Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

İstenilen seviyede değil ama!..

Adem KANKAYNAR -

İstenilen seviyede değil ama!..
Bu içerik 721 kez okundu.

İçinde bulunduğumuz kış aylarının kurak geçmesi, ilçemiz sınırları içindeki barajlardaki su seviyelerinin istenilen seviyede olmaması nedeniyle önümüzdeki yazın da sorunlu geçeceğini işaret ederken, son günlerdeki yağışlarla barajlarda su seviyelerinde bir miktar artış görüldü.

Yağışların artmasıyla birlikte bölgedeki barajlarda incelemelerde bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, su seviyesinin istenilen seviyelerde olmasa da yağışlarla birlikte bir miktar artış göstermesinin sevindirici olduğunu söyleyerek, “Kış aylarının birkaç gün öncesine kadar kurak geçmesinin, önümüzdeki yaz aylarında ne gibi sorunlar yaratacağını, tarımsal sulama için hangi tedbirlerin alınması gerektiğini, DSİ Bölge yetkilileriyle sürekli yaptığımız görüşmelerde karşılıklı olarak bilgi paylaşımında bulunuyoruz.

Barajlardaki su seviyesi hepimizde ciddi endişeler yaratıyordu, ancak son birkaç gündür yağan yağmurlarla biraz olsun umutlandık. Her ne kadar aşırı yağışlar bazı istenmeyen sonuçlar doğursa da, önümüzdeki yaz aylarında çiftçinin daha fazla mağduriyet yaşamaması için bu yağışlara ihtiyacımız var” diyerek, bölgemizdeki yağış miktarının artmasının sevindirici olduğunu söyledi.

 

“Yıllardır aynı film sahnesini izliyoruz”

Öte yandan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, yağışlar sonucunda; Aktaş, Damlıboğaz, Ovakışlacık, Savran, Avşar, Yaşyer gibi mahalleleri kapsayan ovada meydana gelen sel baskınlarına da değinerek; “Uzun yıllardır biz bunu hep yaşıyor ve adeta bir film sahnesinin tekrarı gibi izliyoruz. Yani bir anlamda beklenen bir şeydi… Çarenin, o bölgede bir kanal açılması olduğunu ancak o bölgedeki arazilerin özel mülkiyet olması ve bu nedenle mülk sahiplerinin yasal izni vermesi gerektiğini söylüyoruz. Çare bu, ancak bir türlü o yasal izinleri mülk sahiplerinden alamıyoruz. Dolayısıyla DSİ de bir şey yapamıyor. Yazık!.. İnsanlar her yıl bin bir emek ve çabayla tarlasını ekiyor, iyi bir mahsul almayı umut ediyor ancak ne yazık ki her yıl yaşanan bu sorun, meydana gelen sel baskınları bu umudu alıp götürüyor. O bölgede bir kanal açılmasıyla ilgili, Oda olarak yazışmalar ve görüşmelerimiz sürüyor. Umarım en kısa zamanda sonuç alırız. Bu arada, zarar gören çiftçilerimize de geçmiş olsun diyorum” dedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X