Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Çocuklar işitme taramasından geçiriliyor

Adem KANKAYNAR -

Çocuklar işitme taramasından geçiriliyor
Bu içerik 630 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği, Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa başlatılan çalışma ile ilçemiz genelindeki okullarda eğitim öğretim gören özellikle birinci sınıf öğrencileri, işitme testinden (taramasından) geçiriliyor.

Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli sağlık personeli tarafından, 2017 - 2018 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte başlatılan çalışmalar kapsamında, ilçeye bağlı mahallelerdeki okullardan başlanarak bugüne kadar yaklaşık 1500 öğrenci taramadan geçirildi.

Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, ‘Odyametri’ cihazı kullanarak kulaklık aracılığıyla verilen değişik frekans ve şiddetteki seslere verilen cevaplar kaydedilerek, çocukların işitmesi test ediliyor. Bu yolla çocukların işitme kayıplarının derecesi ve tipleri belirleniyor.

Aynı zamanda çocukların konuşmayı anlama, sesin tanısı ve nereden geldiğini anlamaya dair duyma probleminin olup olmadığı araştırılmaktadır.

Çocukların duymasında problem yaratacak kalıtsal veya tedavi ile düzeltilebilecek bir hastalığının olup olmadığı da bu tarama ile araştırılıyor, problem tespit edildiğinde ailesine bilgi verilerek tedavi edilmesi için Kulak Burun Boğaz kliniğine yönlendiriliyor.

Başlatılan çalışmanın devam edeceğini belirten yetkililer, taramanın tamamlanmasının ardından elde edilen sonuçların bir rapor ile üst makamlara bildirileceğini de sözlerine eklediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X