünü de sözlerine ekleyerek, “Muğla ilinde ilk kez Milas’a bir satış mağazası açmak istiyoruz. Uygun bir yer arıyoruz. Burada hem kaliteli balı tüketiciye garantili olarak ilk elden satmak istiyoruz, hem de arıcıların ihtiyacı olan bal tenekesi, kavanozu, pancar şekeri gibi ihtiyaç maddelerini temin etmek istiyoruz” dedi.

Öte yandan MAYBİR yönetimi ile yapılan görüşme sonrasında MAYBİR Yönetim Kurulunun önümüzdeki günlerde MİTSO’nun konuğu olarak yönetim kurulu toplantısını Milas’ta yapacağı bildirildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X