Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Sularımız kontrol altında’

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Sularımız kontrol altında’
Bu içerik 447 kez okundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerince, ilimiz genelinde 2 bin 897 farklı noktadan su numunesi alınarak MUSKİ Genel Müdürlüğü bünyesindeki Çevre Analiz Laboratuvarlarında 156 bin 574 analiz yapıldığı ve analizler sonucunda ilimizde yüzde 60 olan içme suyu uygunluk oranının yüzde 82’ye çıktığı bildirildi.

 

İçme suyu uygunluk oranı yüzde 60’tan

82’ye yükseldi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Çevre Analiz Laboratuvarlarında yapılan araştırmalar sonucunda içme suyunun sağlık açsından eksiklikleri tespit edilirken, sağlık açısından uygun olmadığı belirlenen numunelerin, kaynaklarında MUSKİ ekipleri tarafından iyileştirme çalışmaları yapılarak, suyun daha sağlıklı hale gelmesi sağlanıyor.

 

4 İçme Suyu Arıtma Tesisine 9 milyon TL

yatırım yapıldı

Muğla’da bulunan 4 içme suyu arıtma tesisi 2014 yılında MUSKİ Genel Müdürlüğüne devroldu. Bugüne kadar MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından tesislerin daha verimli arıtma yapması ve vatandaşlara daha sağlıklı su sağlanabilmesi için yaklaşık 9 milyon TL yatırım yapıldı. Ayrıca bu 4 tesiste 117 milyon 786 bin metreküp su arıtılarak suyun geri dönüşümü sağlandı.

 

“Her şeyden önce ‘halk sağlığı’ gelir”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün asıl mesleğinin doktorluk olduğunu vurgulayıp vatandaşın sağlığının her şeyden önce geldiğini belirterek, “Uzun yıllar doktorluk mesleğini icra etmiş olmamdan dolayı, sağlığın bir insan için ne kadar önemli olduğunu çok yakından biliyorum. Bu nedenle, Belediye olarak vatandaş sağlığı bizim için bütün hizmetlerden önce gelmektedir. Her eve giren ve kullanılan suyumuzun sağlıklı olması bizim en büyük amacımızdır. Bunun için tüm ilde gerekli analizleri yapıyor ve içme suyu üzerindeki çalışmalarımızda fazladan çaba sarf ediyoruz” dedi.

 

“Suyu en sağlıklı haliyle

vermek için çalışıyoruz”

Başkan Gürün, yaptıkları içme suyu iyileştirme çalışmaları kapsamında suyu nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz ve vatandaşlarımıza ulaştırabiliriz noktasında çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi ve “İl genelinde su kaynaklarından aldığımız numuneler laboratuvarlarımızda yaptığımız içme suyu analizleri ile inceleniyor. İncelemelerin ardından hangi bölgede ne gibi bir eksiklik var tespit ediyoruz. Tespit edilen su kaynaklarını da nasıl daha iyi hale getirebilir ve vatandaşlarımıza nasıl daha sağlıklı içme suyu sağlayabiliriz noktasında araştırmalar yapıyoruz. Sorunlu içme suyu kaynaklarında gerekli çalışmaların ardından kaynağın sağlıklı hale gelmesini sağlıyoruz. Suyun daha temiz olması için 4 içme suyu arıtma tesisimize 9 milyon TL, 29 atık su arıtma tesisimize de 61 milyon TL yatırım yaptık. İl genelinde 68 içme suyu deposunu tamamen yenilendik ve bütün depolarında bakım onarım çalışmalarını tamamladık” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X