Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

ADD Milas Şubesi yeni yönetimini seçti

Adem KANKAYNAR -

ADD Milas Şubesi yeni yönetimini seçti
Bu içerik 805 kez okundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi’nin 2 yılda bir yapılan olağan genel kurul toplantısı gergin bir havada geçti. Milas Belediyesi Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Salonunda önceki gün yapılan genel kurulda konuşan Şube Başkanı Ali Ayaz; “Bu ülkenin insanı iki şeyle kandırılıyor. Biri Allah ile diğeri Atatürk ile… Allah ile kandıranlar bugün genel iktidarda, Atatürk ile kandıranlar ise yerel iktidardalar. Aslında her ikisinin de ortak noktası, biri dini kullanarak, diğeri de Atatürk’ün adını kullanarak kendi reklamlarını yapıyor” sözlerinin ardından, göreve geldikleri dönemde mevcut yönetime çok ciddi saldırıların olduğunu, bölmek ve derneği zayıflatmak için yönetimin arasına nifak sokulduğunu, bu nedenle de yönetimden istifaların olduğunu söyleyince, ortam bir anda gerildi ... Bu iddialara yanıt, bir önceki genel kurulda yönetim kuruluna seçildikten kısa bir süre sonra istifa eden Mehmet Ateş’ten geldi … Bazı katılımcılar da, gerginlik yaratan konuşma üslûbunu kınayan konuşmalar yaptılar ...                  

 

“Yakasına rozet takmayla kimse Atatürkçü olamaz”

Divan Başkanlığına Mehmet Uzman’ın seçildiği kongrede, divan üyeliklerine ise; Şahin Bilgi, Erhan Sayın ve Feride Kozak seçildiler. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan ADD Milas Şube Başkanı Ali Ayaz, salondaki az sayıdaki katılıma dikkat çekerek, sözlerine “Atatürkçülere, Atatürkçü olduğunu söyleyen bir ilçeye yakışmıyor” diyerek başladı ve şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar sivil toplum kuruluşları ve dernekler büyük bir baskı ve denetim altında tutuldu. Kimin hangi siyasi görüşün temsilcisi olması gerektiğine ve nasıl davranması gerektiğine kadar müdahale edildi. Meydanlarda ve sokaklarda nutuk atanlar her fırsatta aba altından sopa göstermişlerdir. Bu müdahaleci tutuma ya biat edeceksiniz ya da yok olup gideceksiniz. Derneğimizin iki yıllık çalışma süreci içerisinde çok değişik olaylar oldu. Özellikle aramıza nifak sokularak yönetimimizi böldüler. Biz göreve geldiğimizde, hiçbir siyasi görüşün ya da siyasi partinin arka bahçesi olmayacağımızı belirttik. Olmadık, olmayacağız da… Bu iddiamız halâ da devam ediyor. Bizi siyasi emellerine veya hedeflerine alet etmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır. Bu ülke insanının iki hassas noktası vardır. Birincisi bu millet dinine bağlıdır, ikincisi de Atatürk’e, O’nun ilke ve devrimlerine sımsıkı bağlıdır. Dolayısıyla birileri bu ülke insanlarını bu iki şeyle kandırdılar. Allah ile kandıranlar Ankara merkezdeler, Atatürk ile kandıranlar da yerel yönetimlerin başındalar. Yani Allah ile aldatanlar genel iktidarda, Atatürk ile kandıranlar da yerel yönetimlerin başındalar. Bunların ortak noktası ise, bu iki hassas noktayı kullanarak kendi reklamlarını yapmalarıdır. Biz bunları görüyoruz ve hiçbir zaman da Türkiye’nin yararına politikalar üreteceğine de inanmıyoruz.

Atatürkçülüğün dört ana felsefesi vardır. Bunlar; Tam bağımsızlık, Çağdaşlık, Millet egemenliğine dayalı bir sistem ve Yurtta sulh, Cihanda sulh… Eğer bir insan bunlara inanmıyorsa Atatürkçü değildir.

Kimse kusura bakmasın ama ben de görüyorum, sizler de görüyorsunuz. Bu ülkede ne yazık ki ‘çakma’ Atatürkçüler var. Yakasına rozet takmayla kimse Atatürkçü olamaz.

Yönetimde meydana gelen bölünme ve dağılma nedeniyle bir önceki yılda 62 öğrenciye burs verirken, geçen yıl bu sayı 11’e düştü” diyerek, ADD’nin ilçedeki durumunun hiç de iç açıcı olmadığını söyledi.

 

Katılımcılara söz verildi …

ADD Milas Şube Başkanı Ali Ayaz’ın konuşmasının bu noktasında Divan Başkanı Mehmet Uzman, “Başkanım, birazdan faaliyet raporunu okuyacaksınız. Bu konuları o zaman gündeme getirin” diyerek, sözü salonda bulunan konuklara verdi.

 

Sivil toplum kuruluşları güçbirliği yapmalı …

Kürsüye, ilk olarak Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu geldi. Sökelioğlu, 15 Temmuz sonrası başlayan OHAL döneminde, tüm sivil toplum kuruluşları ve derneklerin, faaliyetlerini çok daha zor koşullarda yerine getirmeye çalıştığını belirterek; “Uzun bir bekleme sürecinin ardından izin alabiliyoruz. Bir an önce Türkiye yeniden normalleşme sürecine yani demokratik ortama dönmelidir” diyerek, bu dönemde STK’ların da güçbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda Eğitim İş Milas Temsilcisi olan Şahin Bilgi ise, Atatürk’ün özellikle eğitime verdiği önemi örneklerle belirtip “1920’li yılların başında henüz Kurtuluş Savaşı’ndan yeni çıkmış, zafer kazanılmış ancak Atatürk, asıl mücadelenin bundan sonra başlayacağını, bu mücadelenin de cehaleti yenmek için verileceğini söylemiştir. İstanbul işgal altındayken 571 öğretmen Bursa’ya gitmiş ve orada Atatürk’ten bu konuda nasıl bir mücadele verilmesi gerektiğini dinlemişlerdir. İşte bugün o ruh ile Atatürk’ü anlamamız ve gelecek nesillere anlatmamız gerekiyor” dedi.

Şahin Bilgi’nin ardından söz alan Gazeteci Arkadaşımız Gülçin Erşen, mesleği gereği hiçbir siyasi partiye üye olmayı düşünmediğini belirterek; “Ancak CKD, ADD ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olarak, buralarda olmak ve mücadelemi demokratik ortamlarda sürdürmek istedim” derken, Tuncer Bükücü ise, ülkemizin antidemokratik bir biçimde yönetildiğini, bu süreçte ADD başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

 

Hava yine gerildi …

Gündem gereği, 2 yıllık süreçte gerçekleştirilen faaliyetlere, gelir-giderlere ve denetim kurulunun tespitlerine ilişkin raporların okunması ve ibra edilmesi gerekiyordu. Şube Başkanı Ali Ayaz, faaliyet raporunu okuduktan sonra paylaştıklarıyla salondaki hava yine gerildi.

Ayaz, son iki yılın 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerine katıldıklarını ancak kendilerini Atatürkçü olarak gösterenlerin etkinliklerde Atatürk’ün adını bile anmadıklarını belirterek; “1 Mayıs işçi ve emekçilerin bayramı ne yazık ki HDP, ÖDP gibi siyasi partilerin gövde gösterilerine dönüşmüş. Dolayısıyla ADD Milas Şubesi olarak, Atatürk’ü tanımayanların yanında olamazdık ve protesto ederek katılmadık” dedi ve yönetimdeki bölünmelerin de bu nedenlerle olduğunu ileri sürdü. Bu arada, salondaki bazı katılımcılar söz istedi.

 

“Sözünüzü geri alın”

Divan Başkanı Mehmet Uzman’ın, söz vermesi üzerine kürsüye gelen, ADD eski Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ateş, “Kişisel anlamda herkesin siyasi görüşüne, olaylara bakış açısına son derece saygım vardır. Sayın Başkan, Ali Ayaz olarak bir partinin genel başkanını eleştirebilir, ancak ADD Şube Başkanı olarak böyle bir hakkı yoktur. Sayın Başkan CHP İlçe Örgütüne gidip Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu’nu eleştirme cüretini kendinde bulmuştur. Bu yanlış…

İkincisi, ADD bayrağını alıp kendi ofisine asan bir yönetim kurulu üyesini hırsızlıkla suçlamıştır. Böyle bir durumda o üye sizinle nasıl çalışır?

En önemlisi de siz, demokratik, sol görüşlü, üstelik uzun yıllar ADD için mücadele etmiş bir yerel yöneticiyi, sahte Atatürkçü olarak ilan edemezsiniz. Sözünüzü geri alın” diyerek Ayaz’ı eleştirdi.

Bu konuşmanın ardından gerginlik bir süre daha azalarak sürdü ve salon yine sakinledi …

 

Yönetim aklandı …

Daha sonra, derneğin 2 yıllık süreçteki gelir-gider tablosu ve denetim raporları da okundu. Faaliyet, Gelir-Gider bilançosu ve Denetim Kurulu raporları oybirliğiyle ayrı ayrı oya sunulup oybirliği ile kabul edildi ve böylece eski yönetim aklanmış oldu.

Organ seçimlerine geçilmeden önce Divan heyeti, dilek-temenni konuşmaları ve öneri maddesini öne alarak, söz almak isteyen olup olmadığını sordu. Bunun üzerine eski Şube Başkanları Celal Durgun ve Dr. Süleyman Koç kürsüye gelip kongre salonunda yaşananları kınayan, bu tür davranışların kimseye bir yarar sağlamayacağına dikkat çeken konuşmalar yaptılar.

 

Ve seçimler …

Divan Başkanı Mehmet Uzman, ADD genel merkezinin seçimlerle ilgili genelgesini okuyarak, seçimlerin blok liste ile değil, çarşaf liste ile yapılacağını, yönetimde yer almak isteyenlerin dilekçe ile divana bildirmelerini, ayrıca seçimlerin, ‘gizli oy açık sayım usulü’ ile belirleneceğini belirtti.

Başvuruların tamamlanmasının ardından seçimlere geçildi ve kullanılan 46 oyun 42’sini alan Gülçin Erşen, Ahmet Kaya, Hülya Özbek, Hilmi Karaoğlan, Faik Baklan, Aslı Küçük ve Galip Alper ADD Milas Şubesi’nin yeni yönetim kuruluna seçildiler.

Seçimlerde ayrıca Denetim Kurulu Üyeliklerine Celal Durgun, Celal Çotra ve Tuncer Bükücü; Disiplin Kurulu Üyeliklerine Dr. Süleyman Koç, H. Rahmi Özer ve Ali Mat; 5 kişilik üst kurul delegeliklerine ise; Gülçin Erşen, Şahin Bilgi, Ali Ayaz, Celal Çotra ve Hilmi Karaoğlan seçildiler.

Yönetimi oluşturan isimlerin, önümüzdeki günlerde ilk toplantılarını gerçekleştirip görev dağılımını yapmaları bekleniyor… ADD Milas Şubesi yönetimini kutluyor, çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diliyoruz …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X