Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Milas Halıları Müzesi’

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

‘Milas Halıları Müzesi’
Bu içerik 494 kez okundu.

Ülkemizde, geleneksel el sanatlarından olan el dokuması halıların sadece bir yöreye özgü örneklerinin sergileneceği İlk Halı Müzesi, ilçemiz Milas’ta açılacak.

Hazırlıkları tamamlanan ve Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarı ve Kutsal Alanı ile birlikte kısa süre içinde açılması beklenen Milas Halıları Müzesi’nde, tarihi Milas Halılarının sergilenmesinin yanı sıra, mankenlerle halıların nasıl dokunduğuna ilişkin bir düzenleme yapıldığı da bildirildi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Milas Müzesi Müdiresi Gülnaz Savran, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, UNESCO’nun “Dünya Mirası Geçici Listesi”nde yer alan Milas Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarı ve Kutsal Alanında restorasyonu tamamlanan tarihi Milas evlerinden birinin Milas Halıları Müzesi olarak düzenlendiğini anımsatarak, Özer’e, hazırlıkları tamamlanan Milas Halıları Müzesi’ni gezdirip, müzenin birkaç eksiğinin giderilmesi için de MİTSO’dan destek istedi.

Milas Halıları Müzesi’nin, Türkiye’de, içinde sadece bir yöreye özgü halıların sergilendiği ‘ilk ve tek müze’ olduğuna dikkat çeken Gülnaz Savran, müze içindeki odalardan birinde, mankenler kullanılarak, halı tezgahı başında halı dokuyan, yapağı eğiren ve halıların nasıl dokunduğunu anlatan görsel sergileme yapıldığını ve müzeye ayrıca, müzeyi ziyaret eden çocukların halı dokumayı öğrenecekleri minyatür halı tezgahları konulduğunu da sözlerine ekledi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise, Uzunyuva alanında restore edilen tarihi bir evin Milas Halıları Müzesi olarak düzenlenmesinden duyulan hoşnutluğu dile getirerek, “Biz de MİTSO olarak Milas Halılarının Coğrafi İşaret Haklarını, tasfiye sürecindeki Sümer Holding’ten devralmak için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Eğer bunu başarabilirsek, Coğrafi İşaretimizle, Milas Halıları Müzemizle Milas halıcılığını yeniden canlandırabiliriz. Milas halılarımızı yeniden önemli bir ihraç ürünümüz haline getirebiliriz” dedi ve ellerinde çok eski, tarihi Milas Halısı bulunanları da, halılarını Milas Halıları Müzesi’ne bağışlamaları yönünde çağrıda bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X