Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

TOKİ’de ‘ısınma’ sorunu …

Adem KANKAYNAR -

TOKİ’de ‘ısınma’ sorunu …
Bu içerik 1099 kez okundu.

Dar gelirli ve yoksul ailelerin barınması için yapılan ve yüzlerce insanın yaşadığı TOKİ evlerinde bu sene ısınma sorunu yaşanıyor. Yaklaşık 10 yıldır site sakinlerine yakacak yardımında bulunan devletin bu sene farklı gerekçelerle bu yardımı kesmesi, aileleri perişan etmiş durumda…      

 

Her yıl Kasım aylarının başında kendilerine devletin yakacak yardımında bulunduğuna dikkat çeken, ancak bu sene yardımın kesildiğini ileri süren Milas TOKİ sakinleri, içinde bulunduğumuz kış aylarının kendileri için zorlu ve sıkıntılı geçtiğini belirtiyor.

Kimilerinin soba kurduğunu, kimilerinin de elektrik sobası ya da klima ile ısınmaya çalıştığını dile getiren site sakinleri; “Her yıl ücretsiz 100 tona yakın yakacak yardımında bulunan devletimiz neden bu sene bu uygulamadan vazgeçti? Kömür vermeyecekseniz nakdi yardım yapın dedik, ona da olumlu yanıt alamadık. Site sakinlerinin arasında maddi durumu biraz daha iyi olanlar olabilir, ancak bir o kadar da gerçekten ekonomik anlamda sıkıntıda olan insanımız var” diyerek, soruna bir çözüm bulunmasını talep ediyorlar.

 

“Toplantıda karar alındı…”

Kendisiyle telefonda görüştüğümüz TOKİ Evleri Yönetim Sorumlusu Sinan Yılmaz ise, sorunun birkaç noktadan kaynakladığını belirterek, “Her şeyden önce kalorifer kazanlarımız eski ve bakımsız. Keza borular da aynı durumda. Bugün kaloriferler yansa bile binalar yeteri kadar ısınmayacak. Dolayısıyla site sakinlerinin büyük bir çoğunluğunun katıldığı bir toplantı yaptık. Durumu kendilerine açıkladık. Ya kazanları değiştirecek ya da bakımlarını yaptıracaktık. Bunun için de belli bir miktar para toplanması gerekiyordu. Toplantıya katılanların salt çoğunluğu toplanacak parayı ödeyemeyeceklerini söylediler ve bu sene kendi imkânlarımızla ısınalım dediler. Yönetim olarak bizler de kararı tutanak altına aldık ve yetkililere de ilettik. En önemli gerekçe bu” diyerek, başka sorunların da olduğunu söyledi.

 

“Büyük bir çoğunluğun hak sahiplikleri düştü”

TOKİ Evleri Yönetim Sorumlusu Sinan Yılmaz, geçen yıla kadar site sakinlerinden 90 kişinin, gelir testinin altında bulunduğunu ve devletten her türlü yardımı almaya hak kazandığını, oysa bu sene bu insanların neredeyse tamamına yakınının, ya sigortalı bir işe girdiğini ya da başka yollarla gelir elde ederek, üzerlerine araç, arsa vb. kayıtların tespit edildiğini belirterek;

“Dolayısıyla Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü, talepte bulunan vatandaşlarımızın T.C. kimlik numaralarını girerek sorgulama yaptığında bu bilgilere ulaşabiliyor. Gelir durumunda iyileşme görüldüğünden, kendilerine yapılan bazı yardımlar da doğal olarak kesilmektedir. Bununla birlikte şu ana kadar hak sahipliği devam eden 15 kişiye, Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü tarafından yakacak yardımı başta olmak üzere farklı ihtiyaçlar için de nakdi yardım yapılmış durumda” diyerek, sorunun kaynağına açıklık getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kıyılamalı     0000-00-00 Devam edin camlarda hdp bayrağı CHP bayrağını asmaya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X