Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Mermer ve Çevre Çalıştayı’ yapıldı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Mermer ve Çevre Çalıştayı’ yapıldı
Bu içerik 493 kez okundu.

Muğla’da kurumların işbirliği ile ilk kez düzenlenen ‘Mermer ve Çevre Çalıştayı’, çevre illerden de sağlanan geniş bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirildi.

MUTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Muğla Mermerciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Mermer ve Çevre Çalıştayı’ 19 Ocak Cuma günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çevre illerdeki sektör temsilcilerinin de yoğun ilgi gösterdiği çalıştaya geniş katılım sağlandı.

Çalıştayda, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan başta olmak üzere protokol üyeleri, akademisyenler, sektör temsilcileri ve basın mensupları yer aldı.

 

Mermer sektöründe işsizlik değil işçisizlik söz konusu!

Çalıştayın açılışında konuşan Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, “Muğla her konuda Türkiye’nin göz bebeği, yeryüzü cenneti” diyerek, “Muğla’da mermer başta olmak üzere pek çok maden mevcut. Mermer kaynaklarımız Yatağan ve Kavaklıdere’de yoğunluk göstermekte. Mermer sektöründe işsizlik değil işçisizlik söz konusu diyebiliriz. Neredeyse her köye servis imkanı sağlıyoruz. Muğla’da 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Sezonluk değil, 12 ay üretim yapıyoruz. Kendi doğal kaynaklarımızı işliyoruz. Türkiye’de 2017 yılı mermer ihracatı 2.1 milyar dolar. Vali Hanımın da söylediği gibi Muğla’da turizm var, bir de mermer var. Bu varlığa gözümüzü kapatamayız. Sorunlarını çözmemiz lazım” dedi.

 

Diğer konuşmalar …

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise konuşmasında, 2017 yılında yüzde 25 büyüme sağlandığını, bunun hiçbir ithal girdisi olmayan bir para olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer ise 4 milyar 688 milyon dolar ihracat yapıldığına ve büyüme oranının her yıl yüzde 20-25 arasında olması gerektiğine vurgu yaptı.

2018 yılının madencilik için kritik bir yıl olacağına dikkat çeken Dinçer; “Daha çok üretim, daha çok ihracat yapmamız gerekiyor. Maden ihracatının yarısı doğal taştan yapılıyor. Turkish Stones (Türk taşı) markası algısının oluşturulması ve düşük fiyat uygulamasından kurtulmak gerekmektedir. Ayağı yere basan, gerçek doğal Türk taşının kalitesini tüm dünyaya göstermeli ve birim fiyatını arttırmalıyız” dedi.

Açılış konuşmaları kapsamında kürsüye gelen Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi başkanı Aylin Giray ise, “Madenler doğanın insanlara sunduğu nimetlerdir. Ancak bu nimetlerden çevreye zarar vermeden yararlanmak gerekmektedir” dedi.

 

“Sektör temsilcilerine yeni kapılar açmayı diliyoruz”

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise konuşmasında özetle şu görüşlerini paylaştı:

“Madencilik, ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri. İlimiz açısından ise madencilik, tarım ve turizm ile birlikte Muğla ekonomisinin üçlü sacayağını oluşturmaktadır. Madenciliği Muğla’da mermer özelinde değerlendirmek daha doğru olacaktır. Çünkü Muğla mermer rezervi açısından ülkemizde ve dünyada oldukça önemli bir paya sahiptir. Mermer sektörü ilimiz ihracat potansiyelini de oldukça yükseltmektedir. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sektörün bizler için önemli bir diğer hususu ise il istihdamına sağladığı katkıdır. İstihdam konusunda Muğla’da mermer sektörü son derece büyük bir oran sunmaktadır. Üstelik, şoför, muhasebe personeli, kepçe operatörü gibi pekçok meslek alanına önemli katkılar sağlamaktadır. Diğer bir deyişle, mermer, endüstriyel anlamda birçok alana doğrudan hammadde sağlayan ve insan gücü barındıran dinamik bir sektördür. Çalıştayımızın amacı, mermer artıklarının değerlendirilmesi. Katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz ancak artıklarımız ürünlerimizden bir hayli fazla. Oysa bu artıkların değerlendirilmesiyle ilimiz ve işletmelerimiz için çok daha fazla katma değer sağlayabilmemiz mümkün. Bu çalıştay ve sonrasında yapılacak çalışmalarla, siz sektör temsilcilerine yeni kapılar açmayı diliyoruz. Hem çevreye verilen zararı minimize etmek hem de elimizdeki nimeti tam kapasitede kullanabilmek temel hedefimiz.”

Konuşmasında markalaşmanın da önemine dikkat çeken Karakuş, MUTSO olarak Muğla Beyazı mermeri için coğrafi işaret başvurusunda bulunulduğunu, yapılan analizlerde Muğla Beyazı mermerinin diğer mermerlere göre yüksek sertlik ve dayanıklılık özellikleri ile daha uzun ömürlü olarak farkını tescillediğine dikkat çekerek bu sürecin takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Karakuş’tan iki iyi haber

Konuşmasında ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmeler yapıldığına dikkat çeken Karakuş, mermerden elde edilen tozun, termik santrallerde kullanılabilmesi konusunda çalışmalar yapıldığının ve Türk Patent Enstitüsü ile yapılan görüşmeler kapsamında Muğla Çam Balının 10-15 güne kadar tescilinin yapılacağının haberini verdi.

 

Demir, Harmandar ve Gürün …

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ise, konuya hem mermer ocaklarında çalışmış birisi hem de bir Belediye Başkanı olarak yerel yönetim gibi pek çok pencereden bakabildiğine dikkat çekerek, “Mermer sektörü ve çevre duyarlılığı konusunda hepimizin yapması gereken çalışmalar var” dedi.

Üniversitelerin akademik özgürlüğü olduğuna vurgu yaparak sözlerine başlayan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise, “Üniversite olarak üç temel görevimiz var. Bunlar eğitim-öğretim yapmak, bilgi üretmek ve üretilen bilgiyi toplumun hizmetine sunmak. Bu kapsamda üniversite ile kamu kurum ve kuruluşlarının işbirliği önemlidir. Biz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak bu bilinçle bugüne kadar pek çok protokol imzaladık ve çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Açılış konuşmaları kapsamında kürsüye gelen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Hedefler ve sektörün ülkemize sağlayacağı katkıların tespiti, sorunlar ve çözüm önerilerini belirlemek son derece önemlidir. Atık işlendiği ve bir değere dönüştüğü zaman ‘artık’ olur, yoksa atık olarak kalır. Atığın en az olması için ne yapmalıyız? Artığı ise nasıl ekonomiye kazandırmalıyız? Bu sorulara birlikte cevap aramalıyız. Muğla mermerinin değerini biliyor ve bu değerle gurur duyuyoruz.” dedi.

 

Vali Civelek: “Bir olalım kuvvet olalım”

Son olarak kürsüye gelen Muğla Valisi Esengül Civelek ise, “Muğlamız turizmde gözde, marka ve lider bir kent; tarımda güçlü bir kent. Sahip olduğu doğal kaynakları, mermer ve doğaltaş rezervleriyle ülke genelinde önemli bir yere sahip bir mermer kenti. İlimizin ekonomik yapısı içinde çok önemli bir yer teşkil etmekte. Son yıllarda artan üretim miktarı ve ihracatımızla gurur duyuyoruz ve sektör temsilcilerimize teşekkür ediyoruz. Mermer üretiminin doğada ve çevrede tahribat yaratmaması için artıkların yeniden değerlendirilmesi oldukça önemli. Bu artıklar çok ciddi bir ekonomik öneme sahip. Devlet, özel sektöre, Üniversite ve sivil toplum kuruluşları olarak, bir olalım kuvvet olalım. Atığın artığa dönüşmesinde gerekli çalışmayı biz gerçekleştirelim” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından üç oturum olarak düzenlenen çalıştay programına geçildi. Akademisyenler ve sektör temsilcileri tarafından çalıştay konusuna ilişkin sunumlar gerçekleştirildi ve sektörün sorunları ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X