Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘1. Gençlik Çalıştayı’ yapıldı

Adem KANKAYNAR -

‘1. Gençlik Çalıştayı’ yapıldı
Bu içerik 964 kez okundu.

 

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen ‘1. Gençlik Çalıştayı’ Ülkü Ocakları hizmet binasında gerçekleşti. İlçe Milli Eğitime bağlı okullarda görev yapan; Tarih, Edebiyat, Rehberlik öğretmenlerinin ‘Günümüz gençliğinin sorunları ve madde bağımlılığıyla mücadele’ konusunda oldukça geniş ve çarpıcı örneklerle sunum yaptıkları çalıştay, Ülkü Ocakları hizmet binasında meydana gelen elektrik sorunu nedeniyle hem görsel sunum yapılmasına imkân tanımadı, hem de salonda ısınma sorunu kendini gösterdi.

Milas İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram’ın yönettiği çalıştaya; Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Türk Eğitim Sen Milas Şubesi Başkanı Muzaffer Kafalı, Eğitim Bir Sen Milas Şubesi Başkanı Ali Akarca, Eğitim İş Milas Şubesi Başkanı Şahin Bilgi, İlçe Milli Eğitim’e bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerden Hasan Karabağ, Aysu Akyol, Metin Polat, Metin Topal, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül, MHP’li Milas Belediye Meclis Üyeleri Mevlüt Kiriş ve İlhan Şimşek’in yanı sıra, ocak gençleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Milas Ülkü Ocakları Başkanı Hayrettin Gönül, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen çalıştayın, günümüz gençliğinin sorunlarının çözümüne ufacık da olsa bir katkı sunacağına inandığını, özellikle de madde bağımlığı konusunda gençlerin bir şekilde tuzağa düşürüldüğünü ve hayattan koparıldığını belirterek;

“Toplum olarak hepimiz bu konuda üzerimize düşenin fazlasını yapmak zorundayız. Sözde değil özde, gençliğimize, dolayısıyla geleceğimize sahip çıkmalıyız. Biz bu çalışma fikrini ortaya attığımızda başta ilçe Milli Eğitim Müdürümüz, Halk Eğitim Müdürümüz, Eğitim Sendikalarının temsilcileri ve hatta öğretmenlerimizin gözleri ışıldadı, mutlulukları yüzlerine yansıdı. Çünkü onlar bu toplumu oluşturan bireyleri yetiştiren, onların geleceğine yön veren, hakları hiçbir zaman ve hiçbir şekilde ödenemeyecek değerli öğretmenlerimizdir. Bugün burada olmaları, değerli fikirlerini bizlerle paylaşmaları da bunun bir ifadesidir” diyerek, çalıştaya katılan ve hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

“Ecdadını tanımayan, geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez”

Gönül’ün ardından kürsüye gelen Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise, günümüz gençliğinin soran, sorgulayan, kendini yenileyen, geliştiren bir gençlik olma zorunluluğu olduğuna vurgu yaparak; “Varlıklarıyla övündüğümüz Türk gençliği, her şeyden önce ecdadını tanımalı, tarihini-geçmişini bilmeli. Bunun için, araştıran, soran, sorgulayan, okuyan bir nesil olarak kendilerini yetiştirmelidirler. Gençlerimiz, bir elinde bilgisayar, diğer elinde Kur’an ile geleceğini şekillendirmelidir. En önemlisi de gençlerimiz tarihini bilmeli, ecdadının nereden ve nasıl geldiğini, neler yaptığını en iyi şekilde analiz etmelidir. Yani, geçmişini bilmeyen birinin geleceğine yön vermesi zaten mümkün değildir” diyerek çalıştayın, günümüz gençliğinin sorunlarına mutlaka ışık tutacağını söyledi.

 

Çalıştay üzerine görüşler …

Çalıştayda oturum başkanlığı görevini yapan Milas İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram ise, çalıştayın amacı ve hedefine ilişkin bir konuşma yapıp çalıştayın gerçekleşmesini planlayan, emeği geçen, katkısı bulunan, alınteri döken, mücadele edenlere teşekkür ederek, “Tarih boyunca Türklüğü yaşatmak için hayatlarını feda eden kahraman ecdadımızı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, terörle mücadele ve vatan savunmasında toprağa düşen kahraman şehitlerimizi, bir hilal uğruna şahadet mertebesine erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımla anıyorum. Sevgili gençler… Nereden gelip nereye gideceğimizin farkında olmalıyız. İmanımız güç, haysiyetimiz kudret, ülkülerimiz kuvvet, bağımsızlığımız şah damarımız olmalıdır” diyerek sözü sırasıyla, çalıştay hakkındaki görüşlerini paylaşmak üzere Türk Eğitim Sen Milas Şube Başkanı Muzaffer Kafalı, Eğitim Bir Sen Milas Şube Başkanı Ali Akarca ve Eğitim İş Milas Şube Başkanı Şahin Bilgi’ye bıraktı.

 

Sunumlar …

İlçemizde bu konuya yönelik ilk kez böyle bir çalıştayın düzenlendiğine dikkat çeken konuşmacılar, bu çalışmanın bir örnek olmasını, daha geniş katılımlarla toplumun bütün kademelerine yayılmasını, özellikle de gençlerinin bu tür çalışmalara, bizzat aktif rol alarak katılmalarını arzu ettiklerine vurgu yaptılar.

Hasan Karabağ adlı Öğretmenimiz, kısa süre önce 100 öğrenci üzerinde yaptığı bir anket çalışmasını ve sonuçlarını paylaşarak, günümüz gençliğinin; eğitim sistemimize, öğretmenlerimize, aile yapılarına, arkadaş gruplarına, sosyal medya ve günümüz iletişim teknolojisine bakış açılarını aktardı ve sonuçlar üzerinde bir değerlendirme de bulundu.

Tarih Öğretmeni Aysu Akyol ise, salondakileri adeta tarihi bir yolculuğa çıkararak, ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada yaşananlara değinerek, “Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti ‘Ikra’dır, yani oku… Sevgili gençler okuyun… Mensubu olduğunuz milleti, ülkenizin tarihini öğrenin. Kulaktan dolma bilgilerle değil, okuyarak, araştırarak bilgi sahibi olun. Şunu unutmayın ki, bilen birini asla kimse yenemez. Kaba kuvvetle alt edebilir ama bir konuda fikri yoksa karşısındaki yenme şansı da yoktur. Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında ‘Gençliğe Hitabe’yi yazmış ve Türk gençliğini son derece net ifadelerle anlatmış. Ve sonunda demiş ki, ‘Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ diyerek, Türk gençliğinin içine düştüğü sorun karşısında nasıl davranması gerektiğini, yani çözüm yolunu da göstermiştir. Benim çok etkilendiğim Gençliğe Hitabe, hepimizin de bildiği gibi ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyerek bitmektedir. İşte biz buyuz. Kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi bilelim. Hangi inanca sahip olursak olalım yeter ki Türk olduğumuzu unutmayalım. Bugün; Şangay 5’lisi, Afrika Birliği, Avrupa Birliği var, neden Türk Birliği olmasın? Bunu sağlamak için de öncelikle Dil Birliği’ni sağlamamız gerekiyor” dedi.

 

“Bana bir şey olmaz demeyin”

Çalıştaya katılan bir diğer öğretmenimiz Metin Topal ise, ‘Madde bağımlılığı’ konusunda geniş ve detaylı bir sunum yaptı. Bağımlılık ne demek? Nasıl başlar? Belirtileri nelerdir? Sonuçları nelerdir? Nasıl Mücadele Edilmelidir? gibi ana başlıklarla, günümüzde madde bağımlılığı ve uyuşturucu madde kullanımının nasıl yaygınlaştığını aktardı.

Genellikle arkadaş ortamlarında ve ilk denemeyle başlayan süreçte ne yazık ki gençlerin ‘Hayır’ diyemediğine dikkat çeken Topal; “Öncelikle hayır demeyi öğrenmeliyiz. Size böyle bir teklif geldiğinde ilk tepkiniz karşı çıkmak olsun. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ sözü tam bir aldatmacadır. Teklife hayır dediğinizde, kimi zaman karşınızdaki sizi, ‘Ana kuzusu’ olarak görür, kimi zaman ‘arkadaş ortamını bozan’ birisi olur görür ya da farklı bir yaklaşımla sizi, arkadaşlarınızı yalnız bırakmakla suçlar. Ne yaparsa yapsınlar, geleceğinizi karartmak istemiyorsanız, o tür ortamlardan, arkadaş gruplarından uzak durun.

Başka bir yanlış bilinen nokta ise, madde bağımlılığının tedavisi olmadığıdır. Tam aksine madde bağımlılığının tedavisi günümüzde mevcut ve son derece modern sağlık yöntemleriyle yapılmaktadır” diyerek, madde bağımlısı olan birinde ne tür değişimlerin yaşandığını anlattı.

 

Soru yağmuru …

Özellikle orta öğretim ve yüksekokul öğrencisi olan ve salonda bulunan gençler, sunum yapan uzmanları soru yağmuruna tuttular. Öğrencilerin soruları karşısında büyük memnuniyet duyan uzmanlar, görmek istedikleri gençliğin böyle olduğunu söylediler.

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen ‘1. Gençlik Çalıştayı’, Vakıf Başkanı Hayrettin Gönül’ün teşekkür konuşmasıyla sonlandı.

 

Sertifika töreni, halk oyunları ve konser …

Çalıştay’ın gündüz bölümünde gerçekleşen oturumun ardından akşam, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda, çalıştaya katılanlara sertifikaları verildi. Ülkü Ocakları Muğla İl Başkanı Cihangir Yıldırım, MHP Milas İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, MHP Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, AKP Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanı Emre Güçlü ve yönetim kurulu üyeleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Akın Coşkun, Milas Yörük - Türkmen Derneği Başkanı ve aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş, yine belediye meclis üyesi İlhan Şimşek, Milas Yörük Obaları Derneği Başkanı Erkan Turgut ve dernek yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda mahalle muhtarı ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı gecede, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül ve Ülkü Ocakları Muğla İl Başkanı Cihangir Yıldırım da birer konuşma yaptılar.

Gece, Milas Yörük-Türkmen Derneği’nin halk oyunları gösterisi ve Grup Göktürkler müzik grubundan Alperen Kekilli konseriyle sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X