Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Bafa Gölü’yle daha yakından tanışabilirsiniz …

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Bafa Gölü’yle daha yakından tanışabilirsiniz …
Bu içerik 714 kez okundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, korunan alanlarda gerekli çevre ve alan düzenlemeleri, sosyal donatılar, alt ve üst yapı tesisleri yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ettiği bildirildi.

Bu çerçevede yapılan yatırımlar sonucunda, korunan alanları ziyaret eden ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığı ve vatandaşlarımızın doğayla daha çok zaman geçirmeye başladığı belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapıalan açıklamada, Bafa Gölü Tabiat Parkı’nın da bu yatırımlardan nasibini alan yerler içerisinde zengin tabii ve kültürel kaynak değerleriyle ziyaretçilerini beklediğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Bafa Gölü Tabiat Parkı’nı ziyarete gelenler; DKMP 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan seyir teraslarıyla, gölü ve gölün her mevsim misafiri olan 261 kuş türünü gözlemleme imkanı buluyor. DKMP 4. Bölge Müdürlüğünce yapılan bilgilendirme panoları, yürüyüş parkuru ve oturma dinlenme mekânlarıyla Bafa Gölü Tabiat Parkı’nın Aydın ili Serçin Köyü tarafı artık yeni ziyaretçilerini ağırlamaya hazır. Serçin’de her yıl Mart ayında yapılan Yılan Balığı Şenliği’nde pek çok tabiatsever Bafa Gölü’nü ziyaret ediyor.

Büyük Menderes Nehri’nin kış aylarında taşması sonucu Serçin Köyü sular altında kalmaktaydı. Bu nedenle köyde yaşayanlar taşkın dönemlerini gölün karşı kıyısında yüksek sayılabilecek Kışlak adı verilen yerleşimde geçirirlerdi. Köyün sular altında kalmasını önlemek ve hazine arazilerini su baskınlarından korumak için DSİ tarafından toprak bir sedde yapıldı. Artık Serçinliler, her mevsimi Bafa Gölü kıyısında bulunan yerleşimlerinde geçiriyorlar ve alanı ziyarete gelen misafirleri ağırlıyorlar.

Tabiat Parkı’na gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, Bafa Gölü’nde suya girebilecekleri gibi tabiat yürüyüşü, foto safari, resim, manzara izleme, olta balıkçılığı, kampçılık, gözlem ve botanik turu etkinliklerini yılın her mevsiminde yapabilirler. Bu nedenle yöreyi ve yöre halkının örf ve adetlerini tanımak isteyen çok sayıda yerli ve yabancı eko-turiste Bafa Gölü Tabiat Parkı’nda rastlamak mümkün.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X