Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MAYBİR Yönetim Kurulu, 2017’nin son toplantısını Milas’ta yaptı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

MAYBİR Yönetim Kurulu, 2017’nin son toplantısını Milas’ta yaptı
Bu içerik 512 kez okundu.

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in daveti üzerine, 2017 yılında aylık olağan yönetim kurulu toplantılarının sonuncusunu MİTSO’da yaptı. MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, toplantının ardından MAYBİR Yöneticilerinin Reşit Özer’le yaptıkları görüşmede Muğla ili ve Milas ilçesindeki bal üreticilerinin sorunlarının çözüm önerileri görüşüldü. Şubat ayında Milas’ta bir ‘Arıcılık ve Bal Çalıştayı’ düzenlenmesinin de kararlaştırıldığı görüşmenin sonunda ayrıca, Marmaris ve Muğla arasındaki, ‘Muğla Çam Balı’na Coğrafi İşaret alınması konusundaki çekişmeye son verilmesi çağrısı yapıldı.

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) 2017 yılının son aylık olağan yönetim kurulu toplantısını MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in daveti üzerine Milas’ta yaptı. MAYBİR Yönetim Kurulu toplantısının ardından MAYBİR Yönetim Kurulu’nun Reşit Özer ile yaptığı görüşmede de önemli kararlar alındı.

MİTSO’da yapılan MAYBİR Yönetim Kurulu toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin (Fethiye), İkinci Başkan Yılmaz Kaya (Menteşe), Muhasip Üye Turgut Uysal (Ula), Kerim Şahin (Köyceğiz), Hasan Hüseyin Aydın (Marmaris), Ümmet Çoban (Milas), Hasan Koyuncu (Dalaman) ve Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Gezer (Milas) katıldılar.

MAYBİR Yönetim Kurulu, toplantısının ardından MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ederek Muğla arıcılarının sorunlarına gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür etti. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, yaptığı davet üzerine yönetim kurulu toplantılarını MİTSO’da gerçekleştiren MAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin ile yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek ziyaretin anısına MAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin’e bir Hekatomnos tabağı armağan etti.

MAYBİR Yönetiminin MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile yaptığı görüşmede özellikle, Marmaris ile Muğla arasında bir süredir yaşanmakta olan çam balına Coğrafi İşaret alınması çekişmesi değerlendirildi. Görüşmede, Muğla ili ve ilçelerinde elde edilmekte olan çam balına, ilimizin adıyla ‘Muğla Çam Balı’ olarak Coğrafi İşaret alınması görüşü ağırlık kazandı.

 

“Biz her zaman için uzlaşmadan yanayız”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, coğrafi işaretlerin ürünlere gerek yerel, gerek ulusal, gerekse de uluslararası pazarlarda artı değer kazandırdığını belirterek, “Bizim bir an önce Muğla ve Marmaris arasında yaşanmakta olan rekabeti çözmemiz gerekir. Aslında dünyanın çam balı üretiminin üçte biri Milas’ta yapılıyor. Biz buna rağmen bugüne kadar Milas’ı öne çıkarmadık. Fakat uzlaşma sağlanmazsa biz de Milas olarak coğrafi işaret başvurusunda bulunabiliriz. Fakat biz her zaman için uzlaşmadan yanayız. Muğla, ilimiz olduğu için de Muğla adıyla Coğrafi İşaret alınmasına itiraz etmeyiz” dedi.

 

Karşılıklı teşekkürler

MAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin de, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e, arı üreticilerine ve sorunlarına karşı göstermiş olduğu ilgi nedeniyle teşekkür etti.

Bugün kadar MİTSO’nun gösterdiği ilgiyi başka kurumlardan görmediklerinin altını çizen Ziya Şahin, “Bundan sonra MİTSO ile işbirliğimizi sürdürmekten memnuniyet duyarız. Size, gösterdiğiniz samimi ilgi nedeniyle yönetim kurulumuz ve Muğlalı arıcılar adına teşekkür ediyorum” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, yaptıkları çağrıya olumlu yanıt vererek yönetim kurulu toplantısını MİTSO’da yapan MAYBİR Yönetim Kuruluna teşekkür etti.

Muğla’da en çok bal üretiminin Milas’ta yapılmakta olduğunu belirten Özer, “Biz de MİTSO olarak arı ve bal üreticilerimize her konuda destek olmak istiyoruz. Çünkü bal, Milas için, Muğla için son derecede önemli bir ürün. Piyasada bu kadar çok sahte bal dolaşırken bizim bir an önce çam balımıza Coğrafi İşaret alarak kalitesini korumaya almamız gerekiyor” dedi.

 

‘Arıcılık ve Bal Çalıştayı’

Daha sonra MİTSO ve MAYBİR işbirliğinde Şubat ayı içinde Milas’ta bir ‘Arıcılık ve Bal Çalıştayı’ düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X