Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Çocuklarımızı gericiliğe teslim etmeyeceğiz!”

ÖNDER Haber - Melih KAŞKAR -

“Çocuklarımızı gericiliğe teslim etmeyeceğiz!”
Bu içerik 516 kez okundu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Muğla Şubeler Platformu da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesindeki ‘Dini Kavramlar Sözlüğü’ bölümünde ‘buluğ’ ve ‘nikah’ kelimelerine ilişkin açıklamalara tepki gösterdi.

KESK Muğla Şubeler Platformu üyeleri, önceki gün, Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “Çocuklarımızı gericiliğe teslim etmeyeceğiz. Diyanet, peşindeyiz” yazılı pankart ve “Diyanet boş ol, boş ol, boş ol” yazılı dövizler açan kadınlar, Diyanet İşleri Başkanlığı’na tepki gösterdi.

Eğitim - Sen Muğla Şube Başkanlığı Kadın Sekreteri Özlem Şahin Güngör tarafından okunan basın açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesindeki ‘Dini Kavramlar Sözlüğü’ bölümünde ‘buluğ’ ve ‘nikah’ kelimelerine ilişkin açıklamalar eleştirilerek, “AKP - Saray rejimi iktidarı süresince çocuk istismarı, çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz giderek artmıştır ve her yeni güne kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı, öldürüldüğü, çocuklarımızın yurtlarda, okullarda tacize, tecavüze uğradığı haberleri düşmektedir” denildi.

Eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçilmesiyle birlikte çocuk yaşta evliliklerin önünün açıldığına da dikkat çekilen açıklamada daha sonra şu görüşlere yer verildi:

“Eğitimde bu düzenleme ile hız kazanan dönüşüm sonucunda yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitim dışında kalmıştır. Üstelik çocuk yaşta evliliklerin basit bir sonuç olmadığı, bir zihniyetin yansıması ve bilinçli bir şekilde izlenen bir politikanın ürünü olduğu bugün bir kez daha açıkça görülmektedir. Müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve nüfus hizmetlerinde değişiklikler getiren yasa, çocuklarımızı her türlü istismara açık hale getirmiştir. Müfredatta yapılan değişikliklerle hazırlanan kitaplarda kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikler fıtrata bağlanmıştır. Kadınların ikincil konumda olduğu öğretilmeye çalışılmaktadır. Hayatın her alanının dinselleştirildiği, kadınların medeni kanunla korunan haklarının gasp edilmeye, yerine şerri hukukun getirilmeye çalışıldığı düzenlemelerin yanı sıra bu anlayışın uzantısı olan müfredata maruz kalan çocuklarımızın psikolojisinde çok ciddi tahribatlar oluşmaktadır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X