Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Selimiye Deve Güreşleri’ yapıldı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Selimiye Deve Güreşleri’ yapıldı
Bu içerik 563 kez okundu.

Geçen Pazar günü Selimiye’de düzenlenen deve güreşlerine ilgi yoğundu.

Selimiye Deveciler Derneği tarafından düzenlenen güreşlere katılan Ege ve Akdeniz bölgesinden 100 deve Selimiye Arena’da boy gösterdi ve güreşler heyecanlı anlar yaşattı.

Havanın yazdan kalma bir gün gibi olmasını fırsat bilen deve güreşi severler güreş alanını doldurdu. Kimileri sadece güreşleri izlerken bazı vatandaşlar da aileleriyle birlikte piknik yaptılar.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat himayesinde düzenlenen deve güreşlerine, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Faik Karagöz ve Zeynep Mat, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan ve yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir yurttaş topluluğu katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi adına düzenlenen güreşlerin ardından, kazanan deve sahiplerine kupaları, Tertip Komitesi Üyesi İbrahim Evgeç tarafından takdim edildi.

Milas Belediyesi adına düzenlenen güreşler sonrası sahaya gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Bu güzel havada sizlerle olmaktan son derece mutluyuz. Selimiye sahamızda güzel güreşler yapılıyor. Bu organizasyona emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yörük geleneğinin ve deve güreşlerinin amacı işte budur. Birbirimize daha fazla kenetlenmemiz gereken bugünlerde bizleri bu ortamda toplayan bu güzel geleneği hep beraber yaşatacağız” dedi.

 

‘Zeytin Dalı Operasyonu’

Başkan Tokat konuşmasında ‘Zeytin Dalı Operasyonu’na da değinerek, “Biliyorsunuz ordumuz şu anda Zeytin Dalı Operasyonu için sınır ötesinde. Mehmetçiğimiz, ülkemizin birlik ve selameti için terörsüz ve barış dolu bir dünya için büyük bir çaba içerisinde. Ben Mehmetçiğimizin ve ordumuzun başarılı olacağından kuşku duymuyorum. Bizim artık huzura ve sükunete ihtiyacımız var. Allah hepsine yar ve yardımcı olsun. Şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum” dedi.

 

“Yörük, ağırlığını koymak ve ortaya

çıkmak durumundadır”

Başkan Tokat konuşmasının son bölümünde, “İşte böyle günlerde Yörük, ağırlığını koymak ve ortaya çıkmak durumundadır. Deve güreşleriyle biz bu Yörük kültürünü gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bu uğurda emek sarfeden tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sizler bu tür organizasyonlara sahip çıkmaya devam ettikçe bizlerin desteği de devam edecek. Biz millet olarak Yörük kültürüne ve deve güreşlerine büyük ihtiyaç duyuyoruz. Yörük kültürünü yaşatabildiğimiz sürece bu ülkenin geleceğinden ve bekasından endişe etmeye gerek yoktur” dedi ve sözlerini, “Onun için her deve güreşinde ve her meydanda haykırarak diyoruz ki: Ne Mutlu Türküm Diyene” diyerek tamamladı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X