Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Toprak havuz balıkçılarına, ‘ihracata yönelin’ çağrısı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Toprak havuz balıkçılarına, ‘ihracata yönelin’ çağrısı
Bu içerik 900 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) yönetimi, kısa bir süre önce Anadolubank Milas Şubesi Müdürlüğü görevine atanan Cevdet Önal ziyaret etti. Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Önal, Milas’ı ve ekonomisini tanımaya başladığını ve toprak havuz balıkçılarının büyük bir kısmının bankalarının müşterisi olduğunu belirterek, “Balıkçılık sektörü Milas için çok iyi bir sektör” dedi ve Milaslı toprak havuz balıkçılarının da ihracata yönelmesi gerektiğini ifade etti.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Hayati Çorbacı ve Soner Çamlıbelen, kısa bir süre önce Anadolubank Milas Şubesi Müdürlüğü görevine atanan Cevdet Önal’ı ziyaret ederek kutladılar.

Ziyaret sırasında Milas’ın ekonomik potansiyeli hakkında açıklamalarda bulunan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Türkiye’nin levrek ve çipura türünde kültür balığı üretiminin yüzde 68’inin Milas’ta yapılmakta olduğunu ve bunun da büyük bir kısmının ihraç edilmekte olduğunu belirtti.

Milas’ta denizdeki ağ havuzların yanı sıra karadaki toprak havuzlar içinde de levrek ve çipura üretilmekte olduğunu söyleyen Özer, “İzmir’deki, İstanbul’daki, Bodrum’daki lokantalarda hep Milas’ın balıkları var. Üstelik toprak havuzda üretilen balıklar açık deniz balıklarından da lezzetli” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Anadolubank Milas Şubesi Müdürü Cevdet Önal, kendisinin de amatör balıkçı olarak balıkçılığa meraklı olduğunu belirtip “Milas’a geldikten sonra, burada toprak havuzlarda deniz balıkları üretilmekte olduğunu gördüm. Çok ilgimi çekti. Zaten toprak havuz balıkçılarının büyük bir kısmı bankamızın müşterisi. Kendileriyle güzel bir diyalog içindeyiz. Açık deniz balıkçıları zaten Türkiye’nin en büyük balık ihracatçıları haline gelmişler. Toprak havuz balıkçılarının da ihracata yönelmesi gerekir. Biz kendilerine bu konuda her türlü kredi desteği vermeye hazırız” dedi.

Kısa sürede Milas’ın ekonomik yapısını da gözlemlediğini anlatan Önal, “Milas için balıkçılık sektörü çok iyi bir sektör. İyi bir üretim ve yatırım alanı. Aynı zamanda önemli bir istihdam kaynağı. Milas balıkçılığının kısa süre içinde çok daha iyi yerlere geleceğini umuyorum” diye konuştu.

Konuşmasında aslen Burdur - Bucak’lı olduğunu söyleyen Cevdet Önal, “Bir süre Antalya’da görev yaptım. Sonra Denizli’de çalıştım ve Denizli’den buraya geldim. Burayı çok sevdim. Öyle görünüyor ki, bundan sonra memleketim Milas olacak” dedi.

MİTSO Yönetim kurulu Başkanı Reşit Özer de Cevdet Önal’a yeni görevinde başarılar dileyerek, “Biz MİTSO olarak her zaman bankalarımızla yakın bir diyalog içinde olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bizim bankalarımızdan istediğimiz, üyelerimize bankacılık hizmetlerinde kolaylık gösterilmesidir. Üyelerimizin isteklerinde eğer olabilecek bir şey ise kolaylık gösterilmesini isteriz” dedi.

Anadolubank’ın tarım sektörüne verdiği desteği bildiğini de ifade eden Reşit Özer, 8 Mart’ta Milas’ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı düzenleneceğini de belirterek Anadolubank’ın da fuar alanında stant açmasını istedi.

MİTSO yöneticileri, ziyaretin sonunda Anadolubank Milas Şubesi çalışanlarıyla günün anısına bankanın önünde bir fotoğraf çektirdiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X