Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

İlk denetimden başarıyla geçtiler

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

İlk denetimden başarıyla geçtiler
Bu içerik 459 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MİTSO) Milas ilçe sınırları içinde Memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağına coğrafi işaret alınmasının ardından, MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi alan firmaların ürünlerine denetim yapıldı. Coğrafi işaret etiketi almış firmaların örnek zeytinyağlarının, bağımsız ve akredite olmuş bir laboratuar tarafından yapılan analizlerinde, coğrafi işaret standartlarına uygun oldukları belirlendi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, markalı zeytinyağları için MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi alan firmaların zeytinyağları, yapılan denetimden başarıyla geçtiler. Geçen yıl MİTSO’ya başvurarak Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenmiş coğrafi işaret standartlarına uygun olduğunu belgeledikleri markalı zeytinyağları için ilk denetim yapıldı. Coğrafi işaret etiketi alan firmaların yağları, MİTSO tarafından bağımsız ve akredite olmuş bir laboratuarda incelettirildi.

Laboratuarın verdiği rapor ile coğrafi işaret tescilindeki analiz sonuçları, aralarında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz ve TARİŞ Milas Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül’ün de olduğu komisyon tarafından incelendi. Yapılan incelemede, MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi almış firmaların coğrafi işaretli yağlarını denetleyen laboratuarın verdiği analiz sonuçlarının, Türk Patent Enstitüsü’nün belirlemiş olduğu coğrafi işaret standartlarına uygun olduğu görüldü. Böylece, MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi almış firmalar, ilk denetimden başarıyla geçmiş oldular.

Geçen yıl Ali Osman Menteşe, “Menteşe Som” markası ile ürettiği zeytinyağına, TARİŞ “Milas” markalı zeytinyağına, Serhat Aslan “Divin” markasıyla ürettiği zeytinyağına, Zeynep Çelikoğlu “Kairos” markalı zeytinyağına MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi almışlardı. Bu yıl da bu markaların yanısıra Zavendik firması “Liram” markalı zeytinyağına coğrafi işaret almak üzere başvuruda bulunurken, Ali Osman Menteşe de yeni ürün zeytinyağı için MİTSO’ya coğrafi işaret etiketi talep etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, geçen yıl MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi almış firmaların zeytinyağlarının denetimden başarıyla geçmiş olmaları nedeniyle çok memnun olduklarını belirterek, “Geçen yıl dört markamız coğrafi işaretli zeytinyağı üretmişti. Bu yıl bu sayının daha da artmasını umut ediyoruz. Üreticilerimizi, coğrafi işaret kalitesinde zeytinyağı üretmeye, ürettikleri bu kaliteli yağları markalı olarak pazara sunmaya ve Odamızdan coğrafi işaret etiketi alarak kalitelerini tescillendirmeye davet ediyoruz” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X