Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“OHAL, ülkemizi ekonomik anlamda da güç kaybına uğratıyor”

Adem KANKAYNAR -

“OHAL, ülkemizi ekonomik anlamda da güç kaybına uğratıyor”
Bu içerik 502 kez okundu.

CHP Milas ilçe yöneticileri, ilçemizdeki meslek odalarına ziyaretler gerçekleştirdi. MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, ziyarette yerli yatırımcının durumunu ele alırken, Esnaf Odası Başkanlığı’ndaki ziyarette ise bir kez daha uzatılan ‘OHAL’ konusu ele alındı ...

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Örgütü, ilçemizdeki meslek odalarını ziyaret ederek, hem içinde bulunduğumuz Ocak ayında odaların yapılacak olan kongrelerinde başarılar diledi, hem de ülke gündemindeki konuları değerlendirdiler.

 

“Ülkenin bir an önce normale dönmesi gerekiyor”

CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan ve tüm yönetim kurulu üyelerinin katıldıkları ziyaret programı, Cuma Pazarı’ndaki esnaf ve alışveriş yapan yurttaşlarla görüşmelerle başladı ve ardından; Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası’na ziyaretlerle sürdü.

MİTSO ziyaretinde konuşan İlçe Başkanı Özcan, TBMM’de bir kez daha uzatılan OHAL’in, son kez uzatılmış olmasını umut ettiklerini belirterek; “Artık Türkiye, demokratik bir hukuk devleti işlevine geri dönmeli. 15 Temmuz sonrası getirilen OHAL, o günkü şartlarda gerekliydi. Çünkü o hain darbe girişimine kalkışanların yakalanması, bertaraf edilmesi ve ülkenin içinde bulunduğu tehlikenin savuşturulması için o günkü şartlarda getirilmesi doğru fakat artık bundan sonra ülkenin bir an önce normale dönmesi gerekiyor.

OHAL yürürlükte olduğu sürece özellikle yabancı yatırımcı ülkemize gelmekten ve yatırım yapmaktan çekiniyor. Bu da ülkemizin ekonomik anlamda güç kaybına uğraması demek” derken,      

 

Bir an önce planlama yapılmalı

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel de, yabancı yatırımcı kadar yerli yatırımcının da yatırım yapması konusunda önünün açılması gerektiğine dikkat çekerek, “Özellikle Büyükşehir ve ilçe belediyeleri İmar konusunda bir an önce gerekli planlamaları yapmalılar. Tarımsal faaliyetlerin yapıldığı ovaların, ormanlık alanların ve kıyıların bir an önce bu planlama ile düzenlenmesi, hangi alanların sanayi alanı olacağı belirlenmelidir. Gelişigüzel alanlara sanayi işletmelerinin kurulması, bu bölgenin yararına değil zararına olacaktır. Birçok Avrupa ülkesi bunu yıllar önce planlamış ve uygulamaya da koymuştur. Ülke olarak bu konuda çok geri kaldığımızı belirtmek istiyorum. Bugün ülkemiz ile Avrupa’nın birçok ülkesinde zeytin ve zeytinyağı üretimi yapılıyor ancak bizde olan ‘Zeytin Yasası’ onlarda yok. Oralarda yasa yok ama yapılan planlama ile zeytinlik alanlar çok daha iyi şartlarda korunarak, zeytincilik modern usullerle yapılıyor. Bu anlamda belediyelerdeki İmar birimleri bir an önce kentlerin planlamasını ortak bir konsensüs sağlayarak düzenlemeleri yürürlüğe koymalıdır” dedi.

 

“2 yıl sonra Milas, parlayan bir yıldız olacak”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise, marka değeri alan firma sayısının 41’e yükseldiğini, coğrafi işaret alan işletme sayısının da 5 olduğunu belirterek, “Elbette bu sayılar yetersiz. Sayının artması için Oda olarak işletmelerle görüşmeler sürüyor. Mutlaka kaliteli yağ üretimini arttırmalı ve dış piyasaya ihraç etmeliyiz. Bizler Avrupa ile bu rekabeti sağlayabilirsek, hem ülkemizdeki zeytin ve zeytinyağı işletmeciliği gelişecek, hem de üretici para kazanacaktır. Öte yandan bu sene 9’uncusunu gerçekleştireceğimiz Tarım Fuarı ve ikinci kez düzenlenecek Yapı Fuarı için de daha modern bir fuar alanı kurma zorunluluğumuz var. Bu yönde tüm ilçe olarak büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu kent, sahip olduğu sosyal, kültürel, ekonomik, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, bir fuar kenti olma özelliğini de kazanmalıdır. OSB’nin 2 yıl içerisinde tamamen faaliyete geçmesiyle bölge ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı sunmasının yanı sıra, farklı alanlarda da ilçenin gelişmesine önemli bir faydası olacak. Dolayısıyla Milas, 2 yıl sonra parlayan bir yıldız haline gelecek” diyerek, ziyaret için CHP ilçe yönetimine teşekkür etti.

 

“OHAL kalkmalı”

CHP Milas İlçe Yönetim Kurulu, MİTSO’nun ardından Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nı ziyaret ederek, 28 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşecek olan kongre dolayısıyla Başkan Celal Devrim’e başarılar dilediler.

Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim ve tüm oda yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan CHP İlçe Yönetim Kurulu, Başkan Devrim’in çalışmalarını büyük bir dikkat, takdir ve memnuniyetle takip ettiklerini vurguladılar.

CHP İlçe Başkanı Suat Özcan, burada da OHAL konusunu daha geniş bir şekilde ele alırken, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik nedenlerden kaynaklı zor bir dönem geçirdiğini söyleyerek, “Bugün ülke nüfusunun, gelir açısından en alt seviyedeki yüzde 20’lik bir kesimi, gelir açısından en üst noktada olan yüzde 10’luk bir nüfusun vergilerini karşılıyor. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verirken, küçük esnaf da ayakta kalmak için yoğun bir çaba harcıyor. Bir yandan artan vergi yükü, bir yandan enflasyon kaynaklı zamlar, girdi maliyetlerinin sürekli artması, küçük esnafı iflasın eşiğine getirirken, bugün binlerce esnaf, dönen çek ve ödenemeyen senetler yüzünden ‘Kırmızı Çizgi’ yemiş durumda. İşte bu ortamda OHAL kalkmalı ve ülke yeniden demokratik normalleşmeye kavuşmalıdır. Ekonomi kendi normal ekseninde dönmeli, esnaf ve üretici en azından kendi geçimini sağlayacak hale gelmelidir” dedi.

 

Esnafa nefes aldırmak için …

Gerçekleşen ziyaret nedeniyle CHP ilçe örgütüne teşekkür eden Oda Başkanı Celal Devrim ise, temsil ettikleri üyelerinin tüm haklarını korumak için yönetim ve Oda çalışanları olarak büyük bir çaba harcadıklarını söyledi.

Başkan Devrim; “Daralan ekonomik koşullarda esnafa nefes aldırmak için Kefalet Kredi Kooperatifi olarak, göreve geldiğimizde 137 üye, 5 milyona yakın bir plasmanla yürütülen faaliyeti, bugün 1100’ün üstünde üye ve 43 milyonluk bir plasmanla yürütüyoruz. Verdiğimiz kredilerin büyük bir bölümünde geri dönüş sağlanıyor, ancak bunu sağlarken büyük zorluklar çekiyoruz. Üyemizi zora sokmadan, bizler de destek olarak geri dönüşleri bir şekilde sağlıyoruz. Önümüzdeki dönem daha farklı projelerle, esnafın yükünü biraz daha azaltacak işlere imza atacağız” dedi.

Ziyaretin sonunda CHP İlçe Başkanı Suat Özcan, önümüzdeki günlerde, tüm odalarla, ayrı ayrı toplantılar düzenleyerek sorunları bir rapor haline getireceklerini ve genel merkez aracılığıyla meclise taşıyacaklarını söyledi.

CHP ilçe Örgütü, Esnaf Odası’nın ardından bu kez Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası’nı ziyaret ettiler.

Bu ziyarette de, 16 Ocak 2018 tarihinde yapılacak olan kongrede Oda Başkanı Özay Sabancı’ya başarılar dilenirken, Oda Başkanı Sabancı da ziyaretleri nedeniyle CHP ilçe yöneticilerine teşekkür etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X