Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Sigaranın dumanına karşı, termik santralın dumanından yana!”

A. Kemal KAŞKAR -

“Sigaranın dumanına karşı, termik santralın dumanından yana!”
Bu içerik 440 kez okundu.

Cem Yılmaz’ın yeni filmi “Arif V 216” geçtiğimiz günlerde vizyona girdi. Hemen ardından da, “Çevreci Profesör” olarak anılan ve özellikle sigarayla mücadele şovlarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Kural’ın “filmde sigara içmeyi özendirdiği” iddiasıyla Cem Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunduğu haberleri geldi.

Bu gelişmeler sonrasında Prof. Dr. Orman Kural hakkında bir açıklama yapan Bartın Platformu, “Sigaranın dumanına savaş açan profesörün, milyonlarca ton duman çıkaracak termik santrali hayata geçirmek için yaptıkları”nı kamuoyuna açıkladı.

Bartın Platformu’nun, Doğu Eroğlu’nun Diken Gazetesi’nde yer alan haberini kaynak göstererek yaptığı açıklamada, özetle şu iddialar dile getirildi …

2015 yılında verdiği demeçte;  “Amasra’da termik santral kurulamayacağını, bir tek ağacın bile kesilmemesi gerektiğini” beyan eden “çevreci” Profesör Orhan Kural, daha sonra 2016 Ocak ayında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bir konferans vermiş ve bu konferanstan sonra termikçi şirketin bir tanıtım elemanı gibi çalışmaya başlamış, yerel gazetelere termik santralin Amasra’da mutlaka kurulması gerektiği yönünde demeçler vermiş … Üstelik bu “çevreci” profesör, 7 yıldır taşkömürü üretmesi gerekirken üretmediği için Hattat Holding’in devlete ödemesi gereken milyonlarca liralık tazminat cezasını kaldıran mahkeme kararında bilirkişi de olmuş. Kendisini çalıştığı İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne şikâyet edecektik. Fakat bu kurumdan kısa süre önce emekli olduğunu öğrendik.

Amasra’da termik santral kurmak isteyen Hattat Holding, daha iki hafta önce yaptığı zeytin katliamıyla gündeme gelmişti. Zeytinleri “izinli” olarak taşıma bahanesiyle katleden şirketin yalanı ertesi gün Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ve müdürlük çalışanlarının zabıt tutması ve şirkete ceza keseceklerini açıklamasıyla ortaya çıkmıştı. Üstelik şirket 56 ağaç taşıdığını tutanaklara geçirmiş olmasına rağmen, müdürlüğün daha önce sahada yapmış olduğu çalışmada alanda 139 zeytin ağacı bulunduğu kayıtlara geçmişti. Yani geri kalan 83 ağacın akıbeti bilinmiyor.

Sigaranın dumanına savaş açan profesörün, milyonlarca ton duman çıkaracak termik santrali hayata geçirmek için yaptığı bu eylemler bir utanç vesilesi olmaktan öte, idari ve hukuksal olarak karşılığını bulması gereken fiilerdir. … Kamuoyuna saygıyla duyurulur. (11 Aralık 2017)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X