Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok!”

Adem KANKAYNAR -

“Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok!”
Bu içerik 506 kez okundu.

 

Tüm Emekliler Sendikası Milas Temsilcisi Mustafa Ali Demirci, ülkemizdeki emeklilerin kâbusu olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda 2000 yılı sonrasında yapılan düzenlemelere ilişkin bir açıklama yaptı.

Tüm Emekliler Sendikası Milas Temsilcisi Mustafa Ali Demirci tarafından yapılan açıklama şöyle:

 

Prim gün sayısı arttıkça “emekli maaşı düşen” tek ülke Türkiye... Emeklilerin kâbusu olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda 2000 yılı sonrası yapılan düzenlemelerle, prim ödedikçe azalan maaş sistemi mağduriyetleri beraberinde getirdi. Sosyal güvenlikte yapılan değişiklikler, eşitler arasında bir eşitsizliğe sebep oldu. “Yeni emekli olan vatandaşlarımız 700 - 800 lira gibi hatta 600 lira gibi komik maaşlar alıyorlar”.

 

Emekliliğe yönelik Yaşar Okuyan ve Faruk Çelik dönemlerinde yapılan düzenlemelerle emekli maaşı giderek aşağı çekildi. 2008 yılında çıkartılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emekliler 621 TL’ye kadar düşen maaşlarla adeta sefalete mahkûm edildi. 3600 günü dolduran vatandaşlar, ya 65 yaşına kadar çalışmayıp sosyal güvencesiz yaşayacak ya da çalışmaya devam edip ileride alacağı emekli maaşı düşecek. Emeklilerin kâbusu olan yasa, büyük haksızlıklara sebep olduğu gibi insanları da kayıt dışı çalışmaya yönlendirmektedir.

 

2008 yılında çıkartılan Sosyal Güvenlik Kanunu ile aylık bağlama oranlarında müthiş bir düşüş yaşanmaktadır. “İleriye dönük bu aylık bağlama oranları daha da düşecek gibi gözükmektedir.. 2000 yılı sonrası emekli vatandaşlarımıza çok büyük haksızlık yapılmaktadır. Defalarca dile getirildi ve haksızlığın giderilmesi için birçok davalar açıldı. Bu haksızlıkların giderilmesi için Meclis’ten bir an önce intibak yasası çıkmalıdır ki vatandaşlar hak ettikleri paraları alsınlar. 2008 yılında reform adı altında çok farklı bir sistem getirilmiş olup “2000’den önceki çalışma günü sayısının aylık bağlama oranı yüzde 70 iken, 2000’den sonrasında yüzde 55’lere kadar indi. Gittikçe inmeye de devam ediyor. Yeni emekli olan vatandaşlarımız 700 - 800 lira gibi, hatta 600 lira gibi komik maaşlar alıyorlar. 2000 yılından sonra 5 bin işgünüyle 65 yaşında emekli olacak birisine 695 lira maaş bağlanıyor. Bu maaşla vatandaş nasıl geçinecek? Bu haksızlıkların giderilmesi için düzenin baştan sonra kadar değiştirilmesi gereklidir. Hak gasplarının önüne bir önce geçilmelidir.

 

DÜNYADA BÖYLE

BİR SİSTEM YOK

Şimdiye kadar da hep yanlış politikalar uygulandı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok. SGK’nın belirlediği gün sayısını dolduran vatandaşlar çalışmamalıdır. Çünkü çalışmaya devam edip prim ödedikçe ileride alacağı emekli maaşı azalmaktadır. “Çok çalış çok prim öde az maaş, az çalış az prim öde, çok maaş al” bu nasıl bir denge? Sistem her tarafından tel tel dökülüyor. İnsanları açlığa sürüklüyor.

 

MEZARDA EMEKLİLİK

“Türkiye’de ortalama yaşam süresinin TÜİK verilerine göre 75 sene civarında olduğu düşünüldüğünde 65 yaşında emekliliğin neredeyse mezarda emeklilik olduğunu söylemek mümkün. Sigortalılar en az 20 yıl sosyal güvenlik sistemine prim ödeyecekler ancak bu primlerinden sadece ömrünün son birkaç yılında yararlanabilecekler. 2000 yılı öncesi düzenlemelerde de oldukça genç yaşta emekli aylığına hak kazanmak söz konusuydu. Bu durum da sosyal güvenlik sistemine zarar verici nitelikteydi ve kademeli geçiş sisteminin getirilmesiyle bir yanlıştan dönüldüğü söylenebilir. Ancak hatadan dönülürken büyük hak kayıplarına sebep olundu. Adil, eşit ve Türkiye gerçekleriyle örtüşen bir sistem getirilmelidir.

Çok prim ödeyeni ödüllendiren değil, cezalandıran bu sistemin bir an önce değişmesi gerekmektedir.

 

EŞİTLİK İLKESİNİN

İHLALİ

Sosyal güvenlikte yapılan değişiklikler eşitler arasında bir eşitsizliğe sebep olmakta, sistemde sosyal devlet ilkesine de aykırılıklar bulunmaktadır. İlk defa 01.05.2008 tarihinde sigortaya tabi olanlar için kademeli bir düzenleme getirilerek bunların 60 ila 65 yaş arasında emekliliğe hak kazanacakları yönlü düzenlemeler geldi. Sosyal güvenlik konusunda yapılmış olan bu düzenlemelerin hukuksuz düzenlemeler olduğunu iddia edemeyiz, zira kanunla düzenlendiler. Kanuna uygun ancak hakkaniyete uygun değildir.

 

YANLIŞTAN BİR AN

ÖNCE DÖNÜLMESİ

GEREKİYOR

2008 yılında çok farklı bir sistem getirilerek “Yeni emekli olanlar 600 lira gibi komik maaşlar alıyorlar. 5 bin iş günüyle 65 yaşında emekli olacak birisine 695 lira maaş bağlanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok” .

 

KAYIT DIŞI

ÇALIŞMALARA

DOĞRUDAN SEBEP

Şu andaki uygulamada prim gün sayısını 45 yaşında doldurması gereken birinin emekli olmak için 60-65 yaşına kadar beklemesi gerekiyor. 2008 sonrası ödenen primlerin ise aylığın düşmesinde etken olduğu artık herkesin malumu. Çok prim ödeyeni ödüllendiren değil cezalandıran bu sistemin bir an önce değişmesi gerekir.

Talebimiz; emekli maaşlarının ülke koşullarına uygun, insanca yaşanacak düzeye çıkartılması için gerçek bir “intibak yasası” derhal çıkartılmasıdır.

Örgütlü olursak başarabiliriz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X